Bazsarózsa
A benti hangzavar már az útra is kihallatszott. Amikor apu és anyu veszekedésétől visszhangzott minden, az út melletti, bokáig érő patakba dobáltam bele a kavicsokat. Minden kavics-csobbanás tompított egy keveset a benti hangzavaron. Az úton különben csend volt, csak néha hallottam, ahogy egy-két szerencsétlen ló fával vagy trágyával megrakott szekeret húz maga után.
– Mondd csak, milyen messzire tudod eldobni? – kérdezte a boltból hazafelé tartó szomszéd bácsi. Nem akartam, hogy megálljon, mert, ha sokáig marad, észreveszi a benti hangzavart. Feszélyezett volna, ha megtudja, a szüleim veszekedése miatt kizártam magam a lakásból.
– Nem a távolság a lényeg.
– Hát ugyan?
– A csobbanás.
– A csobbanás?
– A hangja.
– Ah. Értem.
Szerintem nem értette.
– Volna kedved segíteni hazacipelni ezeket? – biccentett a kezében lévő két szatyor felé.
A benti hangzavar egyre erősödött, ezért egyből igent mondtam.
– Dakó Ferenc vagyok – szólalt meg, miután átadta az egyik csomagot. Tudtam, hogy barátkozni akar! Abban viszont nem voltam biztos, hogy én tudok-e barátkozni. Ezért úgy döntöttem, várok ezzel egy kicsit.
– Tudom… – válaszoltam kissé távolságtartóan.
– De te hívhatsz Feri bácsinak – próbálkozott tovább az öreg.
– Köszönöm. Ez itt a te házad, igaz? – tereltem el a figyelmét a bensőségesedésről.
Feri bácsi a mi házunktól jobbra a negyedik házban lakott. Így nem kellett sokat gyalogolni, de a cipekedés mégis kifárasztott.
– Igen, itt lakom – felelte.
Kívülről úgy tűnt, hogy a kerítés színfoltokkal van tele. A kapun belépve egy virágos réthez hasonló ágyás bújt meg a ház mögött, ezek látszódtak a kert lyukain keresztül.
– Te gondozod őket?
– Én is.
– Ki segít benne? Vannak gyerekeid? – már kifutott a kérdés a számon, amikor eszembe jutott, hogy az ismerkedés jellegű kérdések a barátkozással is összefügghetnek.
– Te is ismered őket – mosolygott.
– A segítségeidet?
– Nem az én gyerekeim. Valójában ők is Isten gyerekei. A szél, a Nap, az esőfelhő és – mutatott a virágok felé – persze a föld.
– Most már értem. Annak mi a neve?
– Bazsarózsa.
– Az a kedvencem.
Amíg bevitte a vásárolt dolgokat a házba, megengedte, hogy közelebbről is megcsodáljam a virágokat. Főként a bazsarózsa érdekelt, abból nem is volt olyan sok.
– Segíthetek én is gondozni őket? – futottam oda az ajtóhoz.
– Természetesen!
Innentől kezdve, amikor a benti hangzavar elkezdődött, már nem a kavicsdobálással védekeztem, hanem átsétáltam a negyedik házhoz, belestem az egyik kertlyukon, előbb így is megcsodáltam a színfoltokat, majd a bazsarózsákra hivatkozva engedélyt kértem a belépésre. Feri bácsi sose tiltakozott ellene, s bár nem ejtettünk szót az első találkozásunkról és a kavics-csobbanás hangjának szükségességéről, mindig örült, ha sikerült a bazsarózsákkal tompítani a benti hangzavart.
A Halálnapló című novellafüzér többi írása itt olvasható:
https://www.irodalmijelen.hu/2016-jan-13-1606/halalnaplo-ilyes-krisztina-novellai-debutben
Ez volt a szerző első irodalmi publikációja, a tragikus hangú írásokat több mint húszezren olvasták az Irodalmi Jelen online felületén. Mentorprogramunk során a szerző a Veress Gerzson-kutatómunka mellett több rövidprózai írást is közöl a készülő novelláskötetéből.