Ugrás a tartalomra

Sós Dóra: Lexiák nyomában – a KÉPÍRÁS kiadvány bemutatója

Sós Dóra: Tamkó Sirató Károly experimentális munkái (Glogoizmus és dimenzionizmus)

Tamkó Sirató Károly jelenleg a magyar művészeti kánon marginális alakja. A többség számára a Kaláka Bőrönd Ödönje és Tengereczi Pálja fémjelzi az alkotót, holott munkásságának számos aspektusa megérdemelné a részletesebb bemutatást.

„A lexiák nyomában: Experimentalizmus és hypertextualitás Tamkó Sirató Károly műveiben” című könyvemben nyomába eredtem annak az elméleti kibontakozásnak, amely a fiatal Charles Sirató kereste a módokat, hogy meghaladja a művészet akkori határait.

Kezdetben a glogoizmus, később a dimenzionizmus fogalmával fedte le nézeteit, és olyan híres alkotók írták alá manifesztumát, mint Duchamp, Miró és Kandiszkij.

Kövessük végig együtt, miként képzelte el Tamkó az N+1 elvét a gyakorlatban! Hogyan lép ki a szöveg a sorból a síkba, hogyan lép ki a kép a térbe és miként lendül mozgásba a szobor. Nézzük meg, mit is értett az alatt, hogy a művészet mindig készen áll +1 dimenzió befogadására!

Kitekintést adok néhány hasznos elméleti irányra, mely hozzájárul Tamkó Sirató Károly műveinek befogadásához, és felfedek olyan tendenciákat, mellyel Tamkó elvei máig rokoníthatók.

 

Bemutató:
2015. július 13.
Met Galéria Budapest, 1117, Bölcső utca 9.