-
Nagy Koppány Zsolt
Derűs lesiklás a Fekete pályán
A kötet szövegei nagyon érettek, nagyon összegző természetűek és érzetet keltők (ami novelláknál szinte fura, de persze jó értelemben – általában a nagyregény szokta ezt az érzetet sikeresen felkelteni), nagyon-felülről-grandkép-az-életről megvalósulásúak. Így aztán, ha azt mondom, jó könyv, és jó olvasni, keveset mondtam.
-
Bakonyi István
Több mint ifjúsági regényíró
2001 óta jelennek meg Gáspár Ferenc regényei, amelyek majd mindegyikének van köze a magyar történelemhez. Főleg az ifjúságnak szánt művek kerülnek ki szellemi műhelyéből. Ám gyorsan tegyük hozzá, hogy már az első időktől kezdve több szólamon játszik, tehát óvakodnunk kell a beskatulyázástól. Történelmi regényei kétségtelenül új színt hoztak a kortárs magyar irodalomba, hiszen, ahogyan ő mondja, áltörténelmi regények.
-
Halmai Tamás
Óda a szerelemhez
Csoóri Sándor: Vendégem és varázslóm
„A népi kultúra és a nemzeti műveltség viszonyának etikai dimenziójával Csoóri Sándor (1930–2016) egész életműve sokat foglalkozott.” – Halmai Tamás elemzése a 95 éve született Csoóri Sándor költészetét hozza élő közelségbe.
-
Praznovszky Mihály
Leánykérés a füredi sétányon
200 éve született Jókai Mór
„Ez már második leánykérése volt Jókainak. Az igaz, az első jó régen volt, még a forradalom idején, s azt sem tudom, hogy az leánykérés volt-e, vagy legénykérés, mert amilyen amazonnak írták le nekem Laborfalvi Rózát, el tudom képzelni, hogy ő vette a kezébe a megkötendő házasság irányítását.” – Praznovszky Mihály írása a 200 éve született Jókai Mórra emlékezve.
-
Cseke Péter
A humanizmus parancsa szerint
Kacsó Sándor közírói munkássága
Köszöntjük szerzőnket, a 80 éves Cseke Pétert!
-
Laik Eszter
Egy tapolcai Don Quijote dicsérete
– avagy széljegyzetek Németh István Péter munkásságához
Talán megbocsátja majd azt is, hogy e személyesebb hangú méltatáshoz még leveleiből is lopok sorokat, gondolatokat, amelyekben persze nincs semmi levéltitok, sőt, merem azt hinni: arra születtek, hogy közkinccsé legyenek. – Laik Eszter írása Németh István Péterről.
-
Németh István Péter
„Vízikerék mohos deszkái árnyán…”
– avagy verses tudománytörténeti vázlat a malmokról Márta Istvánnak a Művészetek Völgyébe
A vízimalom kifejezés alatt az erőforrásként vízenergiát felhasználó, elsősorban gabona őrlésére szolgáló malomépületet és a hozzá tartozó gépi berendezést értjük. A vízimalmok folyók vagy patakok mellé emelt épületek, melyeknek gépeit vízikerék hajtja meg… (Wikipédia)
-
Vassy Zoltán
Karácsony az argentínai tizenkét törzs gyülekezetnél
2011 és 2021 között számos argentínai farmon fordultam meg önkéntesként, ahol igyekeztem megismerni minél több biogazdálkodási formát. Egyik legmaradandóbb élményemet 2012-ben a General Rodríguezben – Buenos Aires közelében – működő vallási közösségben szereztem, akiknél volt alkalmam egy „szentestét” is eltölteni, noha, mint kiderült, ez a nap csak számomra jelentette azt, amit…
-
Miklóssi Szabó István
Bájos ponyvakisasszony – 2.
Ponyvakisasszonynak titkos ereje, hatalma van, ami egyrészt hüledezésre, csodálkozásra, a hétköznapok szürkeségéből való kiragadásra használ. Másrészt pénz csinálására fordít, ennek általában a kiadók örülnek, aligha a szerző, mert a ponyvacsinálást, ponyvaírást nem fizetik valami jól, annak ellenére, hogy százezres nagyságrendben fogynak a regényfüzetek. De – és ezt kissé szubjektíven fogalmazom, ezért megkövetlek, olvasó – ponyvakisasszony legnagyobb ereje a nemessé emelés. -
Acsai Roland
Szabad vagy kötött?
Egy félreértés eloszlatása Pilinszky János költészetét illetően
Beszélgetések alkalmával vagy irodalomtörténeti tanulmányok olvasásakor többször találkoztam azzal a tévedéssel, hogy Pilinszky János a pályája második, hosszabb felétől ‒ tehát a Nagyvárosi ikonok. Összegyűjtött versek, 1959–1970 című kötetétől ‒ szabadverseket írt, kötetlen formában. Nos, ez valójában nincs így. – Acsai Roland tanulmánya.
-
Kurdi Mária
Ár és apály
Edna O’Brien, a kortárs ír próza kiemelkedő egyéniségének irodalmi örökségéről
Idén július 27-én hunyt el Edna O’Brien (1930–2024), a kortárs ír próza kiemelkedő alakja, aki fiatal korától kezdve Londonban élt. Hosszú élete során több mint két tucat kötetet publikált, regényeket, életrajzi műveket, novellákat, esszéket és drámákat, valamint szerkesztett gyűjteményes köteteket, írt forgatókönyveket, és megjelent egy verseskötete is. – Kurdi Mária tanulmánya.
-
Csibra István
Aki beleszületett az irodalomba
Kenyeres Zoltán 85. születésnapjára jelent meg Írók, költők, fogalmak című, témákban gazdag, nagyszabású kötete, amely válogatott esszéivel, tanulmányaival, fogalommagyarázataival a neves irodalomtörténész és irodalomprofesszor szinte egész életművének keresztmetszetét adja, s akár zárókötetnek is tekinthetnénk, ha nem sietnénk el a dolgot. Mert bizony bármennyire megérdemelt volt is, ma már egyértelműen elsietettnek látszik a szerző 65. születésnapjára megjelentetett Kenyeres Zoltán-emlékkönyv.
-
E. Bártfai László
Hallgatás és fenség
A rettenet minden elképzelhető esetben – hol nyíltabban, hol rejtettebben – vezető elve a fenségesnek. [1]
Edmund Burke
-
Bakó Endre
„Üdv Prosperónak!”
Tóth Árpád barátságai és kapcsolatai versajánlásai tükrében
E dolgozatnak nem lehet feladata, hogy a versajánlások történetét ismertesse, szerepéről irodalomelméleti fejtegetésbe bocsátkozzon, bevezetőül csupán néhány tény említésére szorítkozhat. A versajánlás fogalmát abban az értelemben használjuk, hogy a költő valamely versét egy általa ismert személynek ajánlja, akár személyesen érintett a „címzett” a vers tartalmát illetően, akár nem. A szokás már az ókorban létezett, a középkorban pedig szinte bevett gyakorlat lett, hogy a költő mecénásának ajánlja egy-egy versét, kötetét.
-
Madarász Imre
Schiller a Vasfüggöny mögött
Friedrich Schillernek az államszocialista rezsimben ellentmondásos utóélet jutott osztályrészül. Egyfelől elismerték mint „haladó” költőgéniuszt és „jó németet” – értsd: a Német Demokratikus Köztársaság „előkészítőjét” –, szemben a „reakciósokkal” és „rosszakkal”, a nácizmus előfutáraival,[1] ezért legjelentősebb műveit kiadták, több drámáját színre vitték.
-
Alföldy Jenő
Egy költő-mindenes
Böszörményi Zoltán: Fellázadt szavak. Válogatott versek
A Fellázadt szavak című, bőséges válogatás versei egy szünet nélkül művelődő, gondolkodó és érzékeny ember arcélét rajzolják ki az olvasónak. – Alföldy Jenő kritikája. -
Lajtos Nóra
A versevők étvágya
Gondolathabzsolás Jordan Eftimov Bizonyított elméletek, befejezett kísérletek című kötetéről.
-
Bene Zoltán
Kiss László, Kissvilág, Kissbolygó
Kis és egyéb világok – ezt a címet adta Kiss László az egyik kötetének, amelyben kritikákat, recenziókat rostált egybe. Mert Kiss László világa, a – nevezzük így: – Kissvilág Gyula mellett számos egyéb dologból épül föl. Ha egy bolygónak fogjuk föl ezt a világot – ez esetben nevezhetjük Kissbolygónak is akár –, akkor a recenziók, kritikák, esszék lehetnek ennek a planétának ez egyik kontinense.
-
Sántha Attila
A lovas, fekete Petőfi
(akit Lengyel József szőkének és gyalogosnak lát)
A múlt hónapban ugyanitt megjelent tanulmányomban (Kit nézett Heydte a halott Petőfinek?) bizonyítottam, hogy Heydte a tetszhalott Lőrincz Józsefet, Bem hadititkárát vélte a költőnek, és ráadásul nem is az Ispánkútnál, hanem Bún falu előtt látta. Alább azt vizsgálom, hogy kit vett Lengyel József Petőfinek – merthogy ő sem a költőt látta.
-
Hudy Árpád
„A progresszió Isten ostora”
Nicolás Gómez Dávila (Bogotá, 1913. május 18. – Bogotá, 1994. május 17.)
Harminc évvel ezelőtt, egy nappal nyolcvanegyedik születésnapja előtt hunyt el a modernitás legnagyobb és legkönyörtelenebb kritikusa.