Padon – Miklóssi Szabó István novellája
A parkban láttam, dél körül, a promenád mentén elhelyezett padon. Feje alatt vékony, fekete bőrtáska; barna zakó, fekete mellény, nadrág, félcipő. Ötven év körül lehetett, ősz haj, borostás, markáns arc. Szája végében nyálcsepp. Ahogy elmentem mellette, sóhajtott, oldalára fordult. Aludt tovább.
Az őszi vásár a főúton volt. Sátrak alatt főzték, kínálták a helyi ételeket, piros izgalommal, a legfinomabbakat díjazzák. Mindenfelől jöttek versenyzők; hetven év körüli nénike aprította a szalonnát, húst darált egy enyhén részeg öregember, többen savanyított káposztát vagdostak. Apró színpadon paródiákat adott elő a háromtagú együttes, önmaguk önzően tehetségtelen karikatúrájukká válva. A fő szervező lisztes arccal adott rádióinterjút a sápadt zsivajgásban.
– Szedje össze magát, fiatalember! – förmedt rám a szürke bajuszos főorvos.
Miután megbeszéltük egy barátommal, hogy éppen azt nem mondják el, miként lehet megnyugodni (neki a gégéje ment tönkre a stressz mián), sokat sétáltam, kevesebbet ettem, olvastam, klasszikus műveket. Hugo regényét valami tízévesen forgattam utoljára.
A fesztiváli csiricsárét megszűrték a csupasz fák, a töltött káposzta undorító szaga avarral keveredő valószínűtlen illattá szelídült. Kinyújtottam a lábam, a nyakam recsegett. Gyomrom elcsendesedett, idegeim nyújtóztak, óvatosan kerülve a pendülést. Mély levegő; csizmakocogás, túlfestett lány vonul el, nyomában rókaszőr, megadatlan telefonszámok, bárgyú mosolyok és drága italok, márkás ruhák kakofóniája meg az a rohadt, öntudatlan magány.
– Így látom a világot? – kaptam fel a fejem. – Magány?
Jó a padon. Itt nem lehet érezni. A rendőrök békén hagynak. Tudják, a fajtájuk vagyok. Harminc évig igazgattam a rendőrőrsöt abban a faluban. Ahol az egyik házam van. A másik itt van, városon. Mindennap lekocsikáztam falura. Este jöttem haza. Negyvenévesen cukorbeteg lettem. Elküldtek kezelésre, baj volt a májammal, a szívemmel is. Ültem a kórházban két hétig. Gondolkodtam, ha meghalok, semmi sem marad utánam. Nem gyermek, azt vakon is csinál az ember. Hanem amit én csináltam. A két kezemmel.
Házat építettem. Egy barátom segített. Ha elakadtunk, jött a mester. Három év után készen állt. Emeletes. Kiköltöztünk. A fiam városon maradt. Egyetemre járt. Nem tudtam, hogy drogokat fogyaszt. Hónapra rá túladagolta magát. Meghalt. Azóta nem bírok belépni abba a házba.
– Igaz, ami igaz, sokat ittam. Azért lettem cukorbeteg. Májproblémás. Tizenhat voltam, mikor apám kirakott a házból. Akkor halt meg az anyám. Apám nem bírt látni, mert anyámat hordozom magamban, a testemben. Hallott ilyent?
Pár hónap csavargás után befogadott a katonaság. Lehazudtam a koromat. Leszerelés után a rendőrséghez mentem, akadémiára. Lehettem volna városi parancsnok, de nem bírtam. Falun csendesebb, egyszerűbb. Ennyi. Most üldögélek a padon.
– Az egy jó könyv – bökött Hugóra. – Én is olvastam. Most ezt olvasgatom – szedte elő Mika Waltari Szinuhe regényét. Azért vásároltam, mert vaskos – vallotta meg szégyenkezve.
– Elég lesz arra az időre, amíg a padon üldögélek, eldöntöm, mit akarok. Nekem egyszerű könyvek kellenek, okosabbat nem bír az agyam. Próbálkoztam... Camus-könyvekkel. Nagyon fárasztóak, alig bírtam ki. Elszomorítottak. Furcsák az emberek. Összevissza írnak, de nem bírnak egyről a kettőre jutni.
Összeszorul a gyomrom. Fejem nehéz, jön a rossz érzés. Mély levegő, próbálok itt lenni. Rohantam volna, talán egy gyapjas bárány simogatása megnyugtat; beleheveredem az avarba, legurulok a fesztiválra, tekegolyóként csapom szét a tálakat, sátrakat, embereket, miniszínpadot. Petróleumos mártást készítek emberszemekből, meghintem Quasimodo bőréből készített reszelékkel, macskáknak tálalom, gyertyacsont lesz a desszert. Dülledt szemű faszobrokból rakom a tüzet a kondér alá, közben nyilatkozom a rádiónak, hogy a város toronyóráját pontosan huszonkét perccel visszaállítjuk, mert ennyivel kullogunk az örökkévalóság mögött.
Nyújtózkodott, a másik padhoz ment, kis mécsest vett elő, maga mellé tette, olvasni kezdett. A félhomályban úgy tűnt, mintha valami idomtalan bronzszobor lenne.
*
Két napig kúszott gondolataim között, mint ócska kígyók párzáskor az avarban. Ha ráléptem, fenyegetett, sziszegett, harapott. Anyám borogatást tett homlokomra: – Ettől megnyugszol, fiam. Bámultam a könyveket a kis szobában, szúrtak, nyomtak, marokszám szedtem a nyugtatókat. Ha kiütöttek, a világ legboldogabb nyomorultja voltam; el tudtam temetni hatéves családomat, parkolóból szerzett macskámat, gitárjaimat, vérnyomásomat, szívemet, ócska ruháimat, apám káromkodásait, a bőrömbe maró zuhanyozásokat, tükörbéli szemdüllesztéseimet. Az ébredés jajgató remegés volt, négy testőr egyszerre szúrt gyomromba, Herkules ütlegelt, Zarathusztra vigyorgott; természetgyógyászok ígértek vizes felgyógyulást, és senkinek, senkinek eszébe nem jutott, hogy csak: toronyőrnek születtem.
Lenni abban, hogy nem itt a helyem. Bebújni az avarba a kígyók közé, egyazon nőstényt termékenyíteni, áldott útkeresés, zagyva pszichológia, morál nélkül. Csodás, mint a Vezúv, röhejes, mint Zarathusztra, patkánnyal telt, mint India.
A harmadik napon elég erőt éreztem Hellnorhoz. Szurtos antikváriumba botorkáltam, Waltari Turms, a halhatatlan könyvét vásároltam meg. Könyörgő ajándék a lemondás tanításához.
Tíz napig tartottak az elmegyógyászaton. A szomszédos szobában fiatalember ölt meg egy öreget, mert az jajgatott álmában. Ismertem a srácot, gyerekkoromban együtt gitároztunk. Szürkeségükben hamis rendőrök vitték el, tudomást sem véve alkoholista apjáról, aki napi rendszerességgel verte véresre. Az orvosok kétségbeesve rohangáltak, hogy ki viszi el a balhét. Ironikus. Mint a petróleum egy buddhista szerzetes ruháján. Lobban a gyufa, a közvélemény tudomásul veszi. Lángcsóva a meditáció szent egén.
Hazaküldtek, ténferegtem anyámék házában, mint rettegő egér a kék dobozban. Kék padlócsempe, kék ágynemű, kékre vert szerető. Nem mehet így tovább – kuporogtam kékes fagyossággal. Végül is: vagyok, ami vagyok.
Indultam a parkba. Rengeteg ember. Remegő szív, izzadó kéz, kimondhatatlanul rossz érzések. Pódium, rajta a polgármester. Mellette magas, szőke, jóképű, nyomorult színész. Aki szaval. Aki énekel. Amikor kell. Amikor muszáj.