Augusztus 5–8. között második alkalommal rendezik meg Siófokon az Osztrák–Magyar Monarchia hangulatát és kultúráját idéző Stefánia Fesztivált nosztalgiajáratokkal, színielőadásokkal, koncertekkel, bemutatókkal és vidám felvonulásokkal – tájékoztatta Kiss László, a főszervező Kálmán Imre Kulturális Központ igazgatója az MTI-t.
A tavaly hagyományteremtő céllal beindított új rendezvény nagy sikerére való tekintettel idén még színesebb, öt helyszínen zajló programsorozattal és sportversenyekkel várja Siófok a vendégeket a nosztalgikus és modern elemeket ötvöző Stefánia Fesztiválra.
A Monarchia idején épültek ki Közép-Európa legnagyobb és legfejlettebb vasúthálózatai, ezt idézi a fesztivál csütörtöki nyitónapja. Ekkor gőzmozdony-vontatású nosztalgiavonat, azaz Orient Express indul 12.30-kor Budapestről Siófokra. A Nyugati pályaudvar királyi várójában kosztümös kísérők és monarchia-korabeli jegykezelők fogadják az utasokat. A járattal érkezik a fesztiválra a Götz Anna alakította Stefánia hercegnő és udvari kísérete is. Siófokon 16.30-kor kosztümösök hintós és veteránautós felvonulása kíséri az érkezőket a hajóállomásra, ahol a megnyitót tartják. A rendezvényre Balatonfüredről és Veszprémből is érkeznek hagyományőrző, illetve korhű ruhákba öltözött csoportok. Csütörtök este tartják a Monarchia bált táncházzal és lampioneregetéssel.
Az idei fesztivál különlegessége a Budapesti Operettszínház vendégelőadásában színpadra állított Elisabeth című musical lesz. Az Elisabeth-et 1996-os szegedi bemutatója óta nagy sikerrel játsszák, a főbb szerepekben Janza Katával, Bereczki Zoltánnal, Molnár Piroskával, Földes Tamással és Szabó P. Szilveszterrel. A Kerényi Miklós Gábor rendezésében színpadra állított darab társ-zeneszerzője is magyar származású – a Grammy-díjas Lévay Szilveszter.
Egyedülálló produkciónak ígérkezik a kortárs fényfestészeti attrakció, a raypainting. A monumentális vetítés a siófoki Fő teret és a környező épületeket használja majd vászonnak, ahol a produkció idején az újrafestés szemlélői is a műalkotás részévé válnak. A fesztivál fellépői, koncertet adói között lesz egyebek közt a Kistehén zenekar, a Ladánybene 27, a Balkán Fanatik, az Apáti Dixieland Band, a Chameleon együttes és a Balaton Táncegyüttes.
Idei újdonság, hogy a rendezvényt Stefánia Kupa vitorlás- és teniszverseny kíséri. A fesztivált minden nap vásári mulatságok, mutatványosok, vurstli, kézműves vásár és bemutatók kísérik, lesz festők utcája és a Sió hídon minden este helyi együttesek játszanak. A kirándulni vágyók Siófok és Balatonfüred között rendszeresen közlekedő nosztalgiahajóról csodálhatják meg a Balatont. (A programokról további részleteket a http://www.stefaniafesztival.hu honlapon lehet olvasni.)
Stefánia belga királyi hercegnő a boldogtalan sorsú Rudolf koronaherceg hitvese volt, aki korai megözvegyülése után Lónyay Elemér grófhoz ment feleségül. A hercegnő nagyon szerette hazánkat, a magyar konyhát és a Balatont. A Balatoni-vitorlázó Egylet Stefánia védnökségével alakult meg, és vette fel 1885-től a Stefánia Yacht Egylet nevet, majd a hercegnő nevére keresztelték a siófoki vitorláskikötőt is. Stefániához fűződik az Európában egyedülálló magyar védőnői szolgálat kialakítása is.
A fesztiválon Stefániát Götz Anna színésznő alakítja. A város történelmének prominens személyiségeit, Jókai Mórt Juhász György, Rejtő Jenőt Gieler Csaba, Kálmán Imrét Háda János színész, Krúdy Gyulát Albert Péter, Karinthy Frigyest Miklósi Ferenc formálja meg, a ceremóniamestert pedig Arany Tamás játssza majd. A Siófokhoz köthető korabeli személyiségek a fesztivál ideje alatt többször is feltűnnek a városban. Bárki kezet rázhat velük, és közös fényképet készíthet velük. (MTI)