-
A budai anyák néha Miskolc felé indulnak el
Impressziók A budai anyák kelet felé indultak el című kötet miskolci bemutatójáról
Toxikus kapcsolatokról, érzelmi bántalmazásokról, rosszul sikerült házasságokról ír Pál Dániel Levente, aki a ballada műfajának megújítására tesz kísérletet legújabb, A budai anyák kelet felé indultak el című kötetében. Ezúttal a miskolci közönség ismerkedhetett meg a balladisztikus történetekkel.
-
Kégl Ildikó
Nemzedéki témák, időtlen értékrend
Szentgyörgyi László novellái realista igénnyel íródtak, érzékenyen és kritikusan reagálnak társadalmi jelenségekre, miközben „kisember-sorsok”, kiüresedett életek, krízishelyzetek kulminálnak a történetekben. A szerző elbeszélésmódja – melyben a realista regény és az abszurd dráma motívumkészlete keveredik – elsősorban azáltal tartja fenn az érdeklődést, hogy feszült várakozást teremt.
-
Elszenvedett veszteségeink irodalmi rangra emelése
Serfőző Simon korszakos életművét mutatták be Berekfürdőn
A magyarság sorskérdéseit, a parasztság hányattatásait és elszenvedett veszteségeit hitelesen ábrázoló Serfőző Simon-életmű bemutatása során számos téma is szóba került a Berekfürdői Körmendi Lajos Írótáborban, melynek vendége volt a Kossuth- és József Attila-díjas költő.
-
Viola Szandra
„Kegyelemből sem ölünk anyákat”
Kégl Ildikó legújabb verseskötetét kezünkbe véve joggal merülhet fel bennünk a gyanú, hogy a könyv olvasásakor érdemes a kert toposzát mitológiai és hagyománytörténeti kontextusba helyeznünk. Ehhez azonban érdemes előbb azon eltűnődni, hogy a kert motívuma hová tágítható vagy épp redukálható. Ahogyan az kijelenthető, hogy minden erdő végtelen számú fából áll, legyen az a végtelen valójában csak húsz vagy tíz fa, úgy talán az sem vitatható, hogy lehet kert egyetlen balkonláda vagy csokornyi virág is.
-
Kísérlet a belső ikon kivetítésére
Impressziók Halmosi Sándor miskolci kötetbemutatójáról
Halmosi Sándor miskolci kötetbemutatóján Kégl Ildikó irodalmi sorozatának vendégeként mesélt többek között új kötete verseinek keletkezéstörténetéről, orosz és magyar képzőművész-géniuszokról.
-
-
Wittgenstein felvidéki szóvivője
Töredékek Tóth László miskolci kötetbemutatójáról
Hogyan lett a felvidéki Tóth László Wittgenstein szóvivője? És miért integetett neki Hervay Gizella fehér zsebkendővel a pályaudvaron? Ezekre a kérdésekre is választ kaptunk Kégl Ildikó népszerű, kortárs szerzőket bemutató irodalmi sorozatán.
-
Könyvheti ajánló 3. – Kégl Ildikó: Az Úr kertje kihűlt
Könyvheti válogatásunk 3. részében Kégl Ildikó Az Úr kertje kihűlt című verseskötetét ajánljuk az olvasó figyelmébe.
-
,,Hazafinak lenni nem azt jelenti, hogy bezárkózol egy világnézetbe”
Miskolcon járt a kortárs irodalom örökmozgó költője
Balázs F. Attila költő, író, műfordító, az AB ART Kiadó vezetője volt a vendége Kégl Ildikó versszínházi estjének szerdán este, a miskolci Sub Rosa Caféban.
-
Anyák napi kortárs versek
Anyám szeretett egy férfit, az az alkoholt szerette, én meg anyámat szerettem. A férfi ütött, anyám kiáltott, én sírtam, a nap sütött, a május temetett. Nincs elég zsebkendő a világon.
-
A szerelem végül mindig lefolyik a Sió csatornán?
Kégl Ildikó magyar és angol nyelvű versesköteteit mutatták be Miskolcon
Miért hazugok a madarak és az anyák? Törvényszerű, hogy nyár végén lefolyik a szerelem a Sió csatornán? És vajon mitől hűl ki az Úr kertje? S ha kihűl, képes visszamelegedni? Költői válaszokat kaptunk költői kérdésekre csütörtökön Miskolcon, a II. Rákóczi Ferenc Könyvtárban, ahol Kégl Ildikó frissen megjelent verseskötetét telt ház előtt mutatták be a költőtárs és barát Fecske Csabával.
-
Kégl Ildikó
Végtelenné nyúlt jelen idő
Oberczián Géza regényfolyama egyetlen végtelenné nyúlt jelen idő, egy pillanat, amely mintha mindig a jelenben maradna, sosem kerülne át a jövőbe. A Téridő három fejezete – Szingularitás, Eseményhorizont, Entrópia – látszólag különálló történeteket mond el, szálai mégis egységes regényszövetbe integrálódnak. Szimultán játszódó eseményeit az időcentrikus látásmód és maga az időkezelés, illetve a jelen idejű narráció kapcsolja össze.
-
Kégl Ildikó
Cseresznyéskert
egy francia írónő az eltűnt idő nyomába ered, hogy ásson egyre mélyebbre, egészen a szégyen gyökeréig, -
Kégl Ildikó
„Noé bárkáján rózsatő”
Tizenkét bibliai idézet vezeti be Finta Éva tizenkét versciklusból álló, kronológiai rendbe szedett válogatását, amelynek már címválasztása is erős szakrális utalás. A bibliai üzenetek ezáltal beépülnek a szövegbe, de a kötetcím és a ciklusok idézete ne tévesszen meg senkit: bár sokszor és sokféle formában szól Istenhez a szerző, nem vallásos versgyűjteményt tartunk a kezünkben.
-
Kégl Ildikó
Múltújrateremtés metaforákkal
Tűnődések Fecske Csaba versvilágáról
Hiteles nyomat – ez a címe Fecske Csaba legújabb, a legszebb verseit tartalmazó kötetének, melyet Kégl Ildikó ajánl a figyelmükbe.
-
Izer Janka
„Az Isten őriz, Ő maradt meg mentsnek”
Lőrincz P. Gabriella Könnytelen madonnák című kötetének bemutatójáról
Ma a legtöbb kortárs író könyveiben nincs feloldozás, csak a depresszió dominál – tette hozzá az írónő –, szerettem volna valami pozitívat, feloldozást adni a tragédiák mellé. -
-
Kégl Ildikó
Szerelmek, halálok és egyéb degusztáló életesemények
A rezignált hangvétel konstans módon lebeg a szövegek felett, annál is inkább, mert elbeszéléseiben Petőcz gyakran az élet utolsó stációit rajzolja meg. -
Még tudom magamhoz a kulcsszót
Fecske Csaba beszélgetése Kégl Ildikóval
Nevét egyre többen ismerik az irodalomban, s nemcsak mint íróét-költőét, de mint lelkes és a szekértáborok közeledését állhatatosan előmozdító irodalomszervezőét is. Az „Irodalom a kertben” programsorozat megálmodója és létrehozója Miskolcon, de a Versszínházat is számos jeles vendég megtisztelte már. Kégl Ildikót barátja és költőtársa, Fecske Csaba kérdezte.
-
Kégl Ildikó
A gyönyör legmagasabb foka
lángra kapott bennem és izzó égig érő lángnyelvein a nap pereméig sodort minket azon a titokzatos éjszakán