-
Juhász Kristóf
Titkos testrészek tablója
A Deák tér mellett keressük a Zsimbi Stúdió Galériát, egy régi, gangos bérház udvarán meg is találjuk: aprócska lakás, amit a hangversenyzongora és a kötetbemutatóval kombinált kiállításmegnyitóra összegyűlt kultúrnép még szűkebbre formál. Úgy zsugorodunk bele a térbe, ahogyan napjaink értelmiségi diskurzusa, az egész kultúremberi létezés horizontja zsugorodik össze a magaskultúra fennhordott tornyaiból az ilyen zugszalonokba. A tovatűnt polgári létezés éthosza és mítosza, több egykori úri szalonra való szellemiség sűrűl egybe meghitt házibulinyi agóra-buborékunkban.
-
Pusztai Ilona
A tiszta látás a tisztánlátás művészetéhez
Néhány hónapja ünnepelte Nádas Péter nyolcvanadik születésnapját, s ennek alkalmából megajándékozta olvasóit. A Jelenkor Kiadó publikálta az író legszemélyesebbnek tartott művét, a Rémtörténetek című regényét, valamint az Egy teljes év – Beszélgetések Nádas Péterrel című interjúkötet, amely Károlyi Csabával több mint egy éven át Zoomon folytatott beszélgetéseik szerkesztett változata. Végül a Deák Erika Galériában megnyílt Nádas Péter Minimo (Minimális) című fotókiállítása, és ehhez kapcsolódóan megjelent a kiállítás fotóanyagát és egy eddig teljes terjedelmében nem olvasható esszét, A sötétség színeint tartalmazó album a Galéria gondozásában.
-
Boldog Zoltán
Megismerni egy írót
Milyenek lehetnek egy író hétköznapjai? Hogyan kerülhetünk közelebb hozzá? Csősz Géza fotókiállítása és Boldog Zoltán megnyitóra készült tárcája ezekre a kérdésekre keresi a választ.
-
Irodalmi Jelen
Fénnyel festett írótekintetek
Színházat és irodalmat kapcsolt össze a Magyar Dráma Napja alkalmából az Átrium Film-Színház: itt nyílt meg Rick Zsófi íróportrékat bemutató fotókiállítása. A tárlaton Mohácsi András szobrász beszélt az irodalmi portré változásairól a dagerrotípiától a digitálisig.
-
Irodalmi Jelen
Don Quijoték a XXI. században
A szegedi Grand Café retrós plakátdekorációit 2008. december 3-a óta Csősz Géza kortévesztő kortársairól készített fotókiállítása kényszeríti háttérbe, és tölti meg az örök Don Quijote figura többszörös újragondolásával a polgári kultúra mementójaként álló kávéházat.