Ugrás a tartalomra

Végh Attila álarcban és anélkül

HELYSZÍNI


Az idén 50. születésnapját ünneplő Végh Attila két új kötettel is jelentkezett: a Virrasztó Jenő álmai novelláit, A ragyogás ideje esszéit tartalmazza. Az Írószövetségben mindkettőről hallhattunk a szerző köszöntésén.

 

 

 

 

Végh Attila álarcban és anélkül

 

Folytatódik a Könyvhét – fogalmazott közvetlenül a könyves ünnep vége után az Írószövetség elnöke, Szentmártoni János, miután köszöntötte a vendégeket és az est főszereplőjét, Végh Attilát kettős kötetbemutatóján a Magyar Írószövetség klubtermében.

Szentmártoni kiemelte, hogy írói munkája mellett a költő-polihisztor sokat segít ötleteivel és munkájával az Írószövetség tevékenységében – amit a tudósító is megerősít: több esten jelen lehetett, ahol Végh Attila kivételes egyéniségként kalauzolta az irodalom, művészet, kultúra világában egy-egy jeles meghívottal az arra kíváncsiakat. Az Írószövetség születésnapi ajándékkal is kedveskedett ezért az idén ötvenedik életévét betöltő József Attila-díjas szerzőnek, amelyet Szentmártoni János adott át köszöntője befejeztével.

Az író a bemutató részeként Prágai Tamással egy performance-t adott elő, melynek a Virrasztó Jenő nyilatkozik címet adták, utalva ezzel az író novelláskötetére. Az imitált interjú során először Prágai Tamás kérdezte az alufóliából álarcot magára öltő, ezzel jelképesen novelláinak főhősét eljátszó Végh Attilát, majd a kérdező kapta meg az álarcot, és ő válaszolt Virrasztó/Végh költői-filozofikus kérdéseire. – Nem gondolja, hogy kizökkent az idő? Gondolja, amit gondol? Érzi, amit érez? – ilyen és hasonló, meghökkentő kérdésekre érkezett válaszként az „igen” és a „nem”.

A Beckett-darabok hangulatát idéző, nézőket és a szereplőket is mosolygósra hangoló játék után színvonalas tanulmányt hallhattunk Végh Attila A ragyogás ideje című esszékötetéről Napsugárral átszőtt könnycsepp címmel Ekler Andrea irodalomtörténésztől*. A cím a tanulmányíróval megtörtént eseményre utal, amikor egy zarándokúton álmatlanul töltött éjszaka után a hajnali napfényt egy szerzetes könnycseppjén át látta meg. Számára ez „a ragyogás ideje”, ami összefoglaló címe Végh Attila esszékötetének. A születésnapi köszöntőnek is készült elemzés kiemeli az esszék Németh László-i hatásait, valamint szól arról, hogy Végh az alkotást a népdalhoz hasonlítja. „Aki népdalt énekel, újra és újra visszatér abba az időbe, ahol minden Egy.”

Az est hátralévő részében Prágai Tamás új novelláskötetéről kérdezte íróbarátját. Prágai úgy érezte, megvilágosodás-epizódokat olvas. Végh Attila részben cáfolta, részben egyetértett: mint téma, nem jellemző a kötetre, de hatásában igen. Valójában felnőtt meseregénynek tervezték Kettős Tamás képzőművésszel, akinek a képei illusztrálják a könyvet. Prágai Tamás szerint a főhős, Virrasztó Jenő sokszor átél olyat, ami megvilágosodásnak nevezhető, és a szöveg a példabeszédek struktúrája alapján épül fel. A kötet négy fejezetcíme a négy évszak nevét kapta, és már az első novella címe – „Időn túl” –metaforikusan átfogja az elbeszéléseket.

Az író elmondása szerint beszédes nevű főhőse álmában még Li mester volt, és legalább tíz írásban elalszik, ezért az eredetileg „Virrasztó Jenő kalandjai” címet megváltoztatta Virrasztó Jenő álmaira. Központi figurájához Kettős Tamás alakja, Bolygóközi Tivadar adta az ihletet – a róla elképzelt történetek álltak össze kötetté a képzőművész illusztrációival.

Irodalmi rájátszásokat is találunk a könyvben, így a szerző elbújtatta a történetekben Hajnóczy Pétert és Márai Sándort is. Végh elmesélte, az Esti Kornél egyik fejezetében Kosztolányi leír egy asztaltársaságot, amelynek tagjai nagy szeretettel ugratják egymást. A Végh novellafüzérének egyik epizódjában szereplő „Immun csoport” elnevezés valójában ezt az asztaltársaságot rejti. Az erről szóló Maria hangja című novellát Prágai Tamás fel is olvasta. Az ironikus, ám a szeretet hangján megszólaló írás több szereplője is jelen volt, akik külön örülhettek annak, hogy magukra ismertek íróbarátjuk megrajzolt alakjaként.

 

Szöveg és fotók: Csanda Mária

 

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.