Luca széke 10.
Arra is választ ad, jó birtokosai vagyunk-e tulajdonunknak.
Ha nem locsolgattuk rendszeresen, enyhén, kézből, langyos vízzel, a hajtások görbék. Ha görbe, a következőkben jobban figyeljünk, mi görbül, mennyire görbül. A görbület szögéből kiszámolható a veszély nagysága, min vagyunk kénytelenek változtatni.
Luca széke 10.

dec. 22. szerda
A bölcs gazda Luca napjától karácsonyig minden nap feljegyzi a napi időjárást. Hogy mi van.
Hó, fagy, szél, száraz hideg, vakító napfény, taknyos mocsár, földig érő felhő. A tizenkét nap a közeledő esztendő tizenkét hónapjára tükröz, amilyen időjárást hoznak az egyes napok, olyan időjárásra lehet számolni a következő év megfelelő hónapjában.
A bölcs gazda jegyzi a deres napokat is.
Ha több a deres nap a tizenkettőből, az igényeknek megfelelő időjárású esztendő következik.
Tavasszal tavasz, májusban csendes májusi eső, nyáron a gabona és a szőlő éréséhez napsütés, ősszel a betakarításhoz béke és nyugalom, télen szikrázó, csikorgó tél. Megtizedeli a pajorokat, a rágcsálók hadát, a tolvaj verebet, megszellőzteti az enyhe teleken büdösödő subát, fehérre festi az öreg bajuszt, ha nem elég fehér, funkciót szerez az avas szalonnának, zsírjától csillog a vén bakancs orra, a huszárcsizma repedezett bőre.

Más bölcs gazda hagymakalendáriummal világítja meg a
számára nagyon fontos és kiszámíthatatlan, veszedelmekkel teli jövő évi várhatót. Ökölnyi vöröshagymából lefejt tizenkét réteget, jelöli, melyik milyen hónapot jelez, és mindegyikre csipet sót szór, langyos helyre sorakoztatja. A régiek a kemence tetejére, az újak a cserépkályha tűztől legtávolabbi sarkára. Amelyiken a só elolvad karácsonyra, ráadásul a hagyma levet ereszt, az annak megfelelő hónap csapadékos lesz, amelyik száraz marad, arra a hónapra nem várható tartós eső.

És ott a búza. Luca-búza (Luca-búza). Férfidolog. Ekkor már aggódva nézegethetjük a Luca napon cseréptálba terített,
meleg helyre – kemencepadkára, kályha mögé, radiátor fölötti ablakpárkányra, kandalló tetejére – állított, azóta kizöldült, arasznyi szárat nevelt maroknyi búzánkat, mit ígér a következő évre. Jót mutat-e. Arra is választ ad, jó birtokosai vagyunk-e tulajdonunknak.

Ha nem locsolgattuk rendszeresen, enyhén, kézből, langyos vízzel, a hajtások görbék. Ha görbe, a következőkben jobban figyeljünk, mi görbül, mennyire görbül. A görbület szögéből kiszámolható a veszély nagysága, min vagyunk kénytelenek változtatni.
A próbabúza arra is választ ad, mit művel velünk a tárca a következő esztendőben. Éjféli mise előtt Mindenszentekről megtartott gyertyát állítunk a cserép közepébe. Ha a láng öt méternyiről látható, átvilágít a hajtásokon, a tárca (nem egyedül az agrártárcáról, minden szakma minisztériumáról informálódhatunk ezen a napon) várhatóan nem változtat alapállásán. Minden marad a régiben. Adni nem ad, elvesz. A cserepet a búzával s a gyertyával a konyhaasztalon hagyjuk misére menet. Hazaérkezve megnézzük: ha tisztán, folyásmentesen égett, talán változás történik. Ha egy oldalon csorog a viasz, nehéz év elé nézünk.
Ha két oldalon indult meg, vegyünk vissza fogyasztásunkból, tegyünk le nyári terveinkről, gyengéd szavak kíséretében szabaduljunk meg költséges babánktól: jövőre az ideinél is drasztikusabb nyúzás következik.
