-
Király Farkas
Erzsébeti vasárnap – Kalász István novellája
A két nyomozó hallgatott. Szóval vasárnap hajnalban kelt. Ilyenkor csönd van, tud figyelni, összpontosítani, mondta a lány. A regényhez nyugalom kell, a regény nem pottyan a földre, mint a kavics, a regényhez csönd kell, erő, szívósság és szabadság, és ő aznap kezdett bele a regénybe, írt hajnalban, amikor… A két nyomozó figyelt. És bejött az anyja, mondta a lány, és mondta, hogy beszélni akar.
De volt ott egy másik elem is, mely gyakran felbukkant,
és nem volt könnyen azonosítható. Harag, így neveztem.
Virginia Woolf: Saját szoba
-
Irodalmi Jelen
Kalász István: Meghalni, feltámadni
„Ekkor bukkant fel a nő férje. Mi van itt, állt meg kérdőn a felesége mellett. Ki ez az úr? Mosolygott. A nő felállt, mondta, hogy az úr gyereke dobált homokkal, igen, a fiad haját teleszórta, szóltam, hagyja abba, erre az úr idejött, fenyegetett.” – Kalász István novellája.
-
Irodalmi Jelen
Kalász István: Képzelt ölelések, 2.
„A vállalkozó az irodájában áll az ablaknál, a tér fölött ragyog a víztorony, a férfi arra gondol, hogy tegnap este megütötte a fiát. Péter egy hajléktalannal állt elé a kertben, vihogott az anyja hangján, azt hajtogatta, ez az öreg a nagybátyja. A szegény rokont be kell fogadni.” – Kalász István elbeszélésének befejező része.
-
Irodalmi Jelen
Kalász István: Képzelt ölelések
„A vállalkozó. Ő beszél az emelvényen. A Centerről, az új munkahelyről. A beszédet az internetről töltötte le, igazított rajta, törölt ezt-azt, tett bele jelzőt, település helyett városunkat írt, elkerülő út helyett áruházat, nagy eredmény helyett csodálatos kihívást.” – Kalász István elbeszélése, 1. rész.
-
Irodalmi Jelen
A szökevény – Kalász István novellája
„Másnap már reggel szólt a lány telefonja, a munkakészülék, így nevezted el, helló, mondta valaki, a masszázsos weblapon láttalak, mikor jöhetek és hová? És mennyi? Ültél a konyhaasztalnál, a lány mosolygott, látod, kapós vagyok, bólintottál, aztán mentél ki a lakásból, a parkban vártál.” – Kalász István A szökevény című novellája.
-
Irodalmi Jelen
kiskarácsony – Homo in fabula – Kalász István, Deák Csillag és Kölüs Lajos novellái
Végül csak a kisfiú maradt, ő, aki első este sírt. Ült a nappaliban, ette a csokit, nézte a tévét, gazellák rohantak gepárdok elől, D. a konyhában magyarázott, hogy többen nem jöttek el, pedig itt gyerekek vannak, karácsonyra családot kell nekik találni.
-
Irodalmi Jelen
VersTörténés – A besúgó – Kalász István novellája
Vézna vagy. Sápadt, alacsony, mint az apád. Verekedni nem tudsz, pontosabban ütni nem, de elhajolni az ütés elől megtanultál.
-
Irodalmi Jelen
8 Égtáj – Projekt – Kalász István novellája
Edit sírni kezdett, milyen ember vagy te, egy döglött galambbal mit akarsz elérni?
-
Irodalmi Jelen
Kiskarácsony – Minden jó – Molnár Lamos Krisztina és Kalász István novellája
Kinyitom az ablakot, és miközben a tenger lélegzetét hallgatom, eszembe jut olyan sokféle gondolat. Hanuka és a fánkok, kiskarácsony, nagykarácsony, a vaníliás cukor és a mandula illata. Rejtettség és titkok, üvegcsengettyű és ölelések, csillagszórók és árvalányhaj, gyülekezetek, gyűlölködés, kirekesztés, vallások, háborúk, és vér.
-
Irodalmi Jelen
Bett, bed, lit, ágy – Kalász István novellája
A lábánál befőttesüveg állt, melyben aranyló folyadék bűzölgött. Persze, hát persze, hogy zavarta a ház nyugalmát. Annak ellenére, hogy csöndben volt. A hajléktalan férfi. De mégis zavart.
-
Irodalmi Jelen
Évadnyitó pillanatok
A Tat Galéria üdítően világos terében, hatalmas falfestmények között nyitotta meg lapszámbemutatóinak új szezonját az Irodalmi Jelen.
-
Irodalmi Jelen
8 Égtáj – Oly korban éltem... – Kalász István ikernovellái
A halott férfi mellett alma feküdt. Az almák Spanyolországból jönnek, mondta a zöldséges, drágák, és sírni kezdett. Meghalt, mondta a rendőr, egy ember egy rohadt alma miatt, a másik rendőr bólintott, nem nyúlhat a testhez senki, majd a helyszínelők.
-
Irodalmi Jelen
8 Égtáj / Átiratok – Gerle Kiss Éva: Akár a kő / Kalász István: Lelt ár
„Csak az ég érdekelt, meg a tenger, ahogy lebegett a testem, benne a sorvadásra ítélt petefészek.„ (Gerle Kiss Éva)
„van fölöttem ég, / van velem múlt, férfi, nyári tenger, / úsztam ki beteg hasammal.” (Kalász István) -
Irodalmi Jelen
Kalász István: Rendezés – fotónovella
Ültem az új rendben, és éreztem, mégsem jó ez így; bár minden más helyen állt, mégis a szoba szelleme ugyanolyan maradt; kényelmes, kihívás nélküli. Megszokott, sima, érdektelen, meghitt.
-
Irodalmi Jelen
Új írócsoport alakult "Nyolc égtáj" névvel
Nyolc író hónapok óta együtt dolgozik, együtt lélegzik, egymásra figyel. Ekként alakítja ki-ki önmagát, s inspirálja a társait. Keresik a saját útjukat a prózamondás hagyományában és mai terében.