Ugrás a tartalomra

Czesław Miłosz: Mrs Darwin (Fordította: Gömöri György)

Mielőtt Charles Darwin 1859-ben közzétette  “A fajok eredete” c. művét, nem kevés szemrehányást kellett hallania felesége szájából, minthogy az mélyen vallásos lélek volt, aki nem tudott megbékélni férjének döntésével, hogy kiadja oly ártalmas könyvét.
- Charles- mondta- Isten közölte, hogy saját képére és hasonlatosságára teremtette az embert. Nem mondta ezt se a hangyáról, se a madárról, se a majomról, kutyáról, vagy a macskáról. Minden élőlény fölé helyezte az embert, neki adta az egész földet. Milyen jogod akarod ezt a lényt, akinek isteni arca van, ezt az angyalokhoz hasonlatos lényt megfosztani méltóságától?

 

                             Mielőtt Charles Darwin 1859-ben közzétette  “A fajok eredete” c. művét, nem kevés szemrehányást kellett hallania felesége szájából, minthogy az mélyen vallásos lélek volt, aki nem tudott megbékélni férjének döntésével, hogy kiadja oly ártalmas könyvét.

                  -Charles- mondta- Isten közölte, hogy saját képére és hasonlatosságára teremtette az embert. Nem mondta ezt se a hangyáról, se a madárról, se a majomról, kutyáról, vagy a macskáról. Minden élőlény fölé helyezte az embert, neki adta az egész földet. Milyen jogod akarod ezt a lényt, akinek isteni arca van, ezt az angyalokhoz hasonlatos lényt megfosztani méltóságától?

                         Férje elmondta, hogy ezt nem ő csinálja, hanem Wallace, aki hasonló elméletet talált ki.
                 -Charles- folytatta az asszony- tisztában kell lennünk saját motivációnkkal. Ha nem lettek volna sorozatos kudarcaid, nem kívántál volna tudósi hírnevet szerezni. Tudom, hogy nem szereted, ha valaki erről beszél, de ha sikerült volna, ahogy kívántad, orvosnak maradnod, kielégített volna az, hogy embereket gyógyítasz, ahelyett, hogy mindenáron személyes ambícióidat követnéd. És ha azok az évek, amikor Cambridgeben teológiát tanultál, megengedték volna, hogy lelkész legyél, helyed az emberi közösségben megóvott volna a botrányokozástól.

                  -Tudod jól, honnan vetted az elméletedet. Malthustól. Az egy rossz ember volt, Charles, kegyetlen és közömbös a szegények sorsa iránt. Nem hiszem, hogy felfedezéseid megfelelnek a valóságnak, mivel megfigyeléseid  nem jószándékúak.

                    Hát igen, Charles Darwin gondolt később a felesége szavaira., jóllehet ugyanakkor biztos volt benne, hogy az evolúció elmélete igaz. Annál rosszabb ez rám és az emberekre nézve, mondogatta. Az a teológia, amit ebből ki lehet hámozni, nem más, mint az ördög teológiája. Milyen jóságos Teremtő tehette, hogy a világ aréna legyen, ahol gladiátorok módjára harcolnak egymással a fajok és az egyének a túlélésért?  Ha Ő úgy nézi az egészet, mint egy római császár a páholyából, nem fogok neki fejet hajtani. Boldogok mindazok, akik mint Emma, meg tudták őrizni az Úristen olyan képét, mintha Atyánk és Barátunk lenne.     

 

 

Fordította Gömöri György

 

 

Kapcsolódó:  Miłosz Európája - Nemzetközi konferecnia a PIMben

 

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.