Ugrás a tartalomra

Soltész Béla: Hátizsákkal Brazíliában – Kalandos útikalauz Riótól az Amazonasig

A XXXI. nyári olimpiai játékok helyszíne, a karneváli őrület hazája, Dél- és Latin-Amerika legnépesebb és legnagyobb kiterjedésű országa. Soltész Béla hátizsákkal utazta be ezt a fantasztikus helyet, Brazíliát, így szerzett élményeit pedig meg is írta. Hátizsákkal Brazíliában című könyve szórakoztató olvasmány lehet azoknak, akik csak elméleti síkon ismerkednének az országgal, és hasznos tanácsokat összegző, rendhagyó útikönyv azoknak, akik maguk is szívesen bebarangolnák.

Soltész Béla egy hátizsákkal indult útnak, hogy felfedezze magának Brazíliát. Bejárta az ország leghíresebb helyeit, de olyan világvégi falvakba is elkeveredett, amelyek talán még a térképen sincsenek rajta. Ámuldozott Brazíliaváros és São Paulo modernségén, és gyönyörködött Minas Gerais barokk aranyvárosainak szépségében. Híres brazilok nyomába eredt – mint Pelé, Ayrton Senna vagy épp Paulo Coelho –, és híres brazíliai magyarok nyomára is bukkant, mint például Molnár Gábor vagy Lénárd Sándor.

A riói karnevál őrülete? A lélegzetelállító kilátás a Cukorsüveg és a Corcovado tetejéről? A szurkolók tízezreinek lelkesedése a Maracanã Stadionban? Amazónia dzsungele? A pompás tengerpartok? Igen, ez mind Brazília. De a favellák nyomora és az óriási metropolisok betonrengetege is. A végtelen országutak, a többnapos amazonasi hajózások, az éjszakai buszozások unalma. Meg a rengeteg különös hely és pillanat, a vad házibulitól az afrikai vallási rituáléig, a magyar származású brazilok banános rétesétől az őserdő lakóinak cölöpökön álló házáig…

A szerző rengeteg brazil emberrel ismerkedett meg útja során, akiktől többet tanulhatott az igazi Brazíliáról, mint bármilyen hagyományos útikönyvből. Ezeket az élményeket osztja meg Hátizsákkal Brazíliában című könyvében, ami saját fotóival illusztrálva és még több fotóalbumhoz vezető QR-kóddal kiegészítve júniusban jelenik meg az Európa Könyvkiadó gondozásában.

Soltész Béla 1981-ben született Budapesten. Az ELTE spanyol–portugál szakán és a BCE nemzetközi tanulmányok szakán végzett. Ösztöndíjasként Spanyolországban, Chilében és Mexikóban tanult, doktori tanulmányait a BCE-n folytatta. Kutatási témája a latin-amerikai és a kelet-közép-európai migráció.