Ugrás a tartalomra

Az értékek szolgálatában

Az áprilisban 65. születésnapját ünneplő vajdasági Hét Nap hetilap bemutatkozó estjét 2011. január 28-án tartották Szegeden, a Millenniumi Kávéházban. A szerkesztőség elhozta évente kiadott Vajdasági Magyar Kalendáriumát is; a programot a Mécsvirág együttes színesítette.

 

 

Az értékek szolgálatában

 

   A bemutatón a Hét Nap szerkesztőségének egy része volt jelen, így Dudás Károly főszerkesztő, Krekity Olga és Tóth Lívia szerkesztők, Szabó Attila fotóriporter (aki az eseményen is dolgozott), valamint Szalai Attila karikaturista.

   Kisimre Ferenc publicista, a Hét Nap „szegedi szála” a 65 éves újság eddigi hányatott történetéről kérdezte Dudás Károlyt. A főszerkesztő elmondta: a Vajdaság legnagyobb hagyományú lapjának szerkesztőségét az az elv vezérli, hogy ami összetartozik, az össze is nő – ezt szimbolizálja az egyik korábbi számuk címlapján látható, félbetört és nemzeti színű fonallal összevarrt kenyérszelet. Másik fontos érték számukra a közösség iránti felelősség. Amíg tehát igény van rájuk, addig ők megjelennek – fogalmazta meg a főszerkesztő. Ahogy azonban zsugorodik a vajdasági magyar (olvasó)közösség, úgy csökken a valaha hatvanezres példányszámot megért Hét Nap olvasótábora is. Korábban Magyarországra (leginkább Budapesten, Szegeden, Pécsett és Baján értékesítették), sőt a Dráva-szögbe (Horvátország) és Muravidékre (Szlovénia) is eljutott a hetilap, és a szerkesztőség törekszik arra, hogy a délszláv háború szétszaggatta szálakat újra össze tudják fonni. Sajnos, ennél többet nem árult el Dudás Károly, és nem kérdezett tovább Kisimre Ferenc sem, holott több figyelmet is megérdemelt volna a hetilap élete, múltja, jelene és jövője.

   A tizennegyedik éve megjelenő Magyar Kalendáriumot negyedszerre mutatták be Szegeden, harmadszorra a Millenniumi Kávéházban. A manapság formájában és tartalmában is egyedülálló, mintegy háromszáz oldalas, évenkénti kiadvány friss tartalommal megjelenő állandó rovatai a Délvidék tárgyi és szellemi hagyatékát törekszenek bemutatni figyelemfelkeltő és ismeretterjesztő-tájékoztató cikkekben, valamint kordokumentum jellegű tematikus címtáraikkal. A kézikönyvként is használható kiadvány a Himnusz, a Szózat és a három történelmi himnusz (Boldogasszony Anyánk; Ah, hol vagy magyarok tündöklő csillaga, illetve a 90. zsoltár) szövegével és kottájával kezdődik, ezzel is jelezve, hogy a család- és nemzetmegtartó erő a hagyományok és a folklór, valamint a mai dolgok összefonódásából és alkalmazásából ered. Az ez évi kiadványban Nagy Imre néprajzi kutatásából közölnek részleteket Délvidék árva, hitgyülekezettel már nem rendelkező templomairól, amelyek építészetileg is figyelemre méltóak. A térség köztéri szobrait és a magyar olimpikonokat részletesen bemutató Magyar Kalendárium további tematikus gyűjteménye a védett madarak jegyzéke, szintén megtalálható benne a jól működő falusi turistaközpontok címlistája. A Liszt-emlékév kapcsán megemlékeznek a nagy zongoristáról is; a receptek rovatban pedig kenyérkészítési módok és gyógynövényteák kaptak helyet. Krekity Olga igen informatív bemutatóját követően Tóth Lívia beszélt a Kalendáriumba a zentai tűzvészről írt cikke kapcsán kedvenc rovatairól.

   Annak ellenére, hogy a szerkesztőség tagjai külön-külön és együtt is igen rokonszenvesek voltak, és az este kedves emlékként maradhat meg a közönségben – a Hét Nap hetilapról nem sokat tudhattunk meg, és a Magyar Kalendáriumról is csak Krekity Olga összegző szavai révén juthattunk érdemi információkhoz.

   Az estet a Mécsvirág zenekar versekből született dalai színesítették és zárták. A trió nemcsak egy dalcsokorral lepte meg a közönséget, a tehetséges fiatalokból álló együttes az elszavalt költeményekkel is igen érzékeny lelki húrokat pendített meg.

Szekeres Nikoletta

Fotók: Benke Boglárka

További képeink:

A Mécsvirág együttes

 

Ének és gitár

 

A közönség

 

A Kalendárium írásainak felelevenítése

 

Szegedi-vajdasági szív

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.