Fiatal irodalom Beregszásztól Kolozsvárig
Kolozsvári Kikötő – Kárpát-medencei fiatal magyar írók találkozója címmel az Erdélyi Magyar Írók Ligája és a Kolozsvár 2015 Ifjúsági Fővárosa szervezte irodalmi maratonon a magyar nyelvterület minden szegletéből érkező fiatal alkotók olvastak föl a Bulgakov kávézóban – Bogya Éva Tímea ott járt a fedélzeten.
A Bulgakov emeleti termében Karácsonyi Zsolt, az E-MIL elnöke üdvözli a szépszámú közönséget, majd bemutatja a kolozsvári irodalmi kikötő tengerészeit, az első körben felolvasó fiatal szerzőket – hét helyett csak hatot, ugyanis Csider István Zoltánnak nem sikerült eljönnie Kolozsvárra.
A felolvasást a Beregszászról érkezett Shrek Tímea kezdi Nyolcvankét rubel című, családtörténet köré építkező rövidprózájával, utána a zentai Barlog Károly lép színre I’m sick of you című zeneprózájával, amelyet Iggy Pop azonos című dala ihletett.
Őt követi Finta Klára Enikő, a legfiatalabb hajós, kolozsvári középiskolás, aki Lépegető című prózai írásából olvas fel részleteket, majd Horváth Benji szintén kolozsvári költő és slammer következik Beatcore kötetéből a Böjt után vihar jön, belekiabálsz című versével.
A hajó ezután Délvidék felé veszi az irányt, Csík Mónika szabadkai költő és újságíró kezében a kormányrúd, a Tükröződés című mikroprózáját és Vonat, kávé, miegymás című versét hallgathatjuk meg. Az első kört Márkus András kolozsvári költő Hűséges kutyám, a nihil, Deadline, Pont annyi amennyi és November 2 szövetségnek című költeményei zárják.
A felolvasást beszélgetés követi, Karácsonyi Zsolt a kortárs irodalom tanításáról kérdez. A jelen lévő alkotók szerint e szempontból a tankönyvek az egész magyar nyelvterületen – az anyaországban és külhonban egyaránt – használhatatlanok, ennek ellenére van érdeklődés a fiatalok körében a kortárs irodalom iránt, csak el kell hozzájuk juttatni. Erre jók az olyan közönségtalálkozók, amelyekre Kolozsvárott került sor az elmúlt néhány napban, a kikötő költőtengerészei ugyanis a Bulgakov mellett több középiskolában is lehorgonyoztak.
Karácsonyi arra is kíváncsi volt, hogyan viszonyulnak a fiatal költők az idősebb generációhoz és viszont. A Délvidéken és Kárpátalján megfigyelhető egy generáció-kiesés a kivándorlás miatt, de összességében van átjárás idősebb és fiatal nemzedékek között. Shrek Tímea ezt azzal magyarázta, hogy a kárpátaljai fiatal írók nem használnak káromkodást, trágár szavakat a szépirodalmi szövegekben.
Rövid szünet után a Kárpát-medencei kikötő kolozsvári állomásának hét másik hajósa léptett a fedélzetre, a kapitányi szerepet pedig Balázs Imre József vette át. A moderátor első körben arra volt kíváncsi, mennyire befolyásolja a pályakezdést az alkotók kötődése születési helyükhöz. Volt, aki meghatározónak, identitása részének gondolja a szülőföldet, másoknak ambivalens érzései vannak ezzel kapcsolatban, vagy nem tulajdonítanak különösebb fontosságot a szülőhelynek.
Újabb felolvasókör következik: Lőrincz P. Gabriella kezdi, a Fény-hiány című, második kötetéből a Rezgés, Párbeszéd és Másvilág című verseket osztja meg a hallgatósággal. A másodikként felolvasó Bálint Tamás udvarhelyi költő legújabb kötetéből, a Lávsztoriból ad elő néhány verset, majd Adorjáni Panna Anya és apa el fognak válni című prózája következik. Marcsák Gergely ungvári költő-író és pedagógus Karácsonyi történet című prózáját olvassa fel, amelyben a XXI. századi Jézus születését írja le.
Ayhan Gökhan rejtélyesen csak annyit közöl magáról, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem magyar szakán végzett. A modern líra egyik legtehetségesebb alakjaként tartják számon. Két kötete jelent meg: a Fotelapa és a János és János. Utána Áfra János, az Alföld és a KULter.hu folyóiratok szerkesztője olvasta fel Családi képtár című versét. A kört lezáró Kollár Árpád Tárkony és a megvilágosodás című rövidprózáját osztotta meg, amelyben Tárkony költő, és a legjobb barátja Oregán.
Balázs Imre József második körben a kötetre mint irodalmi mérföldkőre kérdezett rá. Lőrincz P. Gabriella első kötete „véletlenül” született meg, de része a pályakezdési folyamatnak, még ha elhamarkodott volt is. Marcsák Gergő szerint egyértelműen mérföldkő az első kötet, nem úgy, mint „Facebook-költészet”, amelynek nincs szakmai alapja. Áfra János az irodalmi folyóiratokban való publikálás szerepét hangsúlyozta.
Az estet újabb felolvasás zárta.
Bogya Éva Tímea