A pécsi Zsolnay Kulturális Negyed épületeit és azok történetét az 1800-as évektől napjainkig bemutató, gazdagon illusztrált könyv jelent meg Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. (ZSÖK) gondozásában.
Az ezer példányban megjelent kötetből megismerhetőek a negyed a 2010-es pécsi Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program során megvalósított felújításának előzményei, az öthektáros területen található épületek egykori és jelenlegi funkciói, annak kertje, illetve a Zsolnay Mauzóleum - olvasható MTI-hez kedden eljuttatott közleményben.
A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával elkészült kötet a Zsolnay-család neves alakjairól közöl rövid összefoglalót, valamint azt is bemutatja, hogy miként hoztak létre minőségi kulturális teret a Zsolnay-gyár lepusztult területének revitalizációjával. A könyvben mintegy 150 kép kapott helyet, köztük archív fotók, régi képeslapok, illetve tervrajzok. Kismányoky Károly fotói a felújítás előtti állapotot örökítették meg, Cseri László, a kötet szerkesztőjének képei pedig a negyed jelenlegi megjelenését tükrözik - olvasható az összefoglalóban. Immár könyv formában is kézbe vehetjük a Zsolnay-negyed esszenciáját - idézte a tájékoztató Vincze Balázst, a ZSÖK ügyvezetőjét, aki szerint az "ilyen volt, ilyen lett tematika különösen szerencsés, mivel hatalmas változáson ment keresztül a terület". A könyv megírásában részt vett Halász Kinga, a ZSÖK kommunikációs munkatársa és Komor István, az örökségkezelő üzemeltetési igazgatója is; a grafikai terv Sándor Zsolt munkája. (MTI)