A magyar fotótörténet kiemelkedő alkotója, Vadas Ernő életművéből nyílik kiállítás a magyar kultúra napja alkalmából 110 év 110 kép címmel a budapesti Balassi Intézetben, ahol az MTI egykori munkatársának képeit tanítványa, Keleti Éva Prima Primissima-díjas fotóművész mutatja be a közönségnek. Mint Keleti Éva elmondta, a tárlat először Vadas Ernő szülővárosában, Nagykanizsán volt látható a Magyar Plakát Házban 2009 végén, a neves fotográfus születésének 110. évfordulóján.
A kiállítás olyan sikeresnek bizonyult, hogy a Balassi Intézet Budapestre is elhozta az anyagot – mutatott rá Keleti Éva, hozzátéve: mivel a Balassi Intézethez tartoznak a külföldi magyar kulturális intézetek, a tervek szerint a tárlat Európát is megjárja majd.
A Pálfalvi János Vadas Ernő-kutató által válogatott 110 felvétel a Vadas hagyatékának egy részét őrző Magyar Fotográfiai Múzeumból származik. Mivel a fotográfus 1956-tól nyugdíjazásáig az MTI-nél dolgozott, a kiállítás a távirati iroda archívumából is számos fotót bemutat.
A Vadast a harmincas években világhírűvé tevő Libák című kép mellett a látogató találkozhat a fotográfus neve által fémjelzett úgynevezett magyaros stílus fotóival: a magyar vidék, a parasztság életét ábrázoló képekkel, utcai hangulatokkal, "tehát az életműnek azzal a részével, ami nem riportfotó, hanem úgynevezett művészfotó" – összegzett Keleti Éva.
Mint a magát Vadas Ernő tanítványának valló fotóművész fogalmazott, az 1899-ben született mester képeit a "hihetetlenül szép világítás, a természetes fény használata és a klasszikus fotográfiai kompozíció használata" jellemzik.
Vadas igazi amatőrként kezdte a szakmát; akkor, mikor a Libák című képpel elnyerte a legnagyobb szakmai elismerést, még egyszerű banktisztviselő volt. Vasárnaponként társasággal jártak fotografálni, ebből lett a hatvanas évre az egyik legkiemelkedőbb magyar fotográfus – emlékezett Keleti Éva.
A kiállítás csütörtöki megnyitóján az MTI gondozásában megjelent, Vadastól is számos felvételt tartalmazó Elfelejtett képek című fotóalbumot Szarka Klára fotótörténész, a kötet társszerkesztője mutatja be.
A 110 év 110 kép február 28-ig tekinthető meg, a hét minden napján 10 és 18 óra között. (MTI)
Fotó: lato-kor.blog.hu