DICSŐSÉG ÉS LELKI-KONDI – 1.
SZARKA FEDOR GUIDO ALBUMÁNAK SZEGEDI BEMUTATÓJA
és kiállítás. A festővel beszélget, az albumot bemutatja Weiner Sennyey Tibor.
GRAND CAFÉ, SZEGED – 2010. 02. 01. ESTE HAT
(Deák Ferenc utca 18. – 6720 Szeged)
Ezen az esten nem "csak" egy 140 oldalas, színes albumot mutatunk be, melyből az új és fiatal magyar képzőművészet kiemelkedő festő-grafikusának elmúlt 10 évben készült munkáit ismerhetik meg, hanem egy rövid óra alatt kísérletet teszünk arra, hogy egészen közel jussunk olyan kérdések feltárásához, mint például: milyen kapcsolatban áll a festészet és a belső út? Mit jelent a humor a grafikában? Miért nincs valamirevaló művészet humor és belső út nélkül? Mi egyáltalán a művészet? Mi a mesterségbeli tudás? Mit jelent festeni és rajzolni egy fiatal művésznek itt és most?
Az albumot a Bábolna Tetra Kft. és a Pátria Nyomda támogatásával, az Aranymadár Alapítvány segítségével jelent meg az Irodalmi Jelen Könyvek sorozatban. A könyv a helyszínen engedményesen megvásárolható (2700 Forint), vagy megrendelhető (3300 Forint + postaköltség) az aranymadaralapitvany@gmail.com címen.
Részletek az albumban szereplő szövegekből:
"Amitől Szarka Fedor Guido alkotói pályája nagyon tiszteletreméltó az az a cél, hogy nem a kortárs művészeti szcénát állítja versenytársának, hanem az évek óta saját keze alatt fejlődő képi világát gondozza önmaga által kifejlesztett művészi módszerei szerint."
(Bozsaky Dávid, művészettörténész)
“Guido keze nyomán kibomló dinamikus, kalligrafikus jelek fekete-fehér valóságát az utóbbi években színez-te valóság-mikromodellekké, melyek átszellemültségükkel tulajdonképpen végigkalauzolják a nézőt ezen a belső egységből táplálkozó mini-univerzumon: szemlélésre késztetik. Meditálásra hívják. A néző szeme a végső pillanat előtt megakad, és magát kell mélyen átvizsgálnia ahhoz, hogy továbbhaladhasson. Guido belső világának, „saját” kandzsikban megformálódó jeleiben – ahogy ő nevezi: lendület-yogáiban –, ez az összetartó erő: elmélyülni és elmélyíteni, egységre törekedni az emberben, az ember és természet, ember és Isten viszonyában, vonalak és színek egységén keresztül.”
(Balázs Kata, művészettörténész)
"Nem feladatunk tehát azon gondolkodni, hogy ma már azt a szót, hogy művészet nem értik. Tanulják meg újra. Ez remek alkalom lesz. (...) A legnagyobb kérdések megfogalmazása közben, mint például, hogy a metafizikai valóság miképpen ábrázolható most, vagy, hogy a transzcendens valóságnak miképpen lehet lenyomatot készíteni – szóval mindezek közben Szarka Fedor Guido nevet. Őszintén, hangosan és tisztán kacag. Ettől tudjuk, hogy rendben van. Nem hülyült meg jobban, mint amennyire eddig is megvolt, s amire azt mondjuk, hogy egészséges. Ez a pacák a Marokkóban összegyűjtött formáktól, a maszkokon át, az ikonszerű miniatűrökön keresztül, az álomszerű tájképekig, az absztraktokig kacagta képeit."
(Weiner Sennyey Tibor, költő és alkimista)
Messze a beláthatón át
képeztem magam
s lettem értője
semminek
dolgafogyott atyaúr
létezni ennyinek,
tölteni lélekkel
a rendet,
kihallani ha szűn
a csendet
(Szarka Fedor Guido)
Szarka Fedor Guidó így vall magáról: "1974-ben születtem Szentesen. Gyermekkoromat Bábolnán és Árpádhalmán töltöttem. Sárváron voltam gimnazista , Szombathelyen a Derkovits Művészeti Szabadiskolába jártam, ahol Masszi Feri megerősített a kis dolgok nagyságában, Takács Tibi anatómiára és játékra oktatott, Tóth Csabával megtörtént velünk a Művészet. Érettségi után Budapesten lettem Dekoratőrképzős, Színitanodás és Corvin Rajziskolás. A Corvinban Lévai Ádám tanított a Grafika alapjaira és szeretetére. 1996-ban a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatója lettem. Képgrafika szakon König Róbert osztályába jártam, mestereim Kiss Tibor, Somorjai Kiss Tibor és Baranyay András voltak. 2000-ben a Hágai Királyi Képzőművészeti Akadémia ösztöndíjasa voltam, 2001-ben Képgrafikusművész Diplomát kaptam. Azóta szellemi szabadfoglalkozású vagyok. Munkáimat több csoportos és önálló tárlaton láthatták az érdeklődők."
Kapcsolódó:
Szarka Fedor Guido képei az Irodalmi Jelen Galériájában
Haász Mónika: Ajánlás SZ F G kiállításához
Weiner Sennyey Tibor: Szarka Fedor Guidó világa