Esti mese a Nyitott Műhelyből
A mesék csillaga soha sem áldozik le, mert gyerekek mindig lesznek, és mindig akadnak jó tollú felnőttek, akik – kicsit egymás számára is – megírják őket. Tamás Zsuzsa is ezt tette Macskakirálylány című mesekönyvében, melyet a Nyitott Műhelyben mutatott be Bán Magdával és Radnóti Blankával, a kötet illusztrátorával.
Esti mese a Nyitott Műhelyből
Bán Magda, az est moderátora nem szokványos mesekönyvként jellemezte a Macskakirálylányt, mely verses, és egyszerre szól gyerekeknek és felnőtteknek. Majd megkérdezte a szerzőt, honnan ered érdeklődése a mesék iránt. Tamás Zsuzsa két meghatározó ihletforrást emelt ki az életéből: három öccse van, így legidősebbként sokat mesélt testvéreinek; illetve természetes hajlama van arra, hogy metaforikusan szemlélje a valóságot, ezért közel áll hozzá a mesék színes világa.
Bán Magda utalt arra, hogy nem egy neves írót, költőt ismerünk elsősorban meseíróként, vagy olyan szerzőként, akinek mesekönyvei ugyanolyan elismerést váltottak ki, mint „komolyabb” írásaik. Példaként Lázár Ervint, Csukás Istvánt, Janikovszky Évát, Lackfi Jánost említette. Tamás Zsuzsa is ír verseket, publikálja is ezeket irodalmi lapokban, bár verseskötete még nem jelent meg.
A kötet a Naphegy Kiadó gondozásában jelent meg
A Macskakirálylány szerzője örömmel jelentette be, hogy idén elnyerte a Móricz-ösztöndíjat, és épp tervezett verseskötetére kapta meg, így a közeljövőben mindenképp megszületik. A Macskakirálylányról elmondta, hogy „romantikus elvonultságban” írta, kislányával, Zsófival volt otthon gyesen, amikor nekikezdett. A mesékhez több forrásból merített, egyrészt a Macskacicó című magyar népmeséből és más klasszikus mesékből, másrészt József Attila-sorokat is beemelt a szövegbe.
A kötet illusztrátora, Radnóti Blanka arról beszélt, hogy megpróbálta visszaadni a mesék hangulatát a képi világban; főleg a kék és a pasztellszínek jutottak eszébe a történeteket olvasva. Igyekezett alkalmazkodni ahhoz, hogy a verses mesék mindegyike a szerelemről szól, és néhol mitikus elemek is felbukkannak. A sajátos hangulatú képekben a rend, a szigorúság, a játékosság és a remény felé nyitott melankólia elemei keverednek.
Tamás Zsuzsa elmondása szerint kiemelten figyelt arra, hogy a mesékben mindenkinek igazságot szolgáltasson, és végül minden szereplő jól járjon: a vándorútra induló királyfi, a Macskakirálylány, az öreg királyék, Ládafia királyfi és a Sári rongybaba is, akinek egészen különleges szerep jut a történetekben.
Befejezésül elárulta az írónő, hogy már elkészült a második mesekönyve is, mely némiképp a mostani folytatása, és szintén nem szűkölködik fordulatokban. Tündérnagymama, az ifjú királyi házaspár, a kis királylány és a Teljesség könyve mind-mind helyet kapnak az új mesekönyvben.
Csepcsányi Éva
Leadfotó: gyerekki.blogspot.hu