Ugrás a tartalomra

Üvegsztélék, nők, madarak Dárday Nikolett és Fuchs G. Tamás tárlatán

Nőiesség madártávlatból címmel Dárday Nikolett Ferenczy Noémi-díjas üvegművész hét munkája és Fuchs G. Tamás képzőművész 44 képe látható csütörtöktől Budapesten, az Újlipótvárosi Galériában.

    Dárday Nikolett a növényi mintás sztélék keletkezéséről elmondta az MTI-nek, hogy a két üvegréteg közé betett növényi elemeket kemencében kiégette, a növényi hamu pedig különös formát és színt adott az üvegnek.
    A többszörösen rétegelt, "sütött" üvegek közé fémlemezből kivágott madarat is tett. A hét munka közül öt hamuszürke színű az elégett levelektől, míg kettő színes: az egyik piros a csipkebokorról szedett és beégetett levelek és bogyók nyomán, míg a másik kék a belesütött kékszőlőtől.
    Az üvegművész több mint másfél évtizede saját műtermében kísérletezik, kutatja az üveg szimbolikáját. Ahogy visszaemlékezett, férje, Scholz Erik (1926–1995) Munkácsy-díjas festőművész bíztatására kezdett foglalkozni a ragasztott és az összesütött üveg viselkedésével. A növényi elemek az üveg között elhamvadva artisztikus látványt nyújtanak, különösen az üveg fényáteresztő képessége miatt – jegyezte meg.
    Dárday Nikolett az Iparművészeti Főiskolán diplomázott 1967-ben Z. Gács György és Mánczos József irányításával, majd az Üvegipari Műveknél volt tervező. 2007-ben Ferenczy Noémi-díjat kapott. Öt országos gyűjteményben és magánszemélyeknél vannak munkái; ő tervezte többek között a zsennyei kastély és a Szőlészeti Kutatóintézet üvegablakait.
    Fuchs G. Tamás digitális festményeket, művészeti nyomatokat készít speciális vászonra. Szinte minden képén ott van a nő, a madár, a pillangó, de megtalálható a léghajó, a velocipéd. Elmondta, hogy nagyon szereti és tiszteli a nőket, mert mindent tőlük kapott eddigi életében. A madarak formájukkal, színükkel aktívan részt vesznek a műalkotások eseményeiben valamilyen emberi személyiségjegyet viselve – tette hozzá.
    A művész mérnöki végzettségű, de mindig is szeretett rajzolni és tanulmányozni a művészettörténet nagyjainak a munkáit, így került egyik képére például egy Leonardo da Vinci-rajz részlete. Fuchs G. Tamásnak legutóbb 2010 őszén volt tárlata a Ráday utcai B-PIX Galériában.
    Az Újlipótvárosi Galériában a Nőiesség madártávlatból című kiállítás március 23-ig tart nyitva. (MTI)