Keletnémet pornó és hazai szociográfia
KritX
Keresztury Tibor A készlet erejéig című kötetében tulajdonképpen mindvégig a miskolci Magyar–Szovjet Barátság tér lakóinak világáról mesél, még olyankor is, amikor Budapest vagy éppenséggel Stuttgart a színtér. A tíz év írásaiból készült válogatást Bene Zoltán mutatja be.
Keletnémet pornó és hazai szociográfia
A polgári hírlapírás fénykorában elképzelhetetlen volt napilap tárcanovella nélkül. Később, főként a 20. század vége felé inkább a fordítottja volt igaz. Az utóbbi években aztán, szerencsére, visszatért ez a sajátos publicisztikai és irodalmi műfaj – ha nem is jellemzően a napilapokba, viszont a nyomtatott sajtó és különösen a világháló egyes területeire. A tárca, azaz franciául feuilleton (magyarul lapocska) – olvashatjuk Palotásné Nagy Éva Fogalomgyűjteményében – „rendszerint aktuális témájú, rövid terjedelmű, könnyed hangvételű írásmű.” Keresztury Tibornak A készlet erejéig című kötete írásainak terjedelme rövid, a témájuk többnyire aktuális és – ha nem is feltétlenül könnyed a hangvételük, nagyrészt azért – szórakoztatóak. Olyan értelemben is, hogy lehet rajtuk röhögni. Noha ez a tulajdonságuk olykor hangyányit talán jobban az előtérbe tolakszik, mint indokolt és üdvös volna, mégsem zavaró. Végtére is a műfaj egyik fontos követelménye, hogy elnyerje és megtartsa az olvasó figyelmét.
Miskolc – Tiszai pályaudvar
Keresztury tisztában van ezzel az elvárással, s hogy megfeleljen neki, több eszközt bevet. Legfontosabb kelléke a humor. Amely olykor abszurd (például a Miskolc blues 1–6. alcímet viselő sorozatban), olykor szarkasztikus (így a Valami a helyről című tárcában), máskor a klasszikus kabaréirodalmat idéző (mint az Egy építtető emlékirataiból, vagy a Rémálom a vonaton című írásokban), esetenként pedig egyenesen a stand up comedyra emlékeztető. A kötet hátsó borítójára nyomtatott idézet ez utóbbi csoportba tartozik: „Egy ’78-as keletnémet pornófilmből előlépett hullámosra sütött, pakompartos ember felállt a Western Club Presszó hátsó asztalánál…” – Tagadhatatlanul vicces kép, még akkor is, ha az embernek erős kétségei támadnak afelől, egyáltalán létezik-e, létezett-e ’78-as keletnémet (tehát DDR-béli, endékás) pornófilm. Ahhoz ellenben nem sok kétség férhet, hogy egy ilyen borítószöveg kimondottan felhívja a könyvre a potenciális olvasó figyelmét.
A figyelem felkeltésének és megtartásának ugyancsak fontos eszköze a meghökkentés. A szerző módszere leginkább az, hogy szociografikus elemeket emel be a szövegeibe, majd ezeket olyan környezetbe helyezi, amelyek erősítik a hatást. A kiadó a föntebbi idézet mellé, hogy ne csak a kötet szellemességét reprezentálja, akár azt is ráírhatta volna a borítóra: a könyv nyomokban szociográfiát tartalmaz…
A szociográfia kétségtelenül nehezen megkerülhető, amennyiben valaki arra adja a fejét, hogy (mondjuk) a miskolci Magyar–Szovjet Barátság tér lakóiról ír csattanós, kurta történeteket. Márpedig Keresztury ezt teszi. „Súlyosbító körülményként” a szerző a szóban forgó környezetben szocializálódott, írásai egy részének fontos, sőt: szervező eleme éppen ez a tény. Az ilyen típusú tárcák igen erősen kelet-magyarországi kötöttségűek, még akkor is, amikor nem Miskolc vagy Debrecen, hanem a budapesti Oktogon, vagy éppen Stuttgart a színtér, a díszlet. Keresztury tárcáinak hitelességét a szövegbe épített szociofotók is egyértelműen erősítik.
Miskolc – Tiszai pályaudvar – kijárat
A hitelesség másik motorja a kíméletlenül személyes hangvétel. Keresztury Tibor nem lírai módon személyes, hanem rafináltabban – (ön)ironikusan, szókimondóan, drasztikusan. Ez is keleti vonás: nyoma sincs itt a nyugati ember tapintatos elkendőzésének, mellébeszélésének, finomkodásának. Hatásos, megszerkesztett, megtervezett, kiszámított őszinteség uralja az írásokat, és ennél nem is kell feltétlenül több.
A készlet erejéig darabjai nem feszegetik a tárca-forma határait forradalmi hévvel, sokkal inkább a műfaj hagyományos keretei között maradva ragadnak meg egy-egy új témát, bizonyítékul arra, hogy a tárca élő irodalmi beszédmód. Keresztury fölismerte a tárcában rejlő lehetőségeket, és jól ragadta meg az esélyt, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint ez a bő egy évtized prózájának javát nyújtó kötet.
Keresztury Tibor: A készlet erejéig. Budapest, Magvető, 2012.
A legkedvezőbb internetes ár: 2967 forint
Bene Zoltán