Ugrás a tartalomra

Tűzraktér sajtóközlemény – Terézváros kontra Tűzraktér per

Érdekesen indult a Terézváros kontra Tűzraktér per. A bíróság megpróbálta lebeszélni a hallgatóságot arról, hogy részt vegyen a tárgyaláson, hivatkozva arra, hogy nem lesz  érdekes az ügy.

Nagyon furcsának és sajnálatosnak tartjuk, hogy a perbeli jogaink érvényesítése végett nem csak az ellenérdekű féllel, hanem a bírósággal is meg kellett küzdeni.
Úgy érzékeltük, hogy szinte egy tárgyalással le akarták zárni az ügyet, miközben a Tűzraktér azt szeretné, hogy vizsgálják meg a körülményeket. Nem gondoljuk, hogy szakértők bevonása nélkül, egy tárgyalással megoldható lenne egy olyan ügy, ami több száz alkotót érint és egy nemzetközileg elismert intézmény megszüntetésére irányul. Terézváros önkormányzata mindenáron azt szeretné, hogy a Tűzraktér vonuljon ki az épületből, és miközben elvileg alkotóházat szeretne üzemeltetni, április 28-ai határozata alapján az látható, hogy az ’’alkotóházát” 180 napig kívánja működtetni, és majd eldönti, hogy utána mi legyen az épület sorsa. A 180 napból azóta jócskán letelt, azonban Terézváros nem nyilatkozott, hogy milyen módon kíván alkotóházat működtetni, annak ellenére sem, hogy alkotóink érdeklődtek náluk, hogy mégis, milyen sorsot képzel el számukra a Terézváros.
Mégis nagyon sürgető Terézvárosnak, hogy a Tűzraktér ne legyen az épületben, nem csupán pert indítottak, hogy a Tűzraktér, és az azt képviselő Art Sector Alapítvány vonuljon ki az épületből, hanem ideiglenes intézkedéssel szerették volna elérni, hogy azonnali hatállyal ürítsék ki az épületet. Az ideiglenes intézkedés iránti kérelem indokaként előadták, hogy alperes birtoklása megakadályozza az ingatlan használatában, illetve abban, hogy fiatal művészek számára megfelelő feltételeket biztosítva segítse őket pályájuk kiteljesítésében. A Tűzraktér a kérelem elutasítását kérte. A bíróság a felperes ideiglenes intézkedés iránti kérelmét elutasította és egyben a Tűzraktér véleményével egyező álláspontra helyezkedett.
A perben ugyanezen indokkal kívánta a felperes, hogy a Tűzraktér a Hegedű u. 3-ból kivonuljon. A felperes perindító iratát, amint arra ügyvédünk előkészítő irata rámutatott, hiányosságai miatt eleve el kellett volna utasítani, a bíróság mégis kitűzte a tárgyalást. A bíróság arra sem biztosított lehetőséget az Art Sector Alapítvány ügyvédje, dr. Pintér P. Zoltán számára, hogy az ezzel kapcsolatos álláspontját kifejtse a tárgyaláson. Emellett nem kaptunk a bíróság részéről egyértelmű tájékoztatást, hogy melyik félnek mit kell bizonyítania. A Tűzraktér képviseletében Simor Ágnes elmondta, hogy az Önkormányzat számára már korábban írásban jeleztük, hogy ahhoz, hogy kimenjünk az épületből, a költségeink rendezését és alkotóink helyzetének tisztázását kérjük. Erre vonatkozóan mind a mai napig nem kaptunk választ. A Tűzraktér úgy gondolja, hogy mivel a számlával igazolható kialakítások mellett rengeteg társadalmi munkát is végeztek alkotóink, ennek megállapításához az alapítvány és az önkormányzat által kölcsönösen elfogadott szakértőnek kell a munkák értékét megállapítania.
A pert követően csodálkozva fogadtuk Terézváros sajtóhírét, miszerint az Önkormányzat alapítványi rezsitartozásra hivatkozik. Egyrészt nem értjük, hogy ha ez zavarja a Terézvárost, akkor hogyan lehet, hogy ezt sem a perben, sem a keresetében, sem a tárgyaláson nem hozta fel. Másrészt a tartozások kérdésének ilyen egyoldalú felvetése komolytalan és csak hangulatkeltésre jó. Emellett nyilvánvalóan vitatjuk a tartozás fogalmát, hiszen komoly összegeket befektettünk az épületbe, tehát továbbra is szívesen tisztázzuk, hogy ki tartozik kinek.  Megjegyezzük, hogy Terézváros Önkormányzata pontosan tudja, hogy az utóbbi 3 évben sok millió forint közüzemi díjat fizettünk, és működési pályázataink utófinanszírozásos formája miatt ezt mindig utólag egy összegben tettük meg, ami alapján érthetetlen, hogy miért gondolja, hogy ez most másképp lenne. Ráadásul még a kiürítési határozatot követően is fizettünk be közüzemi díjat, ami ez irányú hajlandóságunkat szintén mutatja.
Furcsa volt a bíróság igyekezete a gyors lezárásra, annyira sürgette az eseményeket, hogy  többeknek állniuk kellett (pedig ilyen esetben az a szokás, hogy keresni szokott a bíró egy nagyobb üres tárgyalótermet), és még a Tűzraktér hivatalos képviselői is csak úgy fértek el, hogy egy széket foglaltak el ketten, hiszen a bíróság nem biztosított más megoldást.
Hogy mégiscsak tisztázzuk miről is van szó, a Fővárosi Önkormányzatot is értesítenünk kellett, és ezt formailag csak perbehívással tudtuk megoldani.
Miközben a Terézváros perel, elfelejtkezett ugyanis arról a tényről, hogy az épület egy része a Főváros tulajdonában áll, tehát a Tűzrakteret a Fővárosból is ki szeretné tenni Terézváros. Ezen okból a per halasztással zárul. A Tűzraktér továbbra is működik szokásos helyén. Az Önkormányzat első perbeli próbálkozása, az ideiglenes intézkedés, az azonnali kiürítés kérése alaptalannak bizonyult.

 A következő tárgyalás szept. 20-án du. 13.00-kor lesz a 273-as teremben a Pesti Központi Kerületi Bíróságon a Markó u. 25. szám alatt. Mindenkit várunk szeretettel!