Ugrás a tartalomra

Sziget – Erik Sumo Band: arccal az állatok felé

Az állatok témakörét járják körül napjaink egyik legnépszerűbb magyar koncertzenekara, az Erik Sumo Band új dalai, amelyek közül néhány a Sziget fesztiválon is elhangzik szombatra virradóra (1.30-kor) az A38-Wan2 színpadon.

    "Szerintem jó koncert lesz, bár egyáltalán nem szeretek ilyen késői időpontban fellépni. Kiskorú gyerekeim általában reggel 6-kor keltenek és legszívesebben este 9-kor vagy 10-kor fekszem le. Voltak viták a zenekaron belül, hogy egyáltalán elvállaljuk-e az ilyen késői koncertet, persze a Szigeten külön időszámítás van, a napok jobban egymásba csúsznak, a dolgok nem úgy működnek, mint mondjuk egy éjjeli klubkoncerten" – mondta Tövisházi Ambrus, az Erik Sumo Band alapítója az MTI-nek.
    A zeneszerző, billentyűs, énekes megjegyezte: végül győzött az optimizmus, és azért is vállalták a Szigetet, mert biztos jobban sikerül a fellépés, mint tavaly. "Az szörnyű volt, a körülmények sem voltak jók, meg nem is gyakoroltunk előtte. Most mindenesetre sokkal jobb hangulatban van az Erik Sumo Band, sokat vagyunk együtt, aktívabb, kreatívabb ez a korszak".
    A sokszínűen dinamikus zenekar öt évvel ezelőtt alakult. Az alapító Tövisházi Ambrus a magyar pop-rock színterének egyik legaktívabb, egyszersmind egyik legtehetségesebb alakja, az Erik Sumo kitalálása előtt már letette a névjegyét az Amorf Ördögökkel, azóta készített számos remixet, producerkedett, írt filmzenéket és nem mellesleg életre hívta a Péterfy Bori & Love Bandet is.
    Az első Erik Sumo-lemez (a My Rocky Mountain) 2005-ben egy stuttgarti kiadónál jelent meg, a második, a szakma és a közönség által egyaránt lelkesen fogadott The Trouble Soup a tavalyi hazai megjelenés után idén egy kölni label gondozásában is napvilágot látott. Az elmélyült és táncos dalok  a reggae, a sanzon mellett a pszichedélia hatásait is mutatják. Az Erik Sumo Bandnek két elképesztő hangú énekesnője van: az alternatív világot képviselő és a saját maga által kitalált énekelt nyelven előadó Kiss Erzsi, valamint a dzsesszből érkezett és a Bin-Jip nevű formációval az elektronikába is belekóstolt Harcsa Veronika.
    Mint Tövisházi Ambrus az MTI-nek elmondta, a túl sok ember miatt annyira nem szereti a Szigetet, bár nézőként gyakorlatilag az első fesztiváltól ott volt és vannak olyan koncertélményei – például a Sonic Youth vagy David Bowie –, amelyek máig felejthetetlenek számára.
    "A Szigetről nekem mindig az jut eszembe, hogy Budapest nekem túl nagy város" – szögezte le a zenész, aki azért mint Sziget-látogató az egyik napon idén is kimegy a feleségével és "mulatni fog".
    Az Erik Sumo Band a péntekről szombatba nyúló koncertre csütörtökön "melegít be"; a zenekar négyhetede (Tövisházi mellett Mészáros Ádám gitáros, Drapos Gergely basszusgitáros és Pápai István ütőhangszeres) a Péterfy Bori & Love Bandben csütörtökön is fellép (21.30, MR2 színpad).
    Talán a németországi lemezmegjelenésnek is köszönhető, hogy az Erik Sumo Band külföldre is kap meghívásokat, néhány nappal ezelőtt például a görögországi Thesszalonikiben lépett fel a tengerparton, a Halkidiki Beach-en.
    Tövisházi Ambrus elmondta, hogy vannak új számaik, amelyeket már játszanak a koncerteken.
    "Szeretném, ha jövőre megjelenne a harmadik Erik Sumo Band-lemez. Az új dalok szövegei az állatok köré csoportosulnak; van majomról, csirkéről, szamárról szóló szám, és lesz egy, amely a kutya-macska barátságot járja körül. Ami a zenét illeti, a The Trouble Souphoz képest kevesebb lesz a progresszív rockos elhajlás, inkább az ütemes, furcsa, őrült tánczene lesz a jellemző, ami azért jelen volt a második lemezen" – mondta a zenész.
    Tövisházi Ambrus elárulta, hogy első ismert zenekara, a három évvel ezelőtt feloszlott Amorf Ördögök ismét életjelet ad magáról: valószínűleg a zenekar neve alatt még az idén kijön az a gyereklemez, amelyet alkotótársával, a szövegíró Tariska Szabolccsal készít.
    "Régóta akartunk már csinálni egy gyereklemezt, egyelőre nem tudom megmondani, milyen is lesz pontosan. Szabolcsnak azt mondogatom, hogy olyan témákat szeretnék, amiket én kisfiú koromban +bírtam+ volna, tehát kalandos, felfedezős, akciós dolgok legyenek, például repülőgépről leugrani egy teherautó platójára, meg kalózkodás, kincskeresés" – fejtette ki Tövisházi Ambrus.
    A zenész arról is beszámolt, hogy két évvel ezelőtt belekezdett egy anyagba, ami egyfajta melankolikus rockzene és ezt is még szeretné idén befejezni egy kollektívával.  (MTI)