A költőtárs arcképe. Faludy festette Szőcs-porté
A Nyestbeszéd című verseskötetről, amelyben Szőcs Géza 33 verse olvasható Faludy György válogatásában, Kántás Balázs recenzióját olvashatják.
A költőtárs arcképe. Faludy festette Szőcs-porté
Szőcs Géza legújabb verseskötete, a Nyestbeszéd, nem egyszerű keresztmetszete eddigi életművének. Faludy György reprezentatív válogatása a fiatalabb pályatárs alkotásaiból egyúttal emléket állít a két jeles költő őszinte barátságnak.
Szőcs Géza gyakran képviseleti, tehát politikai utalásokat tartalmazó költészetének olyan illusztris darabjai kerültek a Nyestbeszéd lapjaira, mint az Indián szavak a rádióban, A menyét, a Puszták népe, vagy akár Az 56-os villamos című költemény, mely a forradalom és szabadságharc előtt tiszteleg különböző poétikai hagyományok megidézésével. Mintha csak e képzeletbeli jármű fedélzetén utaznánk, stációszerűen láthatjuk magunk előtt a forradalom különböző helyszíneit és legendás alakjait, például Falábú Jancsit, a Corvin-köz híres tüzérparancsnokát, vagy a pesti srácokat, akiket a költő allegorikusan A Pál utcai fiúk szereplőivel azonosít. De a versfüzér egyes darabjai révén bepillanthatunk az Elfelejtett dolgok hivatalába, a történelem egyfajta képzeletbeli lomtárába, illetve eljuthatunk Az Isten háta mögé is, ahonnét talán már nincsen visszaút a történelembe.
Az említett politikai töltetű versek mellett, melyek gyakran a határon túli, ezen belül az erdélyi magyarság életének múltbeli vagy mindmáig megoldatlan visszásságaira utalnak, találhatók a kötetben mitikus költemények is, például a népmesei hagyományhoz visszanyúló Történet kislánnyal és medvével. A magyar lírai tradíciókat játékosan idézi a Mihály, József, Sándor, János, Endre, Attila és a nők, melyben apró travesztiákon keresztül, voltaképpen a gazdag magyar költészet legnagyobb alkotóinak hangján szólal meg a versek szerzője. Az olyan eredendően lírai dalok, mint a Négyszer négyes patchwork vagy Az albatrosz átszáll Kocsárdon oldottabb ellenpontjai a történelmi eseményekre, a magyarság sorsára reflektáló, meglehetősen komor képet festő költői szövegeknek. Ugyanakkor megteremtik a világgal és önmagával megbékélni nem tudó, olykor mindent radikálisan megkérdőjelező költő s egyúttal az olvasó számára is a megnyugvás, a remény lehetőségét a visszahúzódásra egy sokkal bensőségesebb, harmonikusabb világba.
A kötet legelején a szerző vall Faludy Györgyhöz fűződő barátságáról. A záró részben aztán maga a mester is megszólal a fiatalabb költőtársának dedikált, A Duna című hosszúversével. Így üzen ő Szőcs Gézának, a poétának és az embernek még odaátról is. Ezt a pályatársi megnyilvánulást követi Szőcs Géza naplójegyzete, melyben a műfajra jellemző személyességgel számol be Faludy György temetéséről, hogy aztán mestersége eszközeivel, az öt rövid versből álló, Vízcsap a temetőkapunál című ciklussal is utolsó útjára kísérje a huszadik századi magyar költészet e nagy alakját. A kötet legvégén pedig, mintegy váratlan ráadásként, bekapcsolódik a két költő lírai-emberi párbeszédébe egy harmadik hang – Faludy-Kovács Fanny, Faludy György özvegyének rövid és bensőséges hangvételű jegyzete a két alkotó barátságáról. Az idős költő özvegyének memoárszerű szövege olyan eseményekről számol be, amelyek közül egyik-másik néhány évtized múlva talán irodalmi legenda lesz – például az, hogy Szőcs Géza ugyanabban az öltönyben fogadott hűséget harmadik feleségének, amelyben aztán nem sokkal később lerótta a kegyeletét agg költőbarátja sírjánál.
A Nyestbeszéd tehát nem csupán rövid válogatás egyik jeles költőnk életművéből. Dialógus és vallomás is ugyanakkor, tudósítás egy irodalomtörténeti jelentőségű barátságról, annak mind költői, mind pedig emberi oldaláról. Izgalmas költői portré, amelyet Faludy rajzolt a kortárs magyar olvasónak Szőcs Gézáról és lírájáról. Alanyi és képviseleti, játékos és komoly költészetének egymást ellenpontozva erősítő, biztos kézzel kiválasztott mintadarabjai tovább árnyalják a napjaink magyar lírájának egyik ellentmondásosan megítélt, ám mindenképpen igen jelentős alkotójáról eddig kialakult képet.
(Nyestbeszéd. Szőcs Géza 33 verse Faludy György válogatásában. Ulpius-ház Kiadó, Budapest, 2010, 108 oldal, 2999 Ft)
Kántás Balázs