Szőcs Géza: "Abszolút" (próza) és "A tenger Newbigginnél" (vers)
"Ha elképzelünk egy vonalat, amely a rút, az undok, az ocsmány, az utálatos, a visszataszító és a förtelmes felől indul a vonzó, az utol nem érhetően szépséges, a meg nem haladhatóan gyönyörűséges és meg nem szerezhetően csodálatos felé: akkor, szomorú sejtésem szerint a tengely rosszabbik vége körül nyomorgunk, még a feleúttól is roppant távolságban – miközben fogalmunk sincs e lesújtó helyzetünkről." - Szőcs Géza "A tenger Newbigginnél" verse és "Abszolút" című prózája.
Szőcs Géza
Abszolút
Mottó: Minél több, annál abszolút
A világ hőmérséklete az abszolút nulla foktól, vagyis a kb. mínusz 27o-től a többszázmillió fokig terjed, talán még azon is túl. Ha ezen a tengelyen megkeressük azt a tartományt, amelyben az ember létezni képes (nagyjából mínusz harminctól plusz ötvenig), azt látjuk, hogy ez az intervallum egészen közel van a tengely alsó végéhez, a kezdőponthoz. Alig háromszáz fok választja el tőle, míg a másiktól – az Univerzum „abszolút” legforróbb pontjától – félmilliárd fok, de az is lehet, hogy több milliárd.
Ha szemügyre vesszük a világ létező dolgainak legkisebbikét: az atomot (vagy méginkább: egy elemi részecskét), másfelől a létező legnagyobb dolgot: magát az Univerzumot, akkor megintcsak azt találjuk, hogy az ember sokkal közelebb található a végtelenül kicsihez, mint a végtelenül nagyhoz.
Ha elképzelünk egy vonalat, amely a rút, az undok, az ocsmány, az utálatos, a visszataszító és a förtelmes felől indul a vonzó, az utol nem érhetően szépséges, a meg nem haladhatóan gyönyörűséges és meg nem szerezhetően csodálatos felé: akkor, szomorú sejtésem szerint a tengely rosszabbik vége körül nyomorgunk, még a feleúttól is roppant távolságban – miközben fogalmunk sincs e lesújtó helyzetünkről.Abból a tengelyen túli tartományból alig-alig érzékelünk valamit, és csak felemás és szegényes fogalmakkal bírunk arról: mi van a függöny mögött: abban a valóságban, amelyről a csillagos égbolt, Botticelli Vénusza és a taorminai öböl látképe, egy-két templom körvonalai, egy-egy a-moll vagy h-moll szonáta dallamai beszélnek nekünk.
A tenger Newbigginnél
„S a szürke út felett, a szürke ég alatt, két szürke domb
közé feszülve, egyszer csak kilométer magasan feltolult a firmamentre (…) a
tenger.” (Sárközi Mátyás: Az első év)
S a szürke út fölött
a szürke ég alatt
két szürke domb között
lelkem, az ott maradt.
Száz év, és véget ér
az a szűk pillanat.
Nem üt és nem ketyeg,
megállt az óra is.
Száz évig tarthat el
egy röpke óra is.
Rám zárt a pillanat.
Volt az a tenger ott.
Nagy volt és szürke és
foga közt hordozott.