Ugrás a tartalomra

Szappanopera, luxusfizetés, szerzői jogdíjak

Még az igen kifinomult ízlésű magyar kultúrember is keveset hallhatott a MISZJE-ről, a Magyar Irodalmi Szerzői Jogvédő és Jogkezelő Egyesületről. Ennek oka főként az, hogy a szervezet a magyar írók, költők, fordítók és örököseik érdekeit képviseli, tehát az olvasó legfeljebb a könyvtári kölcsönzés után járó jogdíjjal avatkozik bele a szervezet működésébe. Az 1999. évi, a szerzői jogról szóló LXXVI. törvény ugyanis arról rendelkezik, hogy „a haszonkölcsönzés útján terjesztett irodalmi művek és kottában rögzített zeneművek szerzőit a haszonkölcsönbe adásra tekintettel megfelelő díjazás illeti meg”. Ezt a pénzt a szerzői igények alapján a MISZJE minden évben felosztja, miután egy ehhez hasonló közleménnyel fordul az alkotókhoz. A szervezet alapszabálya itt érhető el.

A szerzőnek nincs más dolga, csak megkeresni a MISZJE honlapját (www.miszje.hu), rákattintani a „műbejelentés” menüpontra, ott meg kell adnia a szerződéshez szükséges adatait, s ha a könyvtárból szorgalmasan kölcsönzik művét, az egyesület utalja is a jogdíjat a megadott bankszámlámra.

A MISZJE szerepe tehát azért lehetne kiemelkedően fontos, mert egy-egy sikerkönyv szerzője jelentős összegekhez juthatna a felosztásnál. Ehhez képest a szerkesztőségünkhöz eljuttatott levélből arról értesültünk, hogy Kollár Árpád, a MISZJE elnöke szerint az egyesület „nem működik hatékonyan, túl kevés jogdíjat tud kifizetni a szerzőknek, miközben Menyhért Anna igazgatóként havi bruttó 760 000 igazgatói forintos (sic!) fizetést szeretett volna felvenni”. Az említett tájékoztatóból az is kiderül, hogy Menyhért Anna később bruttó 560 000 forintra módosította bérigényét. Kollár levelében kitér arra is, hogy a MISZJE 7 millió forint körüli összeget tudott szétosztani a tagok között, s ez „kevesebb, mint az igazgató összes bérterhe”. A levélben foglalt állítások azért is érdekesek, mert a szervezet honlapja arról tájékoztat, hogy 2012-es évre vonatkozóan „a felosztási és működési költségek, adó és járulékok levonása után 47 millió forintot fogunk a szerzők között felosztani”. Azt nem tisztázza Kollár Árpád, hogy az általa említett összeg melyik évre vonatkozik, de a két összeg közti különbségből is jól látható a rendelkezésre álló keretösszeg és az állítólagos kifizetés közti differencia.

Kollár Árpádnak, a MISZJE jelenlegi elnökének nem titkolt célja, hogy leváltsa az egyesület igazgatóját, Menyhért Annát. „A ránk bízott közpénzekkel ugyanis sokkal felelősebben kell gazdálkodni” – folytatja az igazgatói tisztségért induló elnök, aki a 2014. július 3-én esedékes igazgatóválasztásig nem szeretett volna nyilatkozni, csakúgy, mint Menyhért Anna.

Kollár Árpád és Menyhért Anna

A 2014. május 20-án kelt taggyűlési jegyzőkönyvet olvasva azonban igazi szappanoperának lehetünk tanúi, amely betekintést ad a magyar kulturális palotaforradalom kulisszái mögé. Az alábbi részlet nem Móricz Zsigmond Rokonok című regényéből, hanem a jegyzőkönyvből származik: „Kollár Árpád elnök feláll és bejelenti, hogy Menyhért Anna igazgatói mandátuma lejár. Ő, Kollár Árpád nem támogatja Menyhért Anna mandátumának meghosszabbítását, és jelöli saját magát az igazgatói posztra. […] Dr. Menyhért Anna bejelenti, hogy most meglepetéssel értesült Kollár Árpád szándékáról, mert az elnök korábban az elnökségi üléseken támogatásáról biztosította.” A jegyzőkönyv teljes terjedelmében itt érhető el.

A nem várt események érdekesen alakították az említett taggyűlés menetrendjét, de a palotaforradalom végül elmaradt, mert a jelenlévők nem térhettek el az előre meghatározott napirendi pontoktól. Az, hogy lesz-e változás a MISZJE igazgatói posztján, július 3-án derül ki. E cikk szerzője mindenesetre beadta „műbejelentését” az egyesülethez, ezzel is jelezve, hogy számít a szervezet további tevékenységére.

Boldog Zoltán

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.