Ugrás a tartalomra

Trollnak áll a világ – Sultanus Beatus A trollok támadása című regényéről

Sultanus Beatus regénye a nem oly távoli jövőbe, a 2012 utáni évekbe vezet el minket, amikor a maja időszámítás szerint elérkezik a világvége. A trollok átveszik az irányítást a portálok fölött, és nem elégednek meg a hozzászólás lehetőségével… Boldog Zoltán szilveszteri recenziója

 

 

 

Trollnak áll a világ

 

– Sultanus Beatus A trollok támadása című regényéről

 

   Ki ne ismerné a trollokat? Egyidősek ők az internettel, megszólalásaikat ott találjuk minden webkettes felületen. Álneveik száma végtelen, ahogy idejük is. Ők a tagadás modern szellemei, akik világgá kommentelik elkeseredettségüket, kétségeiket, elfojtott indulataikat. A legvéresebb kritikusok, billentyűzetterroristák, vitasámánok, korunk radikális véleménynyilvánítói.

   Sultanus Beatus regénye a nem oly távoli jövőbe, a 2012 utáni évekbe vezet el minket, amikor a maja időszámítás szerint elérkezik a világvége. A trollok átveszik az irányítást a portálok fölött, és nem elégednek meg a hozzászólás lehetőségével. Maguk szeretnék írni a híreket. Pártot alapítanak, és az összehangolt trollkomment-invázió miatt kiírt előrehozott választásokon elindítják jelöltjeiket.

   Szatíra? Utópia? Vagy a jelenből következő reális lehetőség? A trollok támadása azért is nevezhető a jövő év szenzációjának, mert a nevetve borzongás élményével ajándékoz meg minket. Jövőképe olyannyira kidolgozott, hogy már-már félni kezdünk a szólásszabadságtól. Elevenünkbe vág a trollok hatalomátvétele, amely után szomjazzuk a Bibliában leírt apokalipszist. Az egymáshoz kapcsolódó rövid fejezetek rávilágítanak a túlburjánzó demokrácia veszélyeire is. Miért hagytuk, hogy így legyen, rémlik fel fejünkben az egykori Illés-akkord, amikor már csak nemzeti technót játszhatnak a rádiók. Mit kezdjen a hangtalan többség az erőszakos kisebbséggel szemben, akik kommentháborúik alatt kiművelték magukat? Hogyan lehet a névtelen hadsereg ellen védekezni, amely már az MTI központjába is behatol?

   Az olvasó nem bújhat ki a válaszok alól. Vagyis kibújhat, hiszen ha csak egy tudományos-fantasztikus Verne-utánérzésre vágyik, azt is megkapja a könyvtől, még akkor is, ha semmit nem mond neki Verne Gyula neve. A bravúros nyelvi fordulatokkal és az újbeszél újmagyar kifejezésekkel tarkított nyelv gördülékenyen figurázza ki korunk nyelvhasználatát, miközben alkalmazkodik is ehhez. A sajátos troll stílus mögött ott lappanganak napjaink kommentelőinek szófordulatai, a burkolt zsidózás és cigányozás, mely a regényvilág lakosainak kifinomult modorában rendre visszaköszön, elhozva a politikai korrektség áldásos állapotát.

   Vajon győznek-e a trollok spamgépekkel szemben? Vagy a csendes lájkolók a facebook segítségével visszahódítják a hálózat irányítását? Mindezt megtudhatja a számtalan összeesküvés leleplezését megkísérlő bestsellerből, amely már megjelenése előtt 15000 letöltővel büszkélkedhet. Talán ebben is a trollok keze van?

   És egyáltalán honnan tudhatjuk, hogy mi nem tartozunk közéjük? Talán éppen onnan, hogy olvasunk?

   Lássuk!

 

Sultanus Beatus: A trollok támadása. Irodalmi Jelen Könyvek, 2011. 2012 forint

 

Boldog Zoltán

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.