Ugrás a tartalomra

Jelige: Amine – Mosoly

Jelige: Amine

Mosoly

 

A bácsik nem sejtették, hogy én tudom, mit akarnak. Vagy legalábbis igyekeztek úgy tenni, mintha nem sejtenék. Lelkesen keresték a lapos köveket, hogy megtanuljak kacsázni a vízen. Vagy hogy hogyan kell a lábfejem belső felével eltalálni a labdát úgy, hogy célozni is tudjak (ne csőrözzél!). Vagy hogy mi a neve annak az érdekes kőnek. Vagy mire használják azt a gyógynövényt.

Anyám csak mosolygott. Mindig ugyanazt a mosolyt láttam rajta ilyenkor. Nem szerettem ezt a mosolyt. Pedig tudtam, hogy nem azoknak a bácsiknak szól, és nem is nekem. Inkább valahogy úgy mosolygott, mintha a múltba nézne.

A bácsik persze azt hitték, rájuk mosolyog. Nekik. Amikor kisebb voltam, gyűlöltem őket, de ahogy nőttem, kezdtem valóban odafigyelni rájuk. Nem szerettem őket. Sajnáltam őket. Hagytam, hadd rúgják nekem a labdát, hadd magyarázzanak a felhőkről és az életről, mosolyogtam, és közben összefacsarodott a szívem. Én tudtam, amit ők nem. Átéltem sokszor, velük és nélkülük, helyettük és anya helyett azt, amikor tudod, hogy minden hiába.

Lehet, hogy anya tudta, hogy én is csak játszom. Lehet, hogy látta a játékot kívülről, és akkor már olyan valóságosnak tűnt, hogy akkor már át akarta élni, és annyira jól akarta játszani a szerepét, hogy akár másodpercekig azt hihesse, család vagyunk. Ő, a bácsi és én összetartozunk.

Tudtam, mikor van elege. Másként mozdult, másként szólt, másként nézett. Vége a játéknak, és én nem tanultam meg kacsázni. (Focizni igen!) Mégis: hálás voltam a bácsiknak. Mert anya ilyenkor kedvesebb volt. Egy-egy bácsi után napokig társasoztunk, beszélgettünk, vagy egyszerűen csak rám figyelt. Az én anyukám volt.

Persze, máskor is beszéltünk egymáshoz. Mindig együtt voltunk, de valahogy mégsem volt velem. Esténként órákig a kádban feküdt, és olvasott. Számoltam, hányszor nyitja meg a meleg vizet, míg meg nem hallottam a lezúduló víz hangját. Kihúzta a dugót, és bár rettenetes hangja volt annak, ahogyan a lefolyónk a vizet nyelte (prüszköl, mondta anya), én szerettem. Mert reménykedhettem, hogy bejön hozzám. Megnézi, alszom-e már, és ha nem, akkor mesél.

Mindig apáról mesélt. Soha nem mesélte ugyanazt a történetet, és apa sosem volt ugyanaz az ember. A bácsikra hasonlított. Hol erre, hol arra – a legutóbbi bácsira, vagy a soron következőre. Apa ilyenkor betöltötte az időt és a teret, éreztem a jelenlétét. Összetartoztunk mi hárman.

De ritkán jött be. Mégsem aludtam el soha, amíg meg nem hallottam a lefolyó prüszkölését. Attól féltem, elszalasztom anyát.

Éreztem, hogy anya szereti az életet. Éreztem, hogy ha bolondozom, a burok repedésein bejutok anyához. A bolond szerepét öltöttem magamra, hogy nevessen. De valahogy mindig szomorú volt a mosolya.

Kivéve akkor, amikor a bácsik csináltak bolondot magukból. Azt a mosolyt gyűlöltem. Mert az nem nekem szólt, nem is a bácsiknak. Az apának szólt, akit én sosem láttam.

Már nem bolondozom. Minden este hallom a víz zúgását, ha lehunyom a szemem. Megpróbálom felidézni anyát és apát, hogy betöltsék az időt és a teret. A képek a fejemben pillanatfelvételek anyáról. Minden kép felülete tükörsima, sehol egy repedés. Minden este megpróbálom, újra és újra. Ha sikerül, apa is eljön, és akkor végre megismerem anya mosolyát.

 

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.