Ugrás a tartalomra

Az Előretolt Helyőrség Íróakadémia kárpátaljai karavánja

Zenével, hangulatos felolvasással egybekötött estre került sor az Előretolt Helyőrség Íróakadémia szervezésében a budapesti Nem Adom Fel Café & Barban, ahol Csornyij Dávid, Kertész Dávid, Lőrincz P. Gabriella, Marcsák Gergely és Shrek Tímea mutatkoztak be.

 

Az Előretolt Helyőrség Íróakadémia rendhagyó irodalmi karavánjának budapesti kormányosa Ármos Lóránd volt, aki remek érzékkel mutatta be a kárpátaljai zászlóaljat, s a művek mellett betekintést nyerhettünk az ottani kulturális és irodalmi fórum munkájába is.  Beregszász tulajdonképpen egy kis kulturális paradicsom, ahol pezseg az irodalmi-művészeti élet. 

Az est megkapó lírai-zenei etűddel indult, Lőrincz P. Gabriella Ha lesz című versét Marcsák Gergely előadásában hallgathattuk meg, majd Lóránd a kárpátaljai magyar kulturális életről kérdezte a fellépőket. Kárpátalján, azon belül is Beregszászon kilenc éve épült a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI), ahol sokrétű kulturális rendezvényeket tartanak, felkutatják és gondozzák a tehetségeket, valamint összefogják a kárpátaljai fiatalokat, itt található a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság (KVIT) székhelye is.

A KVIT ugyancsak egyféle tehetséggondozó fórumként működik. Az sem mellékes, hogy különös figyelmet fordítanak a hagyományok ápolására, a kulturális örökségre. A KMMI-vel szerveznek közös rendezvényeket, havonta egyszer műhelymunka folyik a fiatalabb irodalmárokkal, népszerű a videó-online szavalóversenyük, és még számos rendhagyó, a kortárs irodalmat is érintő projektjük van.

Az elsőként bemutatkozó Lőrincz P. Gabriella – két fiúgyermek édesanyja, az Előretolt Helyőrség Íróakadémia oktatója és a KMMI munkatársa – három önálló kötettel rendelkezik. Nagyon fontos számára, hogy Magyarországon és Kárpátalján is fiatal tehetségekkel foglalkozhat, régi nagy álma valósult meg ezzel. Az esten Fény-hiány című második kötetéből olvasta fel Hetedik nap című versét.

Csornyij Dávid frissen végzett történész és történelemtanár, többször publikált a kárpátaljai irodalmi folyóiratban, az Együttben, de az Irodalmi Jelenben is megjelentek versei. Ő a felelős a KVIT videó-anyagainak elkészítéséért, aktívan részt vesz a rendezvények kivitelezésében. Bemutatkozó versnek az Újkori Szodomát választotta.

Kertész Dávid Csapon született, hat éve él Beregszászon, alapító tagja a KVIT-nek. A Partium és a Somogy irodalmi folyóiratokban publikált rövidprózát, az esten a Sírrabló című novelláját olvasta fel.  

Shrek Tímea hét éve egy magyar tannyelvű roma iskola pedagógusa, műveinek gyakori ihletforrása a kárpátaljai fiatal cigány közösség. A rendezvényen felolvasott, Koldusok című novellája megrázó történetet dolgoz fel.

A Kincseshomokon élő Marcsák Gergely az Ungvári Nemzeti Egyetemen szerzett magyar nyelv és irodalom szakos tanári diplomát, jelenleg a Debreceni Egyetem PHD fokozatú hallgatója és a KVIT alelnöke, 2010 óta publikál irodalmi folyóiratokban. Különjárat című költeményét olvasta fel, ami a kárpátaljai fiatalok műveiből összeállított antológia címadó verse, valamint a még nem publikált Vonatokról című versét is megosztotta velünk.

A bemutatkozásokat követően Ármos Lóránd ismertette az Előretolt Helyőrség Íróakadémia célkitűzéseit, fontosabb programjait, valamint beszélt az idén indult kritikusi és egyéb pályázatokról, amelyekről bővebben az akadémia honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők.

A moderátor kíváncsi volt arra, van-e valamilyen egyöntetű jellegzetessége a Kárpátalján születő irodalomnak. A fellépők azt vallják, bár mindannyian az egyetemes magyar irodalom részei, határon túliként másféle problémákkal és nehézségekkel kell naponta megküzdeniük, mint egy anyaországi írónak, valamint a szövegeikben előforduló dialektusok, helységnevek és jövevényszavak is helyi jellegzetességként tudhatók be.

A beszélgetés során részletesen kitértek az Együtt című folyóiratra, amely 1960-as években alakult, írógéppel sokszorosítva, szamizdat kiadványként indult az egyetemisták körében, de betiltotta az akkori rezsim. Dupka Györgynek hála 2002 óta újra megjelenik évi hat alkalommal, egyedüli helyi magyar periodikaként biztosítva publikációs lehetőséget a kárpátaljai fiatalok számára.

A beszélgetést újabb felolvasókör követte, Lőrincz P. Gabriella az ő Beregszászát mutatta be a Lampert háza című versével, Csornyij Dávid Határeset című versét osztotta meg, Kertész Dávid Szúnyogok című humoros prózájával igencsak derűs hangulatot teremtett. Shrek Tímea Törtkrumpli paradicsommártással című, dédapjának ajánlott, a málenkij robot szörnyűségeit megjelenítő prózája visszarántotta a hallgatóságot az emberi szenvedés poklába. Marcsák Gergely előbb a témához kapcsolódó, Örök fogság című versét adta elő egy Szibériába hurcolt rab megpróbáltatásairól, majd a Farkas Wellmann Endreköltészetét megidéző,Szilváról és a halálról címűt olvasta fel, végül pedig Bakos Kiss Károly Útlevél című művének megzenésített változatát adta elő akusztikus gitárján.

Zárásként a közönségkérdések és az Enumeráció antológia mellett a meghívottak terveiről is szó esett. Megtudtuk, hogy Marcsák Gergelynek, Csornyij Dávidnak és Shrek Tímeának nagy álma, hogy megjelenjen a debütkötete, azon dolgoznak, hogy a közeljövőben ez megvalósuljon, az azonban biztos, hogy Lőrincz P. Gabriella nemsokára meglepi az olvasókat egy újabb könyvvel.

Szekáry Zsuzsanna

 

 

 

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.