-
Ferdinandy György
Ferdinandy György: Találkozások
A 88. Ünnepi Könyvhét margójára
"A második nap Szegedre utazom. Nem túl lelkesen: kiadóm nem tudja, hogy kihez, hová megyünk, és hogy mit várnak tőlem. Útiköltségről, honoráriumról pedig természetesen szó sem esik. No mindegy. Gépkocsin furikáznak, és jó társaságban az idő szalad."
-
Boldog Zoltán
Sötét, apokaliptikus könyvheti plakát
Vészjóslóra sikerült a 86. Ünnepi Könyvhét és a 14. Gyermekkönyvnapok plakátja. Egy jegyzetben elemezzük a látottakat.
-
Irodalmi Jelen
Epilógus - Program- és impresszummorzsák a könyvhétről
Az internet pszeudo-valóságát a művészkönyvek egyedi, különleges világával hasonlította össze [Zalán Tibor], melyeknél a forma és az anyag lényegesebb a tartalomnál, bár a határok elmosódása más szemszögből láttatja ma már mind a könyv fogalmát, mind a benne lévő információkat, mind a hordozó anyagát - Csepcsányi Éva epilógusa a budapesti könyvhétről.
-
Irodalmi Jelen
Weiner Sennyey Tibor képriportja a Könyvhétről 2.
Tóth Krisztina, Sárközi Mátyás, Jókai Anna, Kőrösi Zoltán és Szilasi László, Sólyom László, Bartos Erika, Takács Zsuzsa, B. Szabó János, Sári László, Konrád György, Palya Bea könyvheti képeinken.
-
Weiner Sennyey Tibor
Elfogult könyvheti toplista – Vasárnapi levelek 149.
Az ilyen „toplista” mindig sokkal inkább árulkodik az összeállító személyéről, érdeklődéséről, mint a listára került vagy arról lemaradt művek értékéről, így tehát arra kérem a nyájas olvasót, hogy ne vessen meg nagyon, ha nem az úgymond „élvonalbeli” vagy agyonpropagált szerzőket és műveket választottam, hanem amik nekem tetszettek. – Weiner Sennyey Tibor elfogult könyvheti toplistája.
-
Irodalmi Jelen
Út a Végtelenbe – egy ferences baráttal - Böjte Csaba könyvbemutatója Budapesten
Nem író, nem költő, mégis a Helikon Kiadónál megjelent első könyve, az Ablak a Végtelenre hatalmas sikert aratott, és a kiadó elmondása szerint a legtöbb pozitív visszajelzést kapta a náluk eddig megjelent könyvek közül. A Hiszekegy szavait értelmezte és fordította le emberközeli, élet ízű tapasztalataival, gondolataival szőve át úgy, hogy az ember egészen belekerül ennek a hitelesen megélt életnek a vonzásába. - Böjte Csaba könyvbemutatója Budapesten
-
Irodalmi Jelen
Weiner Sennyey Tibor képriportja a Könyvhétről
Csoki-irodalom után igazi írók, költők, irodalmárok. Élőben és jókedvvel: Alexander Bródy, Simon Márton, Poós Zoltán, Jász Attila, Vörös István, Fűzfa Balázs, Mohai V. Lajos, Lauri Sommer, Tõnu Õnnepalu. Telefonnal fényképezni azért jó, mert olyan pillanatokat is elkaphatunk, amikor nincs kéznél se fényképezőgép, se csinos fotóriporter kisasszony. - Weiner Sennyey Tibor képriportja.
-
Irodalmi Jelen
Szőcs Tekla fotóriportja a Könyvhétről 2.
A Könyvhét második napjának emlékezetes pillanatait Szőcs Tekla örökítette meg. - fotóriport a dedikálásokról. -
Irodalmi Jelen
Könyv-tér-kép
A nagyszínpadon 11 órakor kezdődtek a beszélgetések, mindjárt a művészetekre fókuszálva, az idei Könyvhétre ugyanis több nem szokványos képzőművészeti kötet jelent meg. - Laik Eszter tudósítása. -
Irodalmi Jelen
Könyvhét 1.
A Könyhét második napjának emlékezetes pillanatait Szőcs Tekla örökítette meg.
Fotóriport a dedikálásrólTöbb száz évnek kellett eltelnie, mondta Radnóti Sándor, hogy kialakulhasson az ízlés pluralizmusa, és mára azt mondhassuk: többféle jó ízlés van.
Laik Eszter tudósítása
Németh Magda, a Nap Kiadó, Kalász Márton, az Alterra Kiadó, és Jeszenszky Iván, a Holnap Kiadó szerzője van most a sz(k)ínpadon. Három eleven író, három eleven művel.
Csepcsányi Éva írása
Az irodalomban megfontolt lépésekkel fel lehet gyalogolni a Parnasszus tőszomszédságában álló ház magasföldszintjére, ahol még nem szédül az ember, de már érezheti, hogy néhány lépést tett az ég felé.
Boldog Zoltán könyvheti naplója
Mészáros Sándor, a Kalligram kiadó főszerkesztője vállalta magára a rendkívül rövid, kisebb csörtékre szorítkozó est levezénylését is, biztos jó vívó lenne belőle, a huszárvágásai legalábbis első osztályúak.
A Kalligram könyvheti bemutatójárólJárja körbe velünk a budapesti Vörösmarty téren a 81. Ünnepi Könyvhetet.
Szőcs Tekla fotóriportja
"Már rögtön a beszélgetés elején felvetődött a kérdés, vajon milyen kapcsolat áll fenn irodalom és képregény között, mennyire rokonítható a két közeg egymással."
Képregényes JAK-piknik
"Lehet, hogy mostanában nekünk itt, a nyugati világban sokkal fontosabb, hogy mit adhat hozzá a régi kelet a mi kultúránkhoz"
Beszélgetés Sári Lászlóval
"Barátaim könyve – s ezen a ponton elég elítélhető módon néma szitok suhan át az agyán, csak úgy belül: „És ezt megint nem én találtam ki!”
A barátság dicsérete – Laik Eszter írása Alexander Brody Barátaim könyve című kötetéről"Szőcs Géza azzal köszöntötte a jelenlevőket, hisz abban, hogy a könyv valahol a tárgy és a műtárgy között elhelyezkedő érték, s mint ilyen, örökérvényű."
Könyvszakmai fórum Szőcs Gézával - avagy a csendes költő és a hangjukat hallató kiadók"De van-e egyáltalán egységes „magyar irodalom"? Milyen tömörülések vagy szervezetek, milyen érdekcsoportok állnak mögötte? Mi számukra a legfontosabb?"
Könyvhét monszun idején -
Irodalmi Jelen
Könyvhét 2.
Az ilyen „toplista” mindig sokkal inkább árulkodik az összeállító személyéről, érdeklődéséről, mint a listára került vagy arról lemaradt művek értékéről, így tehát arra kérem a nyájas olvasót, hogy ne vessen meg nagyon, ha nem az úgymond „élvonalbeli” vagy agyonpropagált szerzőket és műveket választottam, hanem amik nekem tetszettek.
Weiner Sennyey Tibor elfogult könyvheti toplistája
Tóth Krisztina, Sárközi Mátyás, Jókai Anna, Kőrösi Zoltán és Szilasi László, Sólyom László, Bartos Erika, Takács Zsuzsa, B. Szabó János, Sári László, Konrád György, Palya Bea
újabb könyvheti képeinkenAz összefogás hozta létre ezt az országot, a befogadás, a maga sokszínűségével egy gazdagabb időszak volt a Trianon előtti – teszi hozzá ragyogó tekintettel –, hisz együtt, összefogásban, ez a sok kis nép jóval erősebb, termékenyebb volt. Trianon után ez az álom széthullott, mindenki gyengébb lett, mindenki veszített, a maguk gyűlölködésébe burkolódzó kis országok ugyan miért lennének erősebbek, mint akkor, amikor együtt, közösen alkottak egy nagy családot.
Böjte Csaba könyvbemutatója BudapestenA rendes könyvheti kánikula megérkezett... A világ a lehető világok legjobbika.
Könyvheti fotóriport
Amint elsuhant a JAK-sátor mellett, Balogh Endre megkönnyebbülten mondta: Jászberényi Sándor közleményben visszavonta a feljelentését. Mindenki fellélegezhet, és bár az irodalomfinanszírozás rendszere sokkal ramatyabb állapotban van, mint az imént említett könyv, megint érezte az iménti szagokat, melyek szúrósak.
Boldog Zoltán könyvheti naplója
Petrőczi Éva költővel, irodalomtudóssal, egyetemi tanárral a Könyvhétre megjelenő Áfonyahegyi jegyzetek című prózaműve kapcsán
Szegedi Szabó Béla beszélgetettA Villanyspenót jelentősége, miként az a beszélgetésből is kiderült, elsősorban abban áll, hogy az interneten teljesen ingyenesen elérhető, illetve mintegy Lyotard nyomán elveti a nagy, egységes narratívák koncepcióját.
Kántás Balázs tudósításaAlexander Bródy, Simon Márton, Poós Zoltán, Jász Attila, Vörös István, Fűzfa Balázs, Mohai V. Lajos, Lauri Sommer, Tõnu Õnnepalu. Telefonnal fényképezni azért jó, mert olyan pillanatokat is elkaphatunk, amikor nincs kéznél se fényképezőgép, se csinos fotóriporter kisasszony.
Weiner Sennyey Tibor képriportja -
Irodalmi Jelen
Konszolidált forradalmárok - A Kalligram kiadó könyvbemutatója a Cseh Centrumban
Meglehetős köddel néz szembe a recenzens, 10 szerző, tíz könyv, egyenként is akkora lélegzetvételűek, hogy mind az emberekről, mind az aktuális munkájukról esszék, tárcák, portrék és tanulmányok (stb.) sorát lehetne írni. 10-12 perc jut mindannyiukra, ebbe belefér egy pár mondatos beszélgetésfoszlány, mondjuk úgy, hogy bemutatás, és az alkotók felvázolhatják néhány mondatban mit, miért és miért épp most. - Korányi Mátyás tudósítása a Kalligram könyvheti bemutatójáról.
-
Irodalmi Jelen
Szőcs Tekla fotóriportja a Könyvhétről
Szőcs Tekla fotóriportjával körbejárhatja a budapesti Vörösmarty teret, a 81. Ünnepi Könyvhetet.
-
Weiner Sennyey Tibor
Tér és irodalom - Vasárnapi levelek 102.
Vasárnapi levél a könyvheti térről, az irodalomról, a Fontes Orientales sorozatról, Kemény Katalin új könyvéről, a Hamvas Béláról szóló új antológiáról, néhány kortárs kötetről, John Lukács új könyvéről, és egy kicsiny csikszeredai kiadó hatalmas és titkos könyveiről.
-
Weiner Sennyey Tibor
Könyvheti hajóút - Vasárnapi levelek II/6.
Dinamittal érkeztem a Könyvhétre. Úgy éreztem meg kell tennem ezt a lépést, fel kell mennem Budapestre és kíméletlenül a polgárok tudtára kell adnom, hogy létezik ugyan élet költészet nélkül, de az: semmit sem ér.