Túl a falon
A slamversenynek helyt adó Európa Pont kinyitotta a kapuit, és a hirtelen jött melegben félig szabadtéri rendezvénnyé alakult a SlammEUrs.
Az Európa Pont rendezvényszervezője a hétvégi EU-parlamenti választásokra hívta fel a figyelmet, nem véletlen a rendezvény időzítése sem. A slamversenyek első szakaszában a fellépőknek mindig valamilyen megadott témára kell verselni, s ez most adta magát: a 25 éve leomlott berlini falat és az esemény következményeit idézték meg a szövegek.
Mavrák Kata Hugee, az elmaradhatatlan műsorvezető, aki az Irodalmi Jelen Slam School Poetry versenyét is konferálta. Sajnos épp egy kéztörés után, de Katának van stílusérzéke: a haja színét is a kendőhöz igazította.
Első fellépőként Horváth Kristóf, alias Színész Bob állt a mikrofonhoz, és pergette eszelős gyorsasággal a nyelvét a "katatón aktatologatóról", többszörös áttételekkel kapcsolódva a megadott témához. Az Amőba Együttes a zenei aláfestést szolgáltatta a fellépőknek.
Idebent dübörgött a slam, odakint a közönség hallgatta, és a fellépők vártak a sorukra, mások mellett Závada Péter is.
...Majd át is vette a mikrofont, és a telefonjából felolvasta erősen kritikus, a jelen társadalmi visszásságaira reflektáló szövegét, olyan szójátékokkal fűszerezve, ha ez a haza, "akkor nekem home lesz".
Mint minden slamversenyen, itt is a közönség pontozott, és úgy tűnt, ebben már minden megválasztott zsűritagnak volt rutinja.
Szabó Marci sok irodalmi felhangott pengetett, slamjében nagy elődöket, József Attilát és Weöres Sándort szólította meg. Weöres egész biztosan lelkesen tapsolt volna a végén.
Németh Péter Zeek a gyerekkori emlékektől indította szövegét, és megidézte az NDK-s időket. Mindezt a Csillagok háborúja kontextusában – "Csillagok há borul az NDK", üzente egy sorával.
Mint a kispad a focipályák szélén.
Tengler Gergely, azaz Tégé számunkra felfedezés volt, Siklósról érkezett.
Molnár Péter "Arisztophanész Budapesten" cínmel szerkesztett filozofikus dialógust, amelyben rendesen kippellengérezte a modern kor szellemi tompaságát – hogy virágnyelven összegezzük Molnár szókimondó szövegét.
Hogy a torkok ne száradjanak ki...
Szkárosi Endre hangköltészeti performansszal érkezett, katonai stílusú öltözékének megfelelően kőkemény menetelést adott elő kizárólag a hangja és a mozgása segítségével. Átütő erejű produkció volt, melynek a legvégén csupán három szót artikulált az előadó: "Budapest, Torbágy, Berlin".
Színész Bob tapsol, Kemény Zsófi talán a következő szövegét írja.
Tunyogi Imre az új jelentkezők egyike volt, és mindenkit levett a lábáról, már csak azért is, mert nem titkolta sérültségét. Ám ennek nyoma sem volt a produkciójában, ráadásul ő maradt leginkább "tűzközelben" a megadott témát illetően. "Mi vagyunk Európa és rajtunk múlik minden", slammelte Imre, aki azt is megénekelte, szabadság nem terem magától, csak ha teszünk érte.
Kemény Zsófi szokás szerint nemcsak a nevében volt kemény, de kritikus szövegében is. "Megélhetési nem-slammer lettem", kántálta a verseny egyetlen női fellépője, aki az EUfória-EUfóbia szavakra is jól rájátszott.
A második fordulóba Kemény Zsófi, Tengler Gergely, Tunyogi Imre, Molnár Péter és Závada Péter jutottak be a pontszámaik alapján. Mavrák Kata megmaradt ép kezével kalapból húzta ki a második forduló fellépőinek sorrendjét.
Tengler Gergely folytatta a sort, immár szabadon választott témában lehetett verselni.
Kiéleződött a verseny, a résztvevők küzdöttek a pontokért.
Kemény Zsófi a második etapban a nővé válás nehézségeit ecsetelte. Vagyis "a másik nemnek ellenkező nemek" problémáját firtatta.
Tunyogi Imre csukott szemmel adta elő második produkcióját, mely a sérült emberek elfogadásáról szólt. Mint megtudtuk, Imre már egyszer fellépett ezzel a slammel a Corvintetőn, és ott is óriási sikere volt. Itt sem fogadta kisebb üdvrivalgás, mert az amatőrök között kiugróan tehetséges slammer bukkant fel személyében a mezőnyben.
Molnár Péter az "Arisztophanész Budapesten" második részével örvendeztette meg a közönségét, akiknél hallhatóan nagy sikere volt a szókimondó soroknak.
Végül kihirdették a győzteseket: a harmadik Tunyogi Imre, a második Kemény Zsófi, az első Molnár Péter lett.
A győztesek csapata és a műsorvezető. A verseny után az Amőba zenekar szolgáltatta a talp- és a söralávalót.
Szöveg és fotók: Laik Eszter