-
Arad, jazz és irodalom Budán
Nem egyszerű könyvbemutatón vehetett részt, aki jelen volt Kövér Péter Salto mortale című kötetének budapesti premierjén, hanem drámai és derűs pillanatokat egyaránt tartogató, egész estés zenés irodalmi műsoron, ahol az elhangzó novellák és a zeneszámok mellett természetesen a szerző is szót kapott.
-
Hudy Árpád
A próza és a dráma költője
Százhúsz éve halt meg Anton Pavlovics Csehov (1864 – 1904)
1904 július 14-én a németországi Badenweiler szanatóriumában végleg lezárták egy beteg kórlapját. Kora: negyven év. Állampolgársága: orosz. Foglalkozása: orvos. Elhalálozásának oka: tüdőbaj.
Anton Pavlovics Csehov az emberélet útjának felén a világirodalom halhatatlanjai közé költözött.
-
Sikeres halálugrás az Ipoly mentén
Balassagyarmaton mutatták be Kövér Péter legújabb, Salto mortale című, az Irodalmi Jelen Könyvek gondozásában megjelent kötetét.
-
Hudy Árpád
„A progresszió Isten ostora”
Nicolás Gómez Dávila (Bogotá, 1913. május 18. – Bogotá, 1994. május 17.)
Harminc évvel ezelőtt, egy nappal nyolcvanegyedik születésnapja előtt hunyt el a modernitás legnagyobb és legkönyörtelenebb kritikusa.
-
Hudy Árpád
A magyar nyelv mindennapja
„Ma van a magyar nyelv napja. Tegnap is az volt. Holnap is az lesz. Magyarul beszélők, gondolkodók számára minden nap a magyar nyelv napja.” – Hudy Árpád tárcája. -
Sanyi ökológiai lábnyomot hagy
Az Irodalmi Jelen díjkiosztó gálája (II. rész) – Humoreszkek
Én magácskát okos és alapos embernek ismertem. Ezt a témát már réges-régen lezárták a délibábosan kikapart barguzini zsidó női csontvázzal. Ne terjesszen téveszméket, ez méltatlan magácskához. Inkább olvassa el Illyés Petőfijét. És fogadja el az MTA értékelését. Mi történne a világgal, ha mindent újra és újra elővennénk? Mikor lenne időnk előre menni? Mit gondol, mindenki azt kutat, amit akar? Hát nem: tanulja meg egyszer végre, a jó todós az, aki azt kutat, amit szabad! Az ember szabad, tehát azt tesz, amit szabad!
-
Érzelmes lírai költemények, humoreszkek és operett
Megtartotta díjátadó gáláját az Irodalmi Jelen
Az elmúlt év kimagasló alkotóinak adományoz díjat minden évben az Irodalmi Jelen. A díjátadóval egybekötött irodalmi estet idén szeptember 15-én délután tartották Aradon, a Jelen Házban.
-
Hudy Árpád
Éden földi mása
A Kertem gyümölcsei sorozat elé
„Nyarakra gondolunk s hogy erdeink
majd lombosodnak s bennük járni jó,
és kertjeinknek sűrü illatában
fáján akad a hullni kész dió!”– Radnóti Miklós Himnusz a békéről című versének sorait választottam kicsengetési kártyám mottójául az érettségi küszöbén, 1974 tavaszán, egy réges-régi aradi kert gyümölcsfáinak árnyékában. A kert végigkíséri életemet.
A kert végigkíséri az ember életét.
-
Hudy Árpád
Álmatlanul
Ülünk a barlangban, háttal a bejáratnak.
A szemközti falra meredünk.
Nézzük az árnyak játékát.
Árnyképeket csodálunk, árnyképektől rettegünk.
Próbáljuk kitalálni, ki vagy mi rejlik egy-egy sötét, mozgó folt mögött, kik mozgatják őket és a csalóka fényeket.
Kik, és miért.
-
Hudy Árpád
A Harmadik Birodalom rendszerkritikusa – Ernst Jünger
A L’Harmattan Kiadó gondozásában, Frenyó Zoltán szerkesztésében megjelent Konzervatív arcképek című kötetből közöljük Hudy Árpád tanulmányát Ernst Jüngerről.
A kötet fülszövege így ajánlja az összeállítást:
-
Hudy Árpád
Egy modern remete – Nicolás Gómez Dávila
A L’Harmattan Kiadó gondozásában megjelent Konzervatív arcképek című kötetből közöljük Hudy Árpád tanulmányát Nicolás Gómez Dáviláról.
A kötet fülszövegéből:
-
Az irodalmi produkció háttérembere, csak akkor tűnik fel, ha elbóbiskol
Megmosolyogtató nyelvi vétség a szószaporítás, mint „titokban csempészi át”; „pokoli infernó”; „irreális csoda”, de szórakoztatóbb a logikai bukfenc, például „elkezdődik az ördögi kör”; „a bejgli koncentrikus körei”; „a nosztalgia betetőzése a novella végén csúcsosodik ki”; – Hudy Árpáddal, az Irodalmi Jelen olvasószerkesztőjével beszélgettünk a nyelv őrének fontos szerepéről, nyelvészeti és világirodalmi érdekességekről, Gómez Dáviláról és a hopi indián nyelvről, Aradról, Enyingről, Münchenről.
-
Hudy Árpád
Az írók írója
200 éve született Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij
Vajon hogyan lehetséges, hogy száznegyven évvel halála után még mindig a világirodalom legnagyobb hatású alakja? – Hudy Árpád írása Dosztojevszkijről.
-
Pódiumműsor az Irodalmi Jelen Trianon-számából Szolnokon
Kortárs verses-zenés pódiumműsor az Irodalmi Jelen Trianon-emlékszámából élőben és online közvetítéssel is. Ötállomásos turné öt különböző színházi produkcióval Győrön, Szegeden, Miskolcon, Szolnokon és Székesfehérváron. Terítéken: a jelenkori magyar irodalom legizgalmasabb szerzői és fiatal alkotói. -
Hudy Árpád
A mírus
(Mirus miraculosus)
Terjedelme hamarosan meghaladta a karácsonyi hízóét, húsvétra pedig már maga mögé utasította nagyságrendben az elefántot. És nem volt megállás. Nagyobbra nőtt az óriási dinoszaurusznál, és nemsokára Godzilla is olybá tűnt volna mellette, mint egy szerény nipp a nagymama vitrinjéből. -
Hudy Árpád
„…a magyarokért, magyarul írtam”
450 évvel ezelőtt született Pázmány Péter
Imponáló, reneszánsz műveltsége révén nemcsak az egyházatyák és keresztény teológusok, hanem az ókori „pogány” szerzők műveiben is jártas volt, és bátran is idézte őket. „Nincs oly rossz kert, melyben valami hasznos fű nem volna. Nincs oly rossz könyv, melyben semmi jó nem találtatnék. Azért a tövis közül kiszaggatjuk a rózsát, a sárból kimossuk az aranyat; ami jót a pogányok írásaiban találunk, épületünkre fordítjuk.”
-
Hudy Árpád
az éGcsőSZ malmai a Pontus Euxinuson
Idézetek egy Szőcs Gézával megélt költeményből
Ketten malmoznak a piaci csarnoknak is beillő legénységi hálóteremben, az ötven vaságy egyikén.
Két román katona. A román hadsereg leendő tartalékos tisztjei.
Egyikük a Kolozsvárról behívott Szőcs Géza. A másik, Aradról, én vagyok. Voltam. Két frissen végzett magyar szakos bölcsész, ismerősök a kincses város egyetemének folyosóiról, az irodalmi körről, alkalmi társaságokból. -
Hudy Árpád
Világszellem tótágast
250 éve született Georg Friedrich Wilhelm Hegel
Stuttgartban látta meg a napvilágot 1770. augusztus 27-én, és a filozófia ünnepelt fejedelmeként a porosz fővárosban, Berlinben hunyt el 1831. november 14-én. De az újkorban a szellem világában is gyorsan enyész a világi dicsőség, s már a nyomába tóduló trónkövetelők – akik részint köpenyegéből bújtak ki – alaposan megtépázták tekintélyét.
-
Hudy Árpád
Nyár, csata, eső avagy tudósítás az évezred mérkőzéséről
955. augusztus 10. A magyar és a német seregek döntő csatája Augsburgnál, a Lech mezején.
1954. július 4. A magyar és a német futballcsapat világbajnoki döntője Bernben.
Lehel megfújja kürtjét, és az Aranycsapat támadásba lendül. Puskás sorra kicselez egy sváb középpályást, egy frank beállóst és egy bajor hátvédet, majd Bulcsúhoz passzol. A közönség tombol, a csata szintén.
-
250 éve született Friedrich Hölderlin – 6.
A leszálló estben magányos sétára indultam az ismeretlen sváb kisvárosban. Gondolatokba merülve vágtam át egy elhagyatott, ódon téren. Arra eszméltem, hogy míves kőkút áll előttem, peremén gótbetűs írással. „Es schwinden, es fallen die leidenden Menschen…”, sillabizáltam ki a sűrűsödő homályban, s belém villant: Hölderlin városában járok.