Márai Sándor

    Márai Sándor, eredeti nevén Grosschmid Sándor.  Márai életútja az egyik legkülönösebb a 20. századi magyar írók között. Már az 1930-as években korának legismertebb és legelismertebb írói közé tartozott, a Horthy-rendszer és a szélsőjobboldal legnagyobb kritikusai között tartották számon. Amikor 1948-ban elhagyta hazáját, tudatosan és következetesen kiiktatták műveit a hazai irodalmi életből. Ez elsősorban annak tudható be, hogy a jobboldal mellett a baloldal szélsőséges megnyilvánulásait is hevesen kritizálta. Ugyanis Márai a klasszikus polgári eszményeknél értékesebbet nem talált, így kötelességének tartotta, hogy ezeknek adjon hangot műveiben.

  • Pusztai Ilona

    L mint Lola

    Márai Sándor tudatosan törekedett a naplóiban a csak nagy L betűvel jelölt felesége emlékének megőrzésére, amikor annak az emigrációban vezetett feljegyzéseit beválogatta hagyatékába. Nem akarta, hogy feledésbe merüljön Lola barna szemöldöke sem önmaga, sem az utókor számára. 
  • Böszörményi Zoltán, Szőcs Géza

    Ébredj újra!

    Emlékezés Márai Sándorra

    Ne aludj nyugodtan!
    Sebesebb, őrültebb lett e föld,
    mióta vak fájdalmak űztek tova.

    Böszörményi Zoltán és Szőcs Géza írásaival emlékezik az Irodalmi Jelen az 1989. február 21-én elhunyt Márai Sándorra.

  • Böszörményi Zoltán

    Márai Sándor és az irodalmi Nobel-díj

    Nem ragadtam volna tollat, ha Márai naplóit olvasva eszembe nem jut az a lázas izgatottság, amellyel az egykor Torontóban élő Faludy György irodalmi Nobel-díját rebesgették. „Hallottad, Faludyt felterjesztették! Meg kell kapnia. Ha van igazság a földön, idén az övé lesz a Nobel.”

  • Böszörményi Zoltán

    Mindszenty hercegprímás, Thomas Mann és Márai Sándor

    Az elmúlt hetekben Márai Sándor és Thomas Mann 1949-es naplóbejegyzéseit olvastam. Ebben az időben mindketten emigrációban éltek. Thomas Mann az egyesült államokbeli Kaliforniában, Pacific Palisadesben lakott, míg Márai Olaszországban, Nápolyban élt. Bár a világ két különböző pontján tartózkodtak – óceán választotta el őket egymástól –, a Mindszenty-pert mindkét író fontos eseménynek tartotta.

  • Böszörményi Zoltán

    Elmaradt találkozásaim Márai Sándorral

    Megvallom, az elmúlt évtizedben rögeszmémmé vált a sorozatos torontói találkozások elmulasztása. Ugyanakkor, egyre több Márai-művet ismertem meg. Minél többet olvastam tőle, annál inkább megfogalmazódott bennem a meggyőződés: jobb is, hogy nem foghattam kezet vele, mit is mondhattam volna neki érdekeset, gondolatébresztőt, mivel nyűgözhettem volna le a figyelmét, ha akkor csak néhány versét ismertem.

  • Irodalmi Jelen

    Márai versei angolul – Sohár Pál ismertetője

    Sohár Pál angol nyelvű, Márai Sándor The Withering World című versválogatásának ismertetőjét olvashatják az alábbiakban, amely az American Hungarian Educators Association (AHEA) e-folyóiratában jelent meg.

  • Boldog Zoltán és Laik Eszter

    10 irodalmi esemény, amelyre érdemes volt ellátogatni

    Közel 100 irodalmi eseményen voltunk jelen 2014-ben. Ezekből választottuk ki azt a 10-et, amely nagy hatással volt ránk. Sorrendünk nem rangsor, csak a tájékozódást segíti. Helyszíneljük újra 2014-et!

  • Irodalmi Jelen

    Szív lándzsahegyen – '56 október – vége/láthatatlan

    Az Irodalmi Jelen kisantológiája
    "Naponkint, óránkint haladt felettünk a történelem. Többnyire ingó árnyékát sejtettük csupán. Komor képei és hangjai még a lelkünkben. De Magyarország elérte a hihetetlent: felszabadult!" (Szabó Lőrinc)

  • Irodalmi Jelen

    Európa, Európa – Kirakós játék felnőtteknek és felnövő gyerekeknek

    Európát játszottam. Kusza játék.
    Északot, Délt, keletet, nyugatot.
    Egyik félt. Másik röhögött. És
    simogatott. És rúgott. Ugatott.
    (Szilágyi Domokos)

  • Irodalmi Jelen

    Magyarországnak új üzenete érkezett

    Hallgatni akartam címmel jelent meg a 2013-as Könyvhétre Márai eddig ismeretlen műve, amelyet a kiadó az Egy polgár vallomásai folytatásaként reklámozott. Megnéztük, mit rejtett a sokáig lappangó kézirat.

  • Irodalmi Jelen

    Kassán Márai nyomában

    Kassa Márai Sándor nevét hívja elő bennünk, s azzal, hogy elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet, az íróhoz kötődő helyszínek is kiemelt figyelmet kaptak. Csanda Mária Kassán az író nyomába eredve készített képes élménybeszámolót.

  • Irodalmi Jelen

    Márai magazinosan

    Képes-e az Irodalmi Magazin a kikapcsolódás új formáját nyújtani, vagy csak divatos kivitelben találkozunk a szakmai párbeszéd szemelvényeivel?

  • Irodalmi Jelen

    Hamvas, Márai és Weöres találkozása a színpadon

    Kecskeméten, a városháza szecessziós épületének udvarán 2013 júliusának utolsó szombatján a Gyulai Várszínház három előadóművésze vezette el a nézőket a felolvasás, a tánc és a zene segítségével a teljesség felé.

  • Irodalmi Jelen
    Irodalmi Jelen

    TOP 10 – 2013. június és Könyvhét

    Az Irodalmi Jelen TOP10-es könyvheti ajánlója három kategóriában. A műveket alfabetikus sorrendben közöljük.

  • Márai ébresztése

    Márai ébresztése – Böszörményi Zoltán versei

    Azt mondtad, mágia az írás, magasztos alázat,
    elszabadult, vad folyók hömpölygése,
    sodrásában az élet színes törmeléke,
    cipeli magában a káprázatos mindent

  • Marai Sandor
    Szőcs Géza

    Szőcs Géza: Látogatásom Márai Sándornál

    Márai, mint aki kártyalapokat számol le az asztalra, úgy vette sorra a színes fotókat negyven-ötven éve nem látott szülőházáról és szomszédságáról. Arcizma sem mozdult. Egyáltalán, teljesen olyan volt, mint a Húsvét-szigeti kőszobrok, amelyeket Aku-aku néven ismerünk.

  • Irodalmi Jelen
    Nádudvari Zoltán

    Márai-százalékok – Jegyzet az irodalom mérhetőségéről

    ​​​​​​​Tekintse meg Ön is, milyen ma a nagy magyar prózaíró, Márai Sándor helyzete: kiszavaznák a kánonból vagy sem. A Helikon közvélemény-kutatásáról Nádudvari Zoltán írt jegyzetet.

  • Sárközi Mátyás

    Megélhet-e egy író írásból?

    Bokor Pista különleges magyar emigránsnak számított Angliában, ugyanis megélt abból, hogy írt. Korábban már volt ilyesmire példa: Tábori Pál három különböző néven gyártotta a könyveit, hol az emberi butaság történetéről állított össze művelődéstörténeti tanulmányt, Ráth Végh István után szabadon, hol édesapja: a nácizmus áldozatául esett kitűnő rendőri riporter, Tábori Kornél bűnügyi anyagára alapozott krimiket helyezett el ponyvakiadóknál – Sárközi Mátyás tárcája

  • Február - A bőség zavara
    Irodalmi Jelen

    Február - A bőség zavara

    Február - A bőség zavara