Irodalmi Jelen
  • Tallián Mariann

    „Szeretlek, Sándorkám”

    A Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmi szabadságharca című kiadvány dr. Gyimesi Emese irodalom- és társadalomtörténész, Szendrey Júlia-kutató legújabb ajándéka az olvasótársadalom számára. A címet nagy elődje, a Petőfi Sándor-kutató dr. Kerényi Ferenc mai napig érvényes és megkerülhetetlen Petőfi-monográfiájának egyik fejezetcíme ihlette. Gyimesi ezzel a választással tiszteleg a már elhunyt irodalomtörténész életműve előtt. Nem véletlenül. Kerényi kötetének egyik nagy erénye érvényességén és alaposságán túl az olvasmányosság és érthetőség.

  • Zsille Gábor

    A lánglelkű

    S nincs ezen mit csodálkozni, mert zseni volt Sándor, és a tőről metszett géniusz pontosan ilyen: kibírni nem lehet.
  • Böszörményi Zoltán

    Az őrnagy, aki nem találta meg hazáját

    Arcot a versnek című rovatunkban Petőfi Sándornak írt el nem küldött levelét olvassa fel Böszörményi Zoltán. 

  • Szále László

    Sándor, a színész

    Útkeresés hat képben

     

  • Dimény H. Árpád

    Kis feleségem nagy költővel álmodik

    De hogy éppen Petőfivel, aki, ha elsétálna mellettem az utcán, napszemüvegben és szarvasbőr zakóban, talán rám sem pillantana.
  • Lázár Balázs

    Arcot a versnek Petőfivel

    Arcot a versnek című rovatunkban Lázár Balázs adja elő Petőfi Sándor versét.
  • Vörös István

    Bakonymérő

    A dombok ott hegyek, a síkság se alföld – csak a hegyek alja.
  • Lajtos Nóra

    A szabadság apostolának

    A magyar pusztán nőttem én is fel, veled együtt, őriztünk nyájat. Embernyáj lett az emberiségből… ezért faggatom néha én is a tájat.
  • Lackfi János

    A haragról

    Sándornak, aki falra mászott a türelemtől
    Harag, haszonélvezőid fűtik pokoli kazánod, elnyűvöd az idegeket, a testeket lehasználod.
  • Lőrincz P. Gabriella

    Levél

    A kard a kezekből kihullt, mobiltelefon vette át helyét, Olyan lánc, amit önként csatolunk fel. A kávéház üres, az utazások gyorsak, Meg sem írja senki. A levelezés, Sándor, képzeld egy pillanat, A romantika ciki, s már a szekér sem szalad.
  • Bíró Tímea

    Sötétben tapogatózás

    ha szabad így kedves Sándor szavaljuk éltetjük magát de mi nem ismerjük a hazát csak a szorongást ami a köldökzsinóron jutott át amikor a vajúdás hangját elnyomták a bombák amikor a gyermek és az infláció együtt növekedett amikor a háború megerőszakolta az országot
  • Tallián Mariann

    Feleségek felesége

    Szendrey Júlia verseit olvasva elképzeljük a nőkre erőltetett kötelező életfeladatot, a férfiaknak alárendelt, háztartásbeli szerepkört, amelyben az önállósulni vágyó asszonyok öntudatra ébredését csírájában fojtotta el a társadalmi elvárás. Kínálkozik a felvetés: a korszakon átsütő szabadságvágy
  • Nádasdy Ádám

    Levél Ádám öcsémnek  

    (Petőfi 200)
    Vegyél valami nagyon egyszerűt, tedd le magad elé és nézegesd.
  • Ladik Katalin

    A rózsa árnyéka

    Halandók közé, lejjebb szállni, érezni a súly vágyát a fény után, megízlelni a mámort, a hervadást, a színek ősalakját, a gyönyört, a halált.
  • Böszörményi Zoltán

    El nem küldött levél Petőfi Sándornak

    Egymást követő éjjelen
    a segesvári csatáról álmodom,
    a fehéregyházi szabdalt völgyekről,
    sűrű erdőiről, a héjjasfalvi poros útról,
    ahol az akkori szemtanúk utoljára látni véltek.

  • Bárdos József

    Tekints le ránk!

    (Petőfi és Bem)

    Július 30-án estére Bem mintegy 3000 főre fogyatkozott seregével Székelykeresztúrra érkezett. A főhadiszállást a település szélén egy kis zsúpfedeles házban rendezték be. A tábornok itt tartott utolsó eligazítást vezérkarának. Miután a tiszt urak visszavonultak, Bem kettesben maradt segédtisztjével, Petőfivel. A távozók után becsapódó ajtó szelétől az asztalon álló gyertya fellobbant, majd kialudt. Bem kiszólt az ajtón, mire megjelent a háziasszony, morgott valamit az istenverte huzatról, újra világot gyújtott, majd szó nélkül távozott. Csend volt.

  • Irodalmi Jelen

    "Vannak napok, melyek nem szállnak el"

    Juhász Gyula, Tompa Mihály, Vörösmarty Mihály, Reményik Sándor, Kölcsey Ferenc, Arany János, Ady Endre, Petőfi Sándor és Gyulai Pál verseivel emlékezünk a márciusi ifjakra, elődeink bátorságára, az 1848-as magyar szabadságharc hőseire. A képeken látható ereklyék az Aradi '48-as Ereklyemúzeumban találhatóak.

  • Himnusz
    Boldog Zoltán

    10 dolog, amit kevesen tudnak a Himnuszról

    Egy olyan tanulmányt találtam a Himnuszról, amely izgalmas ünneppé tette a magyar kultúra napját. Megpróbáltam 10 pontban összefoglalni, mi mindent tudtam meg belőle.

  • Boldog Zoltán

    Zolika és a kísérleti tanév

    „Zolika elhatározta, hogy mérgében odacsap egyet az irodalomóráknak. Így lett Janus Pannoniusból a perverz püspök, aki mandulafáról versel, közben meg a puncira gondol.” – Boldog Zoltán tárcája

  • Boldog Zoltán

    Terjed az elmélet: Petőfi Széchenyi fia volt

    2014 márciusában érdekes elmélet bukkant fel az alternatív történelmi elképzeléseket népszerűsítő online magyar sajtóban: Petőfi Sándor vér szerinti fia volt gróf Széchenyi Istvánnak. A Magyarok Világszövetségének elnöke is az új teória mellé állt.