Ugrás a tartalomra

Száz nap északon – Hétfőn jelenik meg Lantos Gábor riportkönyve

Kedden jelenik meg Lantos Gábornak, a Magyar Rádió Nonprofit Zrt. munkatársának kötete, a Száz nap északon című riportkönyv, amelyben a szerző az északi országokban tett egyszemélyes expedíciójának történetét írta meg.

    Lantos Gábor az MTI-nek elmondta, hogy száz napot töltött el bejárva a skandináv országokat, valamint a Feröer-szigeteket, Izlandot, Grönlandot és Finnországot. A mintegy 43 ezer kilométeres út során a helyieknél vagy kint élő magyaroknál szállt meg, így nemcsak a nevezetességeket látta, de betekinthetett az ott élők mindennapjaiba is.
    A szerző kiemelte, hogy fél év szervezés után vágott neki az útnak. A könyv műfaját riportkönyvnek nevezte. "Semmiképp nem útikönyv, noha nem nélkülözi a klasszikus útleírásokat sem. Olyan sorsokat mutatok be, amelyek sokaknak nagy meglepetést fognak okozni" - fogalmazott Lantos Gábor.
    "Bizonyos állomásokat leszögeztem magamnak, így például ott akartam lenni a Vasa-sífutáson március elején, szerettem volna eljutni Grönlandra, megnézni a bálnákat Izland mellett" - mesélte, hozzátéve, hogy az út menet közben is sokat alakult. "Sok meghívást kaptam útközben, így jutottam el például egy magyar doktornőhöz a svédországi Lindesbergbe, aki az Iron Man viadalra készül. A könyvből kiderül, miken ment keresztül" - tette hozzá. Élményei közül kiemelte, hogy járt egy lazac vágóhídon, ahol jelenleg hét magyar dolgozik. A könyvből kiderül, miként kerültek ezek az emberek a teljes kilátástalanságból egy "istenhátamögötti" norvég szigetre, ahol végül megtalálták a boldogságukat. Találkozott egy magyar, tundrán élő lelkésszel, Kona Jánossal vagy Fogden Barbarával, aki jelenleg a világ legészakibb pontján élő magyar, a Spitzbergákon dolgozik képkeretezőként, idegenvezetőként. "Észak-Európa kézről-kézre adott" - jegyezte meg Lantos Gábor.
    Eljutott Lillpitébe is, egy svéd faluba, ahol négy napig nyers vegetáriánus koszton élt. "A vendéglátóim ezt ették, és ahogy hallgattam őket, rájöttem, példaértékű életmódot élnek" - jegyezte meg. "Találkoztam egy amerikai fiúval Grönland fővárosában, Nuukban, aki mérnökként költözött ide, mert csendesebb helyre vágyott New Jersey után. Óriási élmény volt a finnországi Rautióban egy igazi finn farmon helyi farmerekkel beszélgetni, kolbászt tölteni, szaunázni" - sorolta élményeit.
    Lantos Gábor szerint az északi országokról élő sztereotípiák nem igazak. "A hihetetlen nehéz természeti adottságok között is meg lehet teremteni egy olyan életstílust, -minőséget, amely követendő" - foglalta össze az út tapasztalatait a szerző. A 304 oldalas, műnyomó papírra készült könyvet a szerző színes fotói teszik teljessé.
    Lantos Gábor 1989 óta a Magyar Rádió sportprogramjának szerkesztője. Sportriporterként és magánemberként 72 országban járt. Eddigi pályafutása során öt nyári olimpiáról, három labdarúgó-világbajnokságról és négy labdarúgó Európa-bajnokságról közvetített, ezen felül több mint száz nemzetközi sporteseményen dolgozott rádiósként. Szabadidejében is rengeteget utazik, fő hobbijának a más országok kultúráját, az ott élő emberek megismerését tartja.
    A könyvet május 14-én este hat órakor a budapesti Kőleves vendéglőben mutatják be, majd Szombathelyen, Békéscsabán, Pécsett, Fehérgyarmaton, Verőcén, Oslóban, Stockholmban, Helsinkiben, Debrecenben is tartanak könyvbemutatót.

 (MTI)