A Darabokra tépett táj-pódiumműsor Székesfehérváron
Kortárs verses-zenés pódiumműsor az Irodalmi Jelen Trianon-emlékszámából élőben és online közvetítéssel is.
Terítéken: a jelenkori magyar irodalom legizgalmasabb szerzői és fiatal alkotói. Ötállomásos turné öt különböző színházi produkcióval Győrön, Szegeden, Miskolcon, Szolnokon és Székesfehérváron.
Közreműködnek: Tallián Mariann és Lázár Balázs
Székesfehérvár, június 13. – 18. óra, Igéző, Basa utca 1.
A műsorban elhangzik:
Mezey Katalin: Két part
Petőcz András: Anyám szökik a határon
Hegedű
Rakovszky Zsuzsa: A régi város
Fenyvesi Ottó: trianon
Lőrincz P. Gabriella: Kegyelem
Lennert-Móger Tímea: Trianon-triatlon
Száraz Miklós György: Repeszek
Oláh András: halálod után tizenöt évvel
Boldog Zoltán: A kocsma
Jász Attila: A bölények kipusztulása
Hegedű
Noszlopi Botond: Csonka számadás
Lázár Balázs: Trianon-ecloga
Viola Szandra: Trianon
Zsidó Ferenc: Négy nap
Iancu Laura: Este a faluban
Böszörményi Zoltán: Megtaláltalak
S odalent a folyóvíz halad,
hátán visz egy nehéz vonalat.
(Mezey Katalin: Két part)
ezeréves vágy kúszik az égbolt
testére
liliomszínű ragyogásban
lépteimet írom
a darabokra tépett
tájra
(Böszörményi Zoltán: Darabokra tépett táj)
Az Irodalmi Jelen 2020-as, júniusi Trianon-emlékszáma több mint 60 szerzőt vonultat fel a Kárpát-medence minden szegletéből Kolozsvártól Budapesten át Munkácsig, Dunaszerdahelyig, Elzászig és Szabadkáig. A közismert költők és írók mellett az irodalom legfiatalabb képviselőit is megtalálhatják a lapszámban, akik korukat meghazudtoló érettséggel és szívbemarkoló sorokkal közelítették meg a témát. A műfajilag is változatos összeállítást, amely fiktív levelet, elbeszélést, novellát, esszét, tárcanovellát, személyes hangú verseket, eklogát, balladát, szabadverset tartalmaz, nagy sajtóvisszhang övezte. A Kossuth Rádióban három műsort készítettek a folyóirat emlékszámáról, a Kolozsvári Rádióban és a Karc FM-en egyórás adást, az Állami Román Televízió magyar adásában pedig egy szintén hosszabb műsor erejéig mutatták be az összeállítást.
A tavalyi Tokaji Írótáborban a jelen előadás színművészei, Tallián Mariann és Lázár Balázs, már felléptek egy rövidebb, fél órás pódiumműsorral, amely a tábor egyik legnépszerűbb programpontja volt. Az Irodalmi Jelen szerkesztősége a sikeren felbuzdulván úgy gondolta, a Trianon-emlékszámot elviszi más településekre is, elsősorban vidéki városokba, hogy a fővároson túl is megismerhesse a közönség, hogyan látják kortárs íróink, költőink Trianont.
Az Irodalmi Jelen ötállomásos Trianon-turnéjának érdekessége, hogy a színművészek minden helyszínen más-más előadással lepik meg a közönséget, így a lapszámot majdnem teljes egészében színházi előadássá alakítják. Az igen változatos előadássor elképzelt leveleket mutat be a Trianoni békediktátum aláíróitól, családtörténeteket, fiktív naplókat és valós cselekményre, tragédiákra épülő beszámolókat, fájdalmas vagy éppen ironikus verseket, továbblépésre buzdító, a nemzeti traumánkat feldolgozó költeményeket. Az emlékszám három klasszikus művet (Kosztolányi Dezső Rapszódia, Karinthy Frigyes Levél kisfiamnak és József Attila Nem! Nem! Soha!) tartalmaz, ez helyezi keretbe a szépirodalmi tartalmakat. Ki kell emelnünk a számból és a pódiumműsorból Bogdán László, Oláh János és Szőcs Géza nevét, akik már nincsenek közöttünk, de gazdag életművük által örökké velünk maradnak.
A pódiumműsort a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
Az előadásokon tisztelettel kérjük a kedves nézőket, tartsák be a járványügyi előírásokat és hozzák magukkal a védettségi igazolványukat!