Ugrás a tartalomra

Új múzeuma nyílik a kínai agyaghadseregnek

Új múzeumot nyitnak az idén ősszel a Csin Si-huang  (Qin Shihuang) császár hsziani (Xian) mauzóleumában talált leleteknek – tájékoztatott a világhírű terrakotta hadsereg múzeumának helyettes vezetője hétfőn.

    A múzeum látogatói majd a K9901-es kódnevű temetkezési aknában folyó régészeti munka folyamatát is nyomon követhetik – közölte Cao Vej (Cao Wei). Az akna egy a Csin múzeum 180 temetkezési helyszínéből. Mint a szakember elmondta: a 1999-es első feltárás alkalmával találtak egy hatalmas bronz főzőedényt és 11 terrakotta alakot, amelyek jellegztessége, hogy felsőtestük ruhátlan volt.
    Cao szerint ez azért is különleges, mert az agyaghadsereg fegyvertelen tagjai feltételezhetően a szórakoztató akrobatákat ábrázolják.
    A régészek néhány nappal ezelőtt újabb munkába kezdtek, mivel korábban a temetkezési hely 700 négyzetméteres területének mindössze 10 százalékához fértek hozzá, és nem jutottak elegendő – az akna teljes struktúrájára vonatkozó – információhoz.
    Az új múzeum felállásával nagyjából ugyanolyan formában fog folytatódni a feltárás, mint  annak idején a kezdeti munkálatokkor. Cao újdonságként hangsúlyozta, hogy a feltárás a nagyközönség számára is láthatóvá válik.
    A császár sírját több mint 20 évszázadon át őrző harcosoknak valódi fegyvereik vannak, magasságuk 1,8 méter körül van, lábszáruk tömör, a törzsük üreges. A fejeket és a karokat később illesztették a testekhez.
    Kína első császárának több mint 7000 tagú életnagyságú katona és lovak alkotta agyaghadseregét 1974-ben kutat ásó parasztok fedezték fel a Sárga- és a Vej folyó találkozásánál. A mauzóleumot Kínában később védett nemzeti kulturális örökségnek minősítették és a Világörökség listájára is felkerült.  (MTI)