Fedon és a tavasz
Karácsony
A templomtól sétáltam haza, részegen, mint a disznó,
és mivel hó esett, nagy, tömény pelyhekben, úgy
éreztem, mint hogyha szenteste volna.
Ilyenkor világít
az utca, és az ember nem néz a háta mögé, hogy
követik-e, hiszen ki gyilkolna Jézus születésén?
Csoszogtam az olvadásnak indult hórétegen, és
rádöbbentem, hogy egyedül vagyok, hogy
anyám, apám, a testvéreim sehol. Sietni
kezdtem, mire a Petrőczy utcába értem, már
rohantam, nyitott kabáttal hazafelé.
Égő cigarettámat sziszegni hóba dobtam, a tüdőm
szúrni kezdett, csak akkor nyugodtam meg kissé, mikor
már otthon hallgattam a horkolást, a szuszogásokat,
és kihűlt arcomat
a falak testmelegéhez szorítva dudorásztam,
hogy nincs fenn más, csak a
drága szent pár.
Fedon és a tavasz
Patyik Fedonnal az első napsütésben ültünk március tizenkettedikén, lelkesen kérdeztem tőle, hogy Fedon, ez már a tavasz-e, és hogyan lehetne ezt elmesélni.
Fedon hátradobott fejjel ült egy padon, állával az égre mutatott, szipogott, hogy ez bizony tavasz, cimbora, elmesélni nem lehet, az emberek semmit nem tudnak erről.
A többség kishitű, képzelőerejük hitvány, azt mondják, forog a föld, meg évszakok jönnek-mennek, bár élvezik a napot, de lényegét nem értik.
Ez esetben kizárólag az időzítés fontos, öregem, a történések egymásutánsága, valójában másodperceken áll vagy bukik az egész, ha valami hibádzik, nincs tavasz.
Ahogy ez akkoriban gyakran előfordult, bambán néztem Fedont, égre mutató állával valami olyasmiről beszélt, amit úgysem érhetek meg, és ha én nem, senki más.
Na, ide figyelj, mondta Fedon, rám nézett és vállamra tette kezét, ide figyelj, mert a tavasz és az első napsütés az egyik legnagyobb titok, amit elárulhatok.
Ha nálad lenne a stopperórád, amivel sprinteket szoktunk mérni, talán lett volna esélyed, hogy észrevedd a pillanatot, mikor a hó elolvad, a nap pedig kisüt.
Ugyanis ez a dolog nyitja, két tizeddel előbb vetettem hátra a fejem, előbb szegeztem államat az égnek, minthogy a nap kisütött és az egészet észrevetted.
Ismered a trükköt te is, meg minden ember, ha jó napod van, pénzt találsz az utcán és van hely a villamoson, ha pedig rossz, elhagyod a sapkád.
Hülyeség várni a tavaszt angyalom, megkívánni elég, aztán keresni egy padot mellékesen és tétován, nadrágszárad felhúzni kissé, és álladat égnek szegezni.
Regős Mátyás 1994-ben született a Ferencvárosban. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem magyar–hittan szakos hallgatója. Jelenleg Budapesten él. Ez az első kötete.