Többé nem idegen szavak
Játékos szómagyarázatok versben – így foglalhatnánk össze Laik Eszter abszurd bravúr celeb című könyvének lényegét, amely az Ablak-Zsiráf vagy a Zengő ABC mellett sokat használt kellékévé válhat a gyerekszobának.
Laik Eszter frissen megjelent könyvében igencsak sokszínűek a szavak – valódi és átvitt értelemben is. Az abszurd bravúr celeb című, elsősorban gyermekeknek szánt szótár ugyanis 100, a magyar nyelvben gyakran használt idegen szót mutat be olvasóinak. A nyelv sokrétűségére, elmemozgató hatására kreatívan hívja fel a figyelmet a könyv, verses, rímes fogalmazásmódja újszerűen segít a magyar nyelvben található idegen szavak, szleng-kifejezések, friss beszédképződmények megértésében. A szöveget még élvezetesebbé teszik Kárpáti Tibor élénk színű, jópofa illusztrációi, amelyek további jelentésárnyalatokkal gazdagítják a szövegeket.
A szótárbeli ábécében betűnként legalább három, illetve legfeljebb hat szó követi egymást. A válogatás szubjektív, a szerző saját repertoárja, tartalmaz gyakran előforduló kifejezéseket és olyanokat is, amelyeket a hétköznapi beszélgetésekben ritkán hallani. A szócikkek sokfélék: a definíciók többféle stílusban és technikával íródtak, közös ismertetőjegyük a humorosság és az ötletesség. Laik Eszter könnyedén szövi a szavakat körülölelő történeteket, játékosan magyarázza az idegen kifejezéseket, a legkisebbek számára is megkönnyítve azok megismerését és tanulását.
Az egyes szócikkek verselése is eltérő, de érezhetően túlsúlyban vannak a Romhányi játékosságát idéző megoldások. A szavak, szótagok kifacsarása, felcserélése, a kecskerímek gyakori használata jól illik a jelentések megszelídítéséhez.
A verses szómagyarázatok között több is akad, amely a bemutatni kívánt szón kívül számos újabb idegen kifejezést tartalmaz. Sajnos ezek magyarázata elmarad, de legalább köteten kívül is folytatódhat a jelentésvadászat. Erre lehet példa a következő vers:
ambíció
Ha a nindzsa szomjazik,
findzsából kortyol,
ha kimenőt öltene,
kimonót horgol.
Ha a nindzsa mondja, nó,
nem jelent nemet,
ha szusival jóllakik,
szuszogva nevet.
Ha a nindzsa harcba száll,
nincs vele bátyja,
Futakiban becsvágy dúl,
fut, aki látja.
Az is előfordul, hogy egy adott szó különböző jelentései – szinonimái – együtt szerepelnek.
operál
Ha sebész, ki operál,
testekben matat.
Sebészkéssel vág és metsz,
beteget műt, sokat.
Operálni azonban
mindennel lehet.
Mert az ember ügyködik,
tenni-venni szeret.
A kötet rendkívül kompakt és igényes: érződik rajta a gondos szerkesztés és az odafigyelő alkotói együttműködés. A kreatív vállalkozás legnagyobb erénye éppen műfaja és küldetése, ráadásul jókor jelent meg, hiszen küszöbön áll az új, remélhetőleg korszerűbb helyesírási szabályzat kiadása 2015 szeptemberében. Ez is igazolja az ilyen jellegű könyvek szükségességét, a korábbi klasszikusok – Ablak Zsiráf vagy Zengő ABC – mellett. Csak remélhetjük, hogy sok kisiskolás kezében látjuk majd a színes kis kötetet, ahogyan játszva ismerkednek a különleges, első hallásra titokzatos szavakkal. Laik Eszter és Kárpáti Tibor munkája garantáltan segít megszelídíteni a rakoncátlan kifejezéseket.
Kadlót Nikolett
Laik Eszter: abszurd bravúr celeb, 100 idegen szó verses magyarázata, Kárpáti Tibor rajzaival. Móra Kiadó, 2015.