Maxim Gorkij
Gorkij a szocialista realizmus szülőatyja, Sztálin legkedvesebb írója. Gorkij az írók díszpintye, akit annyiszor aláz meg a kenyéradó gazda, ahányszor jónak látja. Külön Pravdát nyomtat neki (például), hogy ne követhesse ismerőse letartóztatásait. De diktatúrában így megyen. Az író haszonállat. Mi más volna?
Nyizsnyij-Novgorodban születik (tegnap Gorkij, ma ismét Nyizsnyij-Novgorod), 1868. márc. 28-án. Árvagyerek, nagyapjával él 11 éves koráig, ekkor meglép, csavargók közt él. Dolgozik hajósinasként, pékségben és rakodómunkásként, tbc-s lesz, csak később alkoholista, szinte egy orosz Jack London. „Az első proletár, aki a polgári irodalomba nem csak bejut, de nagy karriert csinált.”, írja róla Szerb Antal. 1905-ös forradalom után letartóztatják, 1917-ig a bolsevik párt tagja, összejön Leninnel. 1920-ban megalapítja a Szovjet Írószövetséget, amelynek haláláig az elnöke. 21-ben Olaszországba megy Lenin engedélyével, betegségét kezelteti, onnan figyeli az orosz életet. 1931-ben Sztálin hazacsábítja, és nem engedi ki többé az országból. Máig tisztázatlan körülmények között hal meg az aranykalitkában.
Vele születik meg a szocialista realizmus. Magát a kifejezést Gorkij találja ki. Schöpflin – mint általában – a közepénél markolja meg búcsúztató Nyugat-nekrológjában: "A szocialista irodalom egyetlen nagy alakja. De oka annak is, hogy a szocialista irodalom olyan nehezen tud kifejlődni és olyan kevés igazi alkotót adott az irodalomnak. Gorkij megírta nemcsak az első, hanem az utolsó szót is, amit a szocializmus irodalmilag mondhat. Utána már csak variációk következhettek ugyanarra a nagy témára." Azután kellő ismeretek hiányában így folytatja: "Íróra nagy veszedelem egy politikai vagy társadalmi áramlat sodrába kerülni. Belekeveredhetik – sokaknál bele is keveredett – az irodalmába a politikus vagy forradalmár egyoldalúsága, amely agitáció-eszközzé süllyeszti le az irodalmat. [...] Roppant tekintélye orosz hazájában felszabadította az irodalmat és fölébe emelte a kor kényszereinek." Igen.
Tudjuk. Másról sem szól a világ nyolcvankilencig, mint a szabad, szárnyaló irodalomról.
Makszim Gorkij (Nyizsnij Novgorod, 1868. március 28. – Moszkva mellett, 1936. június 18.) orosz író, drámaíró.
Regényei
- Három ember (Трое, 1900)
- Vergődés: Matvej Kozsemjakin élete (Жизнь Матвея Кожемякина, 1909–11)
- Mesék Itáliáról (Сказки об Италии, 1913-15).
- Az Armatonovok - Fordította: Gellért Hugó
Drámái
- Éjjeli menedékhely ( На дне, 1902)
- Barbárok (Варвары, 1905)
- A nap fiai (Дети солнца, 1905)
- Az utolsók (Последние, 1908)
- Csodabogarak (Чудаки, 1910)
- A hamis pénz (Фальшивая монета, 1913)
- Zikovék (Зыковы, 1913)
- Jakov Bogomolov (Яков Богомолов, 1914)
- Az öreg (Старик, 1915)
- Szomov és a többiek (Сомов и другие, 1931)
- Dosztyigajev és a többiek (Достигаев и другие, 1933).