Szűzen hal meg. Nehéz ügy. Soha nem volt nője, csak epedezett, vágyakozott, őrülten a dologért, ami a nő. Maga ez az őrület, ha kibontanám, 120 000 karakter. Ha hozzáteszem, hogy reménytelen epedése, soha be nem teljesedő vágyakozása epedőbb, kitartóbb és elvakultabb, mint – tegyük fel gonoszul – aki három nő után eped egyszerre, de abból legalább kettő nem üget tovább, lelassít, megáll, szétrakja, nem ugrik el. Talán ennek köszönhető, hogy egyszerre lángoló és nyöszörgő szerelmes versei maradóbbak (minthogy a szerelem egyszerre lángol és nyöszörög), mint balos, forradalmi lírája. A forradalom megállt ugyanis. Széttette. Benyelte az országot. Juhász Gyulát is. Döglődött is benne, ahogy kell. Ezredvégi embernek sok újat aligha mondhat balos költő a forradalmi igazságról és igazságtalanságról.
A hírek szerint váci kispapként elkapta őt homokos szobatársa. Végtelen, kiheverhetetlen traumát okozott szegénynek. Lehet, többször megtörtént, ha ilyen hosszú a trauma. Móra Ferenc – aki Szegeden közelről ismeri – azt mondja: „…a nő után való mérhetetlen vágy és a nőhöz való közeledni nem merés betege. Serdülő gyermek maradt mindmáig…”
Az Anna-versek alanyát és múzsáját, Sárvári Annát („Nusika”) majdnem kínpadra vonja az agybeteg Juhász Gyula rajongói kör, miután a személyét azonosítják. A tehénformátumú színi démont, aki szőke, kék szemű – és másfél mázsa – írta volt József Attila róla, Nagyváradon látja egyszer a költő, aki viszont nem látja egyszer sem a költőt, észre se veszi. Nem viszonozza a rajongást (verset se ír hozzá), fogalma sincs arról, hogy a világon van.
Ady Endre is hasznos tanácsokkal látja el a nőkkel kapcsolatban Juhász Gyulát, oldandó a „beteges szenzibilitását”, ellátja ugyan, de milyen tanács adható egy szűznek, aki úgy akar maradni? A szüzesség a szenvedélye.
Talán Juhász Gyula jobban jár a permanens kielégületlenséggel, vággyal. A vágyakozás inspirálóbb, attraktívabb, meghökkentő alakításokra készteti az epedő férfiembert. Aki vágyakozik, emeli a seggét.
Juhász Gyula folytonosan vágyott, a vágy döngette a fejét, borzolta a bőrét, sarkallta, serkentette. Aztán reggel megint vágyta. A nem lévő nőt.