Ugrás a tartalomra

A. Tóth Sándor tárlata a Duna Televízió Galériájában

A. Tóth Sándor festőművész és bábkészítő munkáiból nyílik csütörtökön emlékkiállítás Budapesten a Duna Televízió Galériájában, a művész életéről készül dokumentumfilmet pedig délután sugározza a csatorna.

    Tóth Gábor Sándor orvos, a festő fia elmondta az MTI-nek, hogy válogatást láthat az érdeklődő A. Tóth Sándor (1904–1980) Párizsban festett, mintegy 15-20 avantgárd képéből és 5-6 művészi bábjából. A tárlat anyagát a Magyar Nemzeti Galéria, a Pécsi Modern Képtár, a győri, a veszprémi és a pápai múzeum, az Országos Színháztörténeti Intézet és Múzeum, valamint magángyűjtők adták kölcsön, a tárlat március 29-ig tart nyitva.
    A. Tóth Sándor munkái is ott voltak Spanyolországban, Málagában a Toys of the Avant-Garde (Az avantgárd játékai) című kiállításon, amelyen mintegy 600 játék és művészi báb volt látható októbertől január végéig. A XX. század festőóriása, Picasso (1881–1973) Málagában született, idén lenne 130 éves, de már tavaly elkezdődtek a rá emlékező tárlatok. A spanyolországi kiállításon A. Tóth Sándor Bábjátékos című olajképe, a L'Arc-en-Ciel párizsi bábszínháznak készített plakátja, A fakatona, A kislány babával, valamint a Kezek című bábjáték két figurája: az Arlequin és az Ördög volt látható – idézte fel a művész fia.
    A. Tóth Sándor Rimaszombatban született 1904-ben, édesapja volt a város főépítésze. Budapesten tanult tovább a Képzőművészeti Főiskolán 1922 és 1926 között. Bécsben, majd Londonban járt tanulmányúton, 1929-ben Párizsban telepedett le és Blattner Géza L'Arc-en-Ciel (szivárvány) avantgárd színházának bábtervezője lett. 1932-ben visszatért Magyarországra, Pápán az egykori református kollégium rajztanára lett. Halála után a fia és a lánya Pápa városának adományozta a festő életművét.
     Az Esterházy-kastélyban 1994 óta látható A. Tóth Sándor műveinek állandó kiállítása, amelyet a kastély felújítása miatt egy időre bezártak, de a festőművész alkotásaiból január elejétől február végéig volt látható válogatás a pápai Fő téren levő Somogyi József Galériában.
    Tóth Gábor Sándor hozzátette, hogy édesapja posztumusz Magyar Örökség-díjas lesz, ő és lánytestvére veszi át a festőművész első magyar kitüntetését a Magyar Tudományos Akadémia székházában március 26-án.

     (MTI)