Ugrás a tartalomra

Vásári bábjáték a Puckban

Izgalmas bemutatóval rukkolt elő a kolozsvári Puck Bábszínház, színre vitték a Vitéz László meg a mágus című darabot, amely nagyszámú gyerekközönséget vonzott be. A modern bábjátszás titka nemcsak a korszerűségben, hanem a tradíciókhoz való ragaszkodásban is rejlik – vallja Rumi László, a darab rendezője. 

 

 

 

 

 

Vásári bábjáték a Puckban

Kortárs darab a kolozsvári Puck Bábszínházban, friss és lendületes, ami manapság fehér holló a műfajban. Sok rendező ahelyett, hogy a gyerekek igényeihez igazodna, ragaszkodik az elavult sémákhoz, amelyek a mai kis nézőnek semmit sem mondanak, sőt, egyenesen unalmasak számára. Szerencsére a kolozsvári társulat művészeire ez igazán nem jellemző.
Rumi László magyarországi bábrendező és Szántai János író a gyerekek szórakoztatását tartotta elsődleges céljának.  Komplex előadást láthattunk, amelyben a látvány mellett a zene is fontos szerepet kapott. Egy – a mágust, Vitéz Lászlót és az ördögöt egymaga alakító – színésszel és két zenésszel előadott bábjátékról van szó, azonban ez is bőven elég ahhoz, hogy a gyerekfantáziát megmozgassa. A mágus olyan, ahogyan valóban elképzelnénk egy igazi varázslót: nagy orra van, cilindert hord, és mély hangon bájolja el a gyerekeket. Vitéz László meg, akár egy pajkos gyerek, vidám, harsány, mindent tudó, mindenre kíváncsi fiatal, aki előtt nincs akadály. Serpenyővel veri el az ördögöket, mindenki eszén túljár.
A zenészek, Kötő Áron és Imecs Levente is nagyon szellemesek, napszemüveget viselnek, és hol gitároznak, hol trombitálnak, hol a szintetizátort keltik életre. A mesében nincs semmi sejtelmes, megfoghatatlan, földöntúli, mégis különös hatást kelt. Érezzük, hogy a jónak mindig győzedelmeskednie kell, de ez az örökérvényű üzenet nincsen felnagyítva, kihangosítva.
 Az előadás egyik fő pozitívuma a rengeteg humoros jelenet. Szántai Jánost, a darab íróját külön dicséret illeti azért, hogy korszerűvé varázsolta a nyelvezetet.
A Vitéz László meg a mágus című darabot tulajdonképpen Kovács Ildikó szerette volna színre vinni, de ezt a tervét már nem tudta megvalósítani. Rumi igyekezett az eredeti rendezői elképzelést is követni. Szerinte ez a produkció egyúttal tisztelegni kíván a művésznő emléke előtt, aki a most pályája csúcsán lévő bábosok nagymestere volt, maga Rumi is sokat tanult tőle.
A darabot viszonylag rövid idő alatt vitték színre, ám az előadáson nem érződött a több munka hiánya. „Még fogunk rajta dolgozni, ezt most bemutatjuk, ez amolyan előbemutató, és aztán még alakítjuk, formáljuk. Nagy munka, hiszen egy színész és két zenész van benne és nagyon sok bábot is el kellett készíteni ennyi idő alatt. Szerencsére van nagyon jó segítségünk, a Váróterem Projekt színészei sokban hozzájárultak a darab létrejöttéhez” – mondotta Rumi.
A Vitéz László meg a mágus műfajilag a vásári bábjátékokhoz is közelít, éppen ezért turnéra, kiszállásra tökéletes választás. Harsányságával, humorával nagyszámú közönséget képes magával ragadni, emellett kuriózum is, hiszen vásári bábjátékot ritkán mutatnak be manapság. Így  valószínűleg a Puck Bábszínház soron következő évadjának egyik legnépszerűbb előadása lesz.

Varga Melinda

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.