Lőrincz P. Gabriella

    1982-ben született Beregszászon, ahol ma is él. Első verseit 2008-ban közölte az Együtt folyóirat. 2009 óta munkatársa a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézetnek. Írásai több anyaországi és külhoni folyóiratban is megjelennek – Zempléni Múzsa, Debreceni Disputa, Somogy, Napút, PoLíSz, Együtt, Partium, Agria. 2012-ben két verssel van jelen Az Év Versei 2012 antológiában, illetve az Ukrán Írószövetség Online nemzedék című antológiájában nyolc ukrán nyelvre fordított verse szerepel. 2013-ban három verse szintén bekerült Az Év Versei 2013 antológiába.

    Kárpátalján végzett kulturális tevékenységéért oklevéllel tünteti ki az Anyanyelvi Konferencia. Az Együtt folyóirat Nívódíját 2013-ban kapta meg. Tagja a Magyar Értelmiségiek Kulturális Közösségének és a Magyar Írószövetség Kárpátaljai Írócsoportjának. 2014-től a Magyar Írószövetség tagja.

    2018-ban az Irodalmi Jelen 2017-es évre szóló Költészetdíját vehette át.

     

    Kötetei:

    • Karcok, Intermix Kiadó, 2009
    • Fény-hiány, Intermix Kiadó, 2012
    • Szürke, Intermix Kiadó, 2016
    • Átszállás előtt, Előretolt Helyőrség Íróakadémia, 2018
  • Juhász Kristóf

    „Fegyvertelenül, ahogy világra jöttünk”

    Lőrincz P. Gabriella József Attila-díjas költő könyveiről már több ízben s több fórumon volt szerencsém tűnődni. Tegyük mindjárt hozzá, hogy szerzőnk nem csupán lírikus, hisz megjelent már novelláskötete, a Történetek az árnyékból, valamint a novellákat és verseket egyként tartalmazó Könnytelen madonnák is. Most pedig nyolcadik kötetét, az Ahogy világra jöttünk címűt vehetjük kézbe. Régi ismerősként köszönnek rám Lőrincz P.

  • Az én Istenem

    A kortárs irodalom modern istenképe – az Irodalmi Jelen istenes pódiumműsora Zorkóczy Zenóbia egyéni előadóművész közreműködésével

    Istenről gondolkodni már önmagában imádság, hiszen amiről gondolkodunk, belakja a mindennapjainkat, az álomba is beköltözik. A gondolat formál bennünket, és mi is formáljuk a gondolatot, az Istennel teljes gondolat termékeny és jóra vezet, az optimizmus, a derű vagy legalábbis a megnyugvás felé tereli az embert, világosat teremthetünk, nem sötétet.

  • Lőrincz P. Gabriella

    Biztató

    Fellélegzem ősszel,
    mikor jön a hervadás.

  • Anyák napi kortárs versek

    Anyám szeretett egy férfit, az az alkoholt szerette, én meg anyámat szerettem. A férfi ütött, anyám kiáltott, én sírtam, a nap sütött, a május temetett. Nincs elég zsebkendő a világon.

  • Juhász Kristóf

    Árnyékéletek tablója

    Az első, ami eszembe jut Lőrincz P. Gabriella Történetek az árnyékból című vékonyka, ám annál töményebb novelláskötetéről, zsurnalisztikai közhely: kíméletlenül leszámol az igazságos, hősies háború mítoszával. A második: létezik még egyáltalán bárki fejében ez a mítosz a… bármelyik háború óta?

  • Lőrincz P. Gabriella, Csornyij Dávid

    Tudtuk, hogy veszélyes, de meg kellett tenni

    A húsvéti ünnepekre Lőrincz P. Gabriella versét ajánljuk az Arcot a versnek című rovatunkból.
  • Lőrincz P. Gabriella

    Béke

    A vén macska álmában dorombol,  Nyújtózik, megálmodja a változó időt.
  • Lőrincz P. Gabriella

    Itt maradok

    A fiatalok nagy része elköltözött. Lassan, ahogy telt az idő, mentek az idősebbek is. Mi, a férjemmel, maradtunk. Műveljük a kertet, tyúkokat tartunk, és télen, a hosszú estéken a kandalló előtt a régi dolgokról beszélgetünk. A temetőn látszik talán a leginkább, hogy lakosságcsere történt. Soha nem volt ennyi elhanyagolt sír. Mindenszentekkor sincs, aki kivilágítsa. Néhány asszony hazajön, de egyre kevesebben, és a halmokat ellepi a gaz.

  • Találkozás a halhatatlansággal

    Az Irodalmi Jelen díjkiosztó gálája (I. rész) – Versműsor

    Hát méges van Isten, nyugtázta a pap,
    s úgy tűnt az őszi melegben,
    Pókahalma régi helyén
    az ősi nyíres fái is látszottak.

  • Kertem gyümölcsei 2. – Lőrincz P. Gabriella: A türelem mestersége

    Bár kertes házban nevelkedtem, a kerti munka sosem volt ínyemre. A gondolataim máshol kalandoztak: színházon, népdalokon, verseken. Igyekeztem is minél előbb szabadulni a földtől, egy másfajta életbe, egy másik világba, panelba. Mégis történt egy fordulópont, jött a vágyakozás, és attól fogva minden egy kertes ház felé mutatott.

  • Lőrincz P. Gabriella

    Reszket valami kék titok

    Arcot a versnek-sorozatunk vendége ezúttal Lőrincz P. Gabriella, akinek irodalmi munkáit nemrég József Attila-díjjal tüntették ki. A felvétel Csornyij Dávid és Szalai Klaudia munkája. 

  • Izer Janka

    „Az Isten őriz, Ő maradt meg mentsnek”

    Lőrincz P. Gabriella Könnytelen madonnák című kötetének bemutatójáról
    Ma a legtöbb kortárs író könyveiben nincs feloldozás, csak a depresszió dominál – tette hozzá az írónő –, szerettem volna valami pozitívat, feloldozást adni a tragédiák mellé.
  • A nyelv égbolt, nem kalitka 

    Az Irodalmi Jelen szerzői, jelenlegi és egykori szerkesztői március 14-én fontos állami kitűntetéseket kaptak. Korábbi, lapunkban megjelent verseikkel, rövidprózáikkal és más anyagokkal ünnepeljük őket. Hamarosan mindeniküktől új műveket is olvashatnak az Irodalmi Jelenen! 

  • Lőrincz P. Gabriella

    Levél

    A kard a kezekből kihullt, mobiltelefon vette át helyét, Olyan lánc, amit önként csatolunk fel. A kávéház üres, az utazások gyorsak, Meg sem írja senki. A levelezés, Sándor, képzeld egy pillanat, A romantika ciki, s már a szekér sem szalad.
  • Izer Janka

    A palackba zárt üzenet

    Kiüresedés. Ez a szó jellemzi a ma társadalmát. Már a húsz-negyven év közötti korosztály tagjai is kiégtek. Nem véletlen, hogy a Facebook dühöngővé vált, ahol bárki bármikor bármi felett hozhat ítéletet. Tízmillió orvos és tízmillió háborús szakértő országa vagyunk. Soha nem tudjuk, mi igaz, mi nem, a bizonytalanság (főleg a járvány óta) állandó kísérőnk – mutatnak rá Lőrincz P. Gabriella tárcái, esszéi. Olyan „tüneteken” keresztül világítja meg ezt a jelenséget, mint például ünnepeink megélése, megtartása, legyen az állami, egyházi vagy kulturális.

  • Izer Janka

    A méltóság próbái

    Mélyszegénység, kiszolgáltatottság, nőiség, anyaság, Isten-kapcsolat, munka az életben maradásért, születés-halál, birtokolni vágyás. Megannyi szín egy alig több mint száz oldalas kötetben. Lőrincz P. Gabriella Könnytelen madonnák című kötetére a tematikai és műfaji változatosság jellemző

  • A kert csodái – a kortárs író vidéki élete

    Varga Melinda beszélgetése Lőrincz P. Gabriellával
    A kritikarovatunkban Reisinger Attila Tanyavilág című kötetéről jelent meg a napokban Szabó Fruzsina recenziója. A könyv a 20. századi Magyarország tanyavilágába kalauzolja az olvasót, olyan fontos történelmi tragédiákról tudunk meg újat, mint a kulákság, a nagygazdaságok sorsa a kommunista diktatúra idején. Ennek kapcsán kerestük meg egy röpinterjúra a tanyavilághoz közel álló szerzőnket, Lőrincz P. Gabriellát, aki a Nógrád megyei Szandán él, az irodalom mellett a mindennapjait a kertészkedés, a gazdaság, a természet és a föld szeretete tölti ki.
  • Lőrincz P. Gabriella

    Negyven év

    A szülés lassú volt, és fájdalmas. Azt hitte az orvos, hogy könnyen fog menni, mert széles a csípőm, de hosszú órákig vajúdtam. Fájdalomcsillapító nélkül hoztam a világra a kisfiamat, mert a nővér szerint arra semmi szükség, más is megszüli, nekem is menni fog. Akkor néhány pillanatig nem akartam meghalni. Csak rövid ideig láthattam a babámat, hamar elvitték tőlem, rohamot kapott. Nekem nem mondtak semmit, szaladgáltak körülöttem, zavaros és gyors volt minden.

  • Nőírók és írónők – az első Női irodalmi páholy margójára

    Háttérben vannak a kortárs női írók? A férfiak lennének többségben az irodalomban? Ők határozzák meg az aktuális trendeket? A tegnap.ma irodalmi portál Női irodalmi páholy címmel rendhagyó sorozatot indított.

  • Vörös István, Csepcsányi Éva, Lőrincz P. Gabriella, Szilágyi Nagy Ildikó

    Mária-látomások

    Mária könnye, mint zápor zúdul.  Harmadnap reggelre éled a fény,