Ugrás a tartalomra

Itthon és otthon

HELYSZÍNI


A Balassi Bálint Intézet munkatársai, Maróti Orsolya és Gordos Katalin bemutatták két új kötetüket, amelyek a távolba szakadt magyarok anyanyelvének megőrzését, illetve a magyar nyelv idegeneknek való oktatását segítik.

 

 

 

 

 

 

 

Itthon és otthon

 

Az egyetemes magyar kultúrát külföldön bemutató és terjesztő Balassi Intézet folyamatosan kapcsolatot tart a határokon túli magyar közösségekkel, valamint lehetőséget nyújt a Budapestre jövő idegeneknek a hungarológia tantárgy keretében a magyar nyelv elsajátítására. Azok a nyelvtanulók, akik a világ más pontján, a saját lakóhelyükön szeretnék fejleszteni magyartudásukat, két könyv segítségével tehetik ezt meg. Maróti Orsolya és Gordos Katalin szerzői, illetve szerkesztői munkájának köszönhetően látott napvilágot a Miénk a vár! és az Ünnepeljünk együtt! című kiadvány. A Könyvfesztiválon bemutatott magyar nyelvi és művelődéstörténeti tematikájú füzetek célja, hogy segítsék a diaszpórában élő magyar származású gyermekek tanulását, valamint támogassák a külföldön tanító magyar pedagógusok munkáját. A füzetek 8–12 éves gyermekek számára készültek, de felnőttek is használhatják nyelvtudásuk szinten tartása érdekében.

A könyvek megjelentetését az indokolta, hogy a korábbi tananyag már igen elavult. Az új oktatófüzet modernebb, kisebb és kezelhetőbb, azaz sokkal inkább gyermekbarát elődjénél, a benne található szövegek rövidebbek, tömörebbek. A kiadvány főként a szókincs bővítésére fókuszál, az otthoni, „konyhanyelven” beszélő gyerekek kommunikációját és írását fejleszti. Az új oktatási anyag alkalmazkodik ahhoz, hogy leendő használói közül sokan már nem anyanyelvként, hanem úgynevezett származásnyelvként tanulják a magyart.

A kötetek összeállítása előtt Gordos Katalin Münchenben, Maróti Orsolya pedig Londonban vett részt továbbképzéseken. Tapasztalatuk szerint a „kinti” gyerekeknek sokszor a korábban használt vaskos könyv vette el a kedvét a tanulástól, ez a mostani két füzet inkább a sikerélményre összpontosít. Ezek a gyerekek többnyire a szabadidejüket, hétvégéiket áldozzák arra, hogy szüleik, nagyszüleik hazájától távol a mindennapi „normál” tanulás mellett a magyar nyelvet ápolják. Bátorítani kell őket, értékelni az igyekezetüket. Mindkét füzetben rejtvények és szókeresők színesítik a tananyagot, melynek felépítése modulszerű, tematikus. Bár a témák kötődnek, nem épülnek szorosan egymásra. Az eddigi visszajelzések szerint az egységes tananyag Európától Amerikáig szerte a világon bevált.

Az első két kötet az úgynevezett zöld sorozat része, ezek segítségével a tanuló „zöld utat kap” a magyar nyelvhez. Azoknak szánják, akik családi körben beszélnek magyarul, a mindennapokban használják a nyelvet, de az iskolában már más nyelven tanulnak. A zöld sorozat a középfokú nyelvvizsgához segít hozzá. A készülő, piros színnel jelölt harmadik kiadvány „Kalandtúra Magyarországon” címmel azoknak a – már nem gyerek – tanulóknak szól, akiknek – ha korábban beszéltek is magyarul – már megkopott, elhalt a nyelvtudásuk. Mindegyik kötet kilenc leckéből áll, az ütemterv szerint kéthetente vagy havonta találkoznak a tanárok a diákokkal és veszik át közösen az anyagot.

A Miénk a vár! című füzet elsősorban történelmi, irodalmi, helyesírási feladatokat tartalmaz; az Ünnepeljünk együtt!  a magyar ünnepeket, fontosabb művelődéstörténeti tudnivalókat dolgozza fel, a szókincsbővítésre, nyelvtanilag pedig a ragok és vonzatok helyes használatára összpontosít.

Mint a bemutatón megtudtuk, a Balassi Intézet alkalmanként rendhagyó városnézéseket is szervez Budapesten, melynek minden állomásán játékos feladatok megoldása vár a külföldön tanító pedagógusokra. Visszajelzéseik alapján az itt eltöltött idő sokat segít nekik abban, hogy második otthonukba visszatérve hatékonyan tegyenek a magyar nyelvű kultúráért. A külhonban élő magyaroknál az a mondás járja, hogy: „Nem az a magyar, akinek a gyereke, hanem akinek az unokája is az.”

 

Grecz Andrea

 

 

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.