Ugrás a tartalomra

Régi istenek tündökölnek újra a berlini Pergamon Múzeumban

Háromezer éves régészeti kincsekben, tíz évi munkával apró darabokból újra összerakott istenszobrokban és domborművekben gyönyörködhetnek péntektől a berlini Pergamon Múzeum látogatói.

    Szakemberek 27 ezer darabból rakták össze egy rég letűnt mezopotámiai kultúra istenszobrait, amelyeket száz éve ásott ki egy Max Freiherr von Oppenheim német diplomata által vezetett expedíció a szíriai sivatag homokjából. A szobrok Berlinbe kerültek, és ugyan átvészelték a második világháborút, de egy bombatámadás komoly károkat okozott bennük 1943-ban. A világégés után majd ötven évig elfeledve pihentek egy múzeumi raktárban.
    A kincset elveszettnek hitték – magyarázta a berlini múzeumokat felügyelő Michael Eissenhauer. "Restaurálásuk szenzációnak, csodának számít – elképesztő" – lelkesedett csütörtökön a megnyitó előestéjén.
    Az istenszobrok a Tell Halaf-i kultúra központjából származnak, a részint bazaltból való szobrokat szakemberek közel tíz évi munkával, egyfajta kirakósként állították helyre több mint 27 ezer darabból.
    A páratlannak ígérkező kiállítás augusztus 14-ig várja az érdeklődőket, a kincsek utána a Pergamon Múzeum állandó gyűjteményébe kerülnek.  (MTI/AFP/dpa/AP)