-
Az én Istenem
A kortárs irodalom modern istenképe – az Irodalmi Jelen istenes pódiumműsora Zorkóczy Zenóbia egyéni előadóművész közreműködésével
Istenről gondolkodni már önmagában imádság, hiszen amiről gondolkodunk, belakja a mindennapjainkat, az álomba is beköltözik. A gondolat formál bennünket, és mi is formáljuk a gondolatot, az Istennel teljes gondolat termékeny és jóra vezet, az optimizmus, a derű vagy legalábbis a megnyugvás felé tereli az embert, világosat teremthetünk, nem sötétet.
-
Érzelmes lírai költemények, humoreszkek és operett
Megtartotta díjátadó gáláját az Irodalmi Jelen
Az elmúlt év kimagasló alkotóinak adományoz díjat minden évben az Irodalmi Jelen. A díjátadóval egybekötött irodalmi estet idén szeptember 15-én délután tartották Aradon, a Jelen Házban.
-
Újrakezdeni és felépíteni
A Magyar Művészeti Akadémia különleges szépségű óbudai épületében, akadémikusok, köztestületi tagok és külföldi költővendégek jelenlétében zajlott Böszörményi Zoltán Fellázadt szavak című verseskötetének bemutatója.
-
A nyelv égbolt, nem kalitka
Az Irodalmi Jelen szerzői, jelenlegi és egykori szerkesztői március 14-én fontos állami kitűntetéseket kaptak. Korábbi, lapunkban megjelent verseikkel, rövidprózáikkal és más anyagokkal ünnepeljük őket. Hamarosan mindeniküktől új műveket is olvashatnak az Irodalmi Jelenen!
-
-
Csornyij Dávid, Szalai Klaudia
Filmünk az Irodalmi Jelen díjátadó gálájáról
Filmfelvétel az Irodalmi Jelen Aradon megtartott díjátadó gálaestjéről. -
Ünnepe az irodalomnak, a tehetségeknek – székely humorral fűszerezve
Október 4-én, kedden délután az Aradi Magyar Napok keretében, az aradi Jelen Ház nagytermében került sor az Irodalmi Jelen gálaünnepségére, melyen átadták az előző évre, 2021-re szóló – 2002 óta évente rendszeresesen kiosztott – díjakat. Jámbor Gyula tudósítása.
-
Varga Melinda, Ilyés Krisztinka
A költészet mindig csontig hatol, az álom pedig a legközelibb társa
Minden egy őszi verssel kezdődött, amelyet ötödikes korában írt. A gimnázium első évében a Halálnapló című prózaciklusával az Irodalmi Jelenben debütált, és több mint húszezer olvasóval hosszú ideig a rovat legolvasottabb tartalma az övé volt, azóta lapunk állandó szerzője és számos más rangos folyóirat is rendszeresen közli írásait. 2021 decemberében Papírcsillag címmel jelent az első kötete, amelyet Hargita Megye Tanácsa-emlékéremmel tüntettek ki – Ilyés Krisztinkát kérdeztük, aki a mentorprogramunk idején Veress Gerzson költészetével és alkotói életútjával foglalkozik. -
Művészeti kitüntetések március 15-e alkalmából
Mások mellett az Irodalmi Jelen munkatársát, Varga Melinda költőt is József Attila-díjasok között köszönthetjük az idei március 15-i kitüntetések alkalmából. -
Orbán János Dénes
Sz. G.-etűd
És ki játszik a zongorán
a fehér lábú fák alatt?
Te kísértesz? Vagy ők, a holtak? -
Varga Melinda
„Manapság a múlt felé fordulás jelenti a lázadást”
Évértékelő beszélgetés Orbán János Dénessel
A Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. keretében működő Előretolt Helyőrség Íróakadémia idén indította az 5. pályakezdő szépírói és a 2. mesterképző évfolyamot. Idén végzett az első kritikusi műhely, és elindult a második. Ebben ez évben 20 könyv jelent meg, ezáltal a kiadott könyvek száma 81-re nőtt. 2017–2019 között az Enumeráció-debütsorozatban 9, az idén már 11 debütkötet látott napvilágot, a kritikusi műhely tevékenységének írásos gyümölcsét pedig 5 kötetben foglalták össze az idén indult új sorozatban. Az intézmény jelenleg 53 fiatal írónak biztosít tanulmányi-alkotói támogatást, a művészeti oktatást és a szervezést 17 oktató és 6 mentor végzi, azaz mindösszesen 76 író tevékenykedik az Íróakadémián. Orbán János Dénes József Attila- és Magyarország Babérkoszorúja-díjas költőt, írót, a KMTG projektvezetőjét, az Íróakadémia elnökét kérdeztük a 2020-as irodalmi évről, irodalompolitikáról és a fiatal magyar irodalom helyzetéről.
-
Orbán János Dénes
Diluvio fluvii requirunt alveos priores suos
A kortárs magyar költészet – legfőképpen a fiatal – válságban van. Nemcsak a formaművészet tűnt el, hanem a humor, az erotika, az izgalom. Eltűnt a kaland a versből. Műveletlen vagy jobb esetben csak félművelt, a szakma csínját-bínját el nem sajátító, rövidtávfutásra berendezkedett alkotók produktumai töltik meg az irodalmi orgánumok közlési felületének 95%-át, és egyértelműen sokkal többen vannak azok, akik ilyen verseket írnak, mint akik ilyen verseket olvasnak. -
Varga Melinda
Ma újra a formákkal lehet különcködni
Huszonéves, kötet előtt álló poéta az Irodalmi Jelennél a hónap alkotója decemberben. Latinul is versel, jól ismeri a kötött formákat, manifesztumot írt a kortársairól, megújította a vígeposz műfaját – Gál Jánossal Varga Melinda készített interjút.
-
Búcsú Szőcs Gézától
Szőcs Petra, Orbán Viktor, Orbán János Dénes és Korpa Tamás beszéde 2020. november 14-én Piliscsabán, Szőcs Géza temetésén.
-
Varga Melinda
Faust Csíkszépvízre látogat
Lírai értekezés Muszka Sándor költészetéről
Muszka Sándor líráját nem ajánlom nyári olvasmánynak, de ajánlom esős napokra, amikor van időnk több órát is versekre áldozni. Ezek a versek segítenek közelebb kerülni saját belső világunkhoz, őszintébbek, sebezhetőbbek, de sokkal emberibbek leszünk általuk. Verset olvasni kicsit terápia is, lelki szanatórium, ahol mi magunk vagyunk az orvosok.
-
Rónai-Balázs Zoltán
Kacorbicskák, üszküpülés, oroszhegyi háziszőttes
„Vagy itt vannak a Hófehérnépecske című parafrázisban a törpék (töpörcsegek), akik az egy szál, de nem éppen szálas (a népszerű Trónok harca tévésorozatból „kölcsönzött”) Tyrion Lannistert kivéve nem mások, mint Fekete Vince, egy bizonyos „György Úr” (akinek személyében György Attilát gyanítom), Lázár László, Molnár Vilmos, Muszka Sándor és Sántha Attila. Nyilván afféle baráti fricskázás ez, mert ha a székely ember arra született, hogy állandóan csak bosszantsa a felebarátját, az írók sem lehetnek ez alól kivételek.” – Rónai-Balázs Zoltán olvasónaplója Orbán János Dénes Véres képeslap Erdélyből című kötetéről.
-
Nem akarok megvénülni a lírában
Orbán János Dénest kérdezte Varga Melinda
„Hagyjuk meg a költészetet az érzelmi szférában, mert ott a helye.” – Orbán János Dénest kérdeztük legújabb verseiről, emblematikus, korábbi műveiről, gyerekkori olvasmányairól, a transzközépről, a legendás kilencvenes évekről, az Előretolt Helyőrségről, a székely irodalomról.
-
Pécsi Györgyi
Írások, amelyeket szívesen olvastunk
„Az író ördögi ügyességgel és graciőz könnyedséggel játszik, bolondozik, bűvészkedik a nyelvvel, a hagyományokkal (doktori dolgozat születhet roppant tágas szellemi rádiuszáról, közvetlen és közvetett allúzióiról, idézéstechnikájáról) – a minimál prózától a székely klasszikusok ördögös elbeszélésein át Umberto Eco kultikus nagyregényéig.” – Pécsi Györgyi recenziója Orbán János Dénes regényéről.
-
Orbán János Dénes
Boszorkányok lüktető jambusokban
Végigcsókolni észbontó, drága tested,
a karcsú, csupasz, csíkok nélküli tigrist,
és bűvös, buja ágyékodba hatolni,
s lüktetni benned holnap hajnalig,
s reggel megint, és délelőtt, délben, este. -
Orbán János Dénes
A Szótár tragédiája
Dicsőség a magasban istenünknek,
megtettük, mire kértél, jó uram,
mögöttem ím a cepelő sereg,
s hozzuk, igen.
Kolozsváron szerzett magyar–angol szakos diplomát, majd bölcsésztanulmányait Szegeden és Bécsben egészítette ki. 1994–1998 között a Bretter György Irodalmi Kör elnöki tisztségét töltötte be. Egyetemi oktatói munkája mellett az Előretolt Helyőrség főszerkesztője (1995–2000), az Erdélyi Híradó Kiadó szerkesztője és ügyvezetője (1995–1998), 1998–2014 között igazgatója. 2003–2008 között az Irodalmi Jelen szerkesztője, 2006–2012 között az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) elnöke. A kolozsvári Bulgakov Irodalmi Kávézó alapítója (2002) és tulajdonosa 2014-ig.
1992 óta publikál, több műfajban: vers, próza, paródia, kritika, esszé, tanulmány, szín- és bábdarab, műfordítás (angol, spanyol és román nyelvből), publicisztika. A 2015-ben alakított budapesti Előretolt Helyőrség Íróakadémia vezetője, a Magyar Idők budapesti napilap kulturális rovatvezetője.
Kötetek
Hümériáda (versek), Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár, 1995
A találkozás elkerülhetetlen (versek), Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár, 1996
Hivatalnok-líra (versek), Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár, 1999
Párbaj a Grand Hotelben (versek 1993–1999), Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár, 2000
Vajda Albert csütörtököt mond (próza), 1. kiadás: Jelenkor Kiadó, Pécs, 2000; 2. kiadás: Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár, 2000; 3. kiadás: Előretolt Helyőrség Szépirodalmi Páholy, Kolozsvár, 2014; 4. kiadás: ArtPrinter, Sepsiszentgyörgy, 2017
Bizalmas jelentés egy életműről (Méhes György-monográfia), Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár, 2001
Anna egy pesti bárban (egybegyűjtött versek), Magyar Könyvklub, Budapest, 2002
Teakönyv (kötetlen írások, 1992–2002), Irodalmi Jelen Könyvek, Arad, 2003
Búbocska (ördögregény), 1. kiadás: Médium – Erdélyi Híradó, Sepsiszentgyörgy, Kolozsvár, 2005; 2. kiadás: Alexandra kiadó, Pécs, 2006; 3. kiadás: ArtPrinter, Sepsiszentgyörgy, 2017
10. Orbán János Dénes legszebb versei, AB Art Kiadó, Pozsony, 2005
11. Tragédiák és cipők (írások 1992−2002), Alexandra Kiadó, Pécs, 2006
12. Sándor vagyok én is. Kivezetés a költészetből. Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár, 2012.
13. Alkalmi mesék idegbeteg fölnőtteknek. 1. kiadás: Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár, 2012; 2. kiadás: Athenaeum Kiadó, Budapest, 2014
14. A költő, a ringyó és a király. Janus Pannonius apokrif költeményei. 1. kiadás: Magyar PEN Club, Budapest, 2014; 2. kiadás: Helikon Kiadó, Budapest, 2014; 3. kiadás: ArtPrinter, Sepsiszentgyörgy, 2015
15. A Swedenborg kávéház (regény). Athenaeum Kiadó, Budapest, 2014
16. A magyar Faust (tragikomédia) ArtPrinter, Sepsiszentgyörgy, 2016
17. Véres képeslap Erdélyből (székely nyeletlenkedések), Előretolt Helyőrség Íróakadémia, Budapest, 2018
18. Vajda Albert ismét csütörtököt mond (próza), Előretolt Helyőrség Íróakadémia, Budapest, 2018
19. Versek (összegyűjtött versek), ArtPrinter, Sepsiszentgyörgy
Színművek
Búbocska (bábjáték) – Kolozsvári Puck Bábszínház, 2007
Erős János (bábjáték) – Kolozsvári Puck Bábszínház, 2011
A magyar Faust (tragikomédia) – Debreceni Csokonai Nemzeti Színház, 2015
Szabadság, kolbász, szerelem (vígjáték, felolvasószínház) – Békéscsabai Jókai Színház, 2015
Fontosabb kitüntetések, ösztöndíjak
1996, Bukarest: a Romániai Írók Szövetségének debüt-díja a Hümériáda c. kötetért
1996, Budapest: Sziveri János-díj a Hümériáda c. kötetért
1999, Szeged: Faludy György-díj, a Hivatalnok-líra c. kötetért
2000, Budapest: Petőfi-díj, a Hivatalnok-líra c. kötetért
2000, Budapest: Móricz Zsigmond alkotói ösztöndíj
2000, Budapest: a Budapest Székesfőváros Költőverseny fő- és közönségdíja
2000, Bécs: Herder-ösztöndíj
2001, Róma: Tivoli-díj (Európa bronzérmes 35 év alatti költőjeként)
2002, Budapest: József Attila-díj
2004, Budapest: Székely János-ösztöndíj
2004, Budapest: A Magyar Nemzeti Színház kitüntetése A magyar Faust c. színjátékért
2004, Kolozsvár: az Irodalmi Jelen prózadíja
2006, Csíkszereda: Székelyföld-díj
2007, Kolozsvár: a Romániai Írók Szövetségének Kós Károly prózadíja
2014, Budapest: Magyarország Babérkoszorúja-díj
2014, Balatonfüred: a Salvatore Quasimodo nemzetközi költőverseny fődíja
2016, Békéscsaba: Bárka-díj
2016, Pécs: Janus Pannonius Grand Prize for Poetry − Filius Ursae-díj