A romlás világa
A József Attila A romlás világa címmel rendezi meg július 13-15 között a Bánkitó Fesztivált, amelynek központi témája a szövegromlás posztmodern és kommunikációelméleti definíciója, a programok, előadások kapcsolódnak a korrupció mint romlás, rontás jelentéséhez is.
A fiatal írószervezet beharangozója az eseményről:
A korrupció szó a latin corruptio, azaz romlás, rontás szóból ered, definíciója szerint pedig olyan törvénybe vagy közerkölcsbe ütköző cselekedet, aminek során valaki pénzért vagy más juttatásért vagy juttatására való kilátásért cserébe jogosulatlan előnyhöz juttat másokat.
A szó latin eredetéből kiindulva a JAK programjában a szövegromlás posztmodern és kommunikációelméleti definíciójához nyúluk, és kapcsolódunk a korrupció mint romlás, rontás jelentéséhez.
A szövegromlás jelenségköre a kommunikációelméletben akadályt állít a szöveg megértése (az eredeti közlési célra, az intencionált szövegtartalomra való következtetés) elé, s ezáltal nehezíti az értelmezést.
Ha van meghatározott aktora a szövegromlásnak, azaz egy jel vagy szöveg esetében, akkor az eredeti jel vagy szöveg megváltoztatása szándékosan történik. A szándékolt szövegromlások olykor az eredeti jelentés meghamisításához, szándékolatlan új jelentések megjelenéséhez is vezethetnek, illetve kedvezőtlenné tehetik a szöveg továbbítójáról (rontójáról) alkotott képet.
Célunk olyan posztmodern irodalmi és kommunikációs kísérletekkel játékba hozni az érdeklődőket, hogy a megtapasztalás útján észrevegyék, a minket körülvevő szövegek és irodalmi alkotások jelentése hogyan módosul, változik, változhat negatív irányba, és akár egy köztéri felirat esetében milyen következménnyel járhat ez a rontás/romlás.
A részletes program itt érhető el: